نسخه چاپی

افخم: ایران جدی و منطقی مذاكرات را آغاز كرده

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینكه گمانه‌زنی‌ها در رابطه با جزئیات پیشنهاد ایران به ۱+۵ هیچ ارتباطی نه در شكل و نه در محتوا با پیشنهادات ندارد، تاكید كرد: ایران كاملا جدی و منطقی مذاكرات را برای احقاق حقوق هسته‌یی خود و حفظ برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌یی‌اش آغاز كرده است.

به گزارش نما، مرضیه افخم خاطرنشان کرد: با انجام مذاکرات ژنو فصل نوینی در مذاکرات ایران و ۱+۵ برای خروج از بن‌بست مذاکراتی پیشین آغاز شد. ایران به طور جدی بر پایه اراده سیاسی وارد مذاکرات شده و هیات ایرانی هم در مذاکرات به دنبال جایگزینی طرح "مذاکره برای نتیجه" به جای "مذاکره برای مذاکره" بود و زمینه برای اینکه بازی با نتیجه برد برد برای دو طرف شکل گیرد فراهم شده است.

وی افزود: طرح پیشنهادی ایران که تنظیم و به کشورهای ۱+۵ ارائه شد، طرح جامع و کاملی بود. طرح ایران در برگیرنده حقوق کامل هسته‌یی کشورمان است و این فرصت را فراهم کرده که مذاکرات برای رسیدن به نتیجه‌ای شکل گیرد و شاهد باشیم راهبرد فشار و مذاکره که پیش از این از سوی غرب به نمایش گذاشته شده بود و مفسران غربی و تحلیلگران از آن به عنوان راهبرد بی‌نتیجه یاد کرده بودند، بی‌نتیجه بودنش ثابت شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران برای رسیدن به تفاهم وارد مذاکرات شد. با گام‌های متوازن دو طرف مسیر اعتمادسازی و همکاری ایجاد و زمینه برای حرکت در این مسیر فراهم می شود.

وی با بیان اینکه مذاکرات ژنو از سوی طرف‌های مقابل نیز مفید و سازنده ارزیابی شد، اضافه کرد: دو طرف حاضر شدند برای اولین بار بیانیه مشترکی صادر کنند و توافقاتی درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات حاصل شد که طلیعه خوبی است. در این فضا با توجه به ارزیابی‌های اولیه‌ای که هیات ایرانی داشت و طرف مقابل هم آن را اعلام کرد تلاش شد فضای مذاکرات به دور از فضاسازی‌های مسموم حفظ شود و به همین شیوه ادامه یابد.

افخم اضافه کرد: تبلیغات و گمانه‌زنی‌هایی در رسانه‌ها و محافل مختلف مطرح می‌شود که بیشتر از سوی جریان‌های تندرو و افراطی و بخصوص محافل صهیونیستی است که تلاش دارند رویکرد جدید شکست بخورد از این رو سعی می‌کنند القا کنند که مذاکرات برد برد عملا نمی‌تواند شکل گیرد و می‌خواهند اساس آن را زیر سوال ببرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مطالب مختلفی درباره بندهای طرح ایران از سوی برخی رسانه‌ها و محافل مختلف ارائه شده که همگی ساختگی و گمانه‌زنی است. به طور صریح اعلام می‌کنیم این گمانه‌زنی‌ها هیچ ارتباطی نه در شکل و نه در محتوا با پیشنهادات ایران ندارد.

وی گفت: تیم ایران کاملا جدی و منطقی مذاکرات را برای احقاق حقوق هسته‌یی خود و حفظ برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌یی ایران آغاز کرده و با تکیه بر اجماع داخلی و حمایت مردمی مذاکرات را به پیش می‌برد.

افخم تصریح کرد: افکار عمومی داخلی هم با هوشمندی این جوسازی‌ها و القائات را که در جهت ممانعت از خارج شدن از بن‌بست مذاکراتی و بی‌نتیجه بودن مذاکرات برد برد انجام می‌شود بی‌نتیجه خواهند گذاشت.

۱۳۹۲/۷/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...