نسخه چاپی

برنج هندی نخرید، سمی است

رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس گفت: در حالی كه هندیها هم آلودگی برنجهای هندی را تایید كرده‌اند، وزارت بهداشت در زمینه سموم كشاورزی فرار به جلو می‌كند چرا كه از زمان مجلس هشتم تاكنون هنوز برنج‌های آلوده را آزمایش نكردند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حالی که هندیها هم آلودگی برنجهای هندی را تایید کرده‌اند، وزارت بهداشت در زمینه سموم کشاورزی فرار به جلو می‌کند چرا که از زمان مجلس هشتم تاکنون هنوز برنج‌های آلوده را آزمایش نکردند.

عباس رجایی در پاسخ به این سوال که گفته می شود سموم مورد استفاده در کشاورزی موجبات افزایش میزان سرطان ها در کشور را فراهم کرده است، با بیان اینکه اصولا سموم کشاورزی به طور طبیعی عوارضی خواهد داشت اما نمی توانیم بگوییم شرایط کشور به گونه ای است که این سموم در موادغذایی وارد شده و خیلی خطرناک است، گفت: سَم زمانی برای نابودی خود دارد مثلا سَم خیار یک هفته بعد از مصرف، از بین می رود و استفاده از آن محصول بلامانع است، همانطور که دارو در بدن انسان همینگونه است و در یک زمانی دوز خود را دارد.

وی افزود: اینکه ما بگوییم چون سم در کشاورزی مصرف می شود پس تمام بیماری ها و سرطان ها مربوط به این موضوع است حرف غیرعلمی و اشتباهی است و باید تجدیدنظر شود، به نظرم وزارت بهداشت و درمان فرار به جلو می کند چون وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و مشکلات خود را حل نمی کند.

رجایی اظهار کرد: برای این موضوع اولا دنبال این هستیم که بحث ارگانیک در کشاورزی توسعه پیدا کند و در قانون برنامه هم آورده ایم که حداقل 25 درصد سطح تولید کشور به ارگانیک تبدیل شود چرا که همه دنیا به این سمت حرکت می کند و از طرف دیگر موضوع این است که یک سری سموم در دنیا منسوخ شده است و ما هم در کشور از آنها استفاده نمی کنیم و سوم اینکه واردات سم آنقدر گران تمام می شود که خیلی ها رغبت به استفاده از آن را ندارند و اگر هم استفاده می کنند با دوزهای پایین است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: مشکل ما اینجا نیست، بلکه مشکل این است که باید جریان های دیگر در کشور ساماندهی شود تا مشکل حل شود به عنوان مثال زمانی در مجلس هشتم اعتراض کردیم که برنج های آلوده به آرسنیک وارد کشور می شود و حتی رقم برنج را اعلام کردیم و کشور مورد نظر آن را هم مشخص کردیم، در فائو وقتی در کنار نماینده آن کشور نشستم و به من گفت که آلوده بودن برنج های هندی چیست که راه انداخته اید؟، من به او گفتم:«مگر نیست؟» گفت:«چرا هست، چرا اینقدر شلوغش کرده اید؟»، بله، آن منطقه ای که این برنج ها کشت می شود هم خاک و هم آبش آلوده به آرسنیک است، ما هم قبول داریم اما شما کاری کردید که روس ها هم از ما برنج نمی خرند.

وی با بیان اینکه خود هندی ها هم قبول کردند که برنج شان آلوده است و الان هم هست، خاطرنشان کرد: ما در آن زمان آزمایش کردیم و ثابت کردیم که میزان آرسنیک و کادمیوم این برنج ها بیش از حد مجاز است اما وزارت بهداشت زیربار نرفت و وقتی سوال کردیم چرا زیربار نمی روید؟، گفتند:«چون ما آزمایش نکردیم». ما گفتیم:«چون آزمایش نکردید صورت مسئله را پاک می کنید؟» و بعد متعهد شدند که دانشگاه های علوم پزشکی مبادی کشور، این آزمایش را انجام دهند و جالب است که امروز هم شما پیگیری کنید متوجه می شوید که این آزمایش انجام نمی گیرد.

رجایی با بیان اینکه موسسه استاندارد هم آزمایش نمی گیرد، خاطرنشان کرد: سازمان استاندارد با فشار مجلس استانداردی را تعریف کرد اما او هم کاری را انجام نداد و رعایت نمی کند، این گناه کیست؟ آنها وظایف خود را انجام نمی دهند و به گردن دیگران می اندازند. ما نمی گوییم در کشور پسماندهای سموم و کودهای شیمیایی در داخل محصولات نیست، چرا هست، اما سازمان ها وظایفی دارند که باید در نظر گرفته شود

۱۳۹۲/۸/۲۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...