نسخه چاپی

بروجردی در جمع خبرنگاران:

تمام تحریم و قطعنامه‌ ها باید برداشته شود

رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،گفت:برداشتن این میزان تحریم به هیچ وجه كافی نیست و از دید مجلس رفع همه تحریم‌ها یك ضرورت جدی است و آنچه كه صورت گرفته جزو مطالبات ملی ماست.

به گزارش نما، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در ارزیابی خود از مذاکرات ۱+۵ با تأکید بر اینکه ملاک قضاوت درباره مذاکرات ۱+۵، عصبانیت صهیونیست‌هاست، اظهار داشت: نتانیاهو و اعضای کابینه رژیم صهیونیستی به غربی‌ها اعلام کرده بودند که ایرانی‌ها شما را فریب داده‌اند، در واقع آنها عصبانیت خود را از این توافق پنهان نکرده بودند.

وی افزود: واقعیت این است که راه دراز و سختی را در پیش داریم به این منظور که از یک طرف باید از حقوق هسته‌ای خود به خوبی استفاده کنیم و تأیید آنچه که در عهدنامه وجود دارد را داشته باشیم تا اعضای دایم شورای امنیت علیه ما قطعنامه صادر نکنند مبنی بر اینکه ایران باید غنی‌سازی را متوقف یا کم کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت‌های صحنه نشان می‌دهد که منحنی‌های تحریم سیر نزولی خودش را آغاز کرده و تصمیماتی که اتخاذ شده در برداشتن تحریم پتروشیمی، حمل و نقل، قطعات خودرو تأثیر خود را بر اشتغال خواهد داشت.

بروجردی تصریح کرد: برداشتن این میزان تحریم به هیچ وجه کافی نیست و از دید مجلس رفع همه تحریم‌ها یک ضرورت جدی است و آنچه که صورت گرفته جزو مطالبات ملی ماست.

وی ادامه داد: اصل قطعنامه‌ها و تحریم‌های فراقطعنامه‌ای که توسط آمریکایی‌ها وضع و اعمال شد و کشورهای اروپایی نیز از آنها تأسی کردند، باید هر چه سریع‌تر برداشته شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه مجلس قویاً از حقوق هسته‌ای ایران دفاع می‌کند، گفت: به هیچ وجه نباید شرایط موقت ۶ ماهه‌ای که ایجاد شده تبدیل به شرایط دائم شود، در هر صورت ما کشور بزرگی هستیم و مجلس بیش از ۴ سال است که مصوبه‌ای را گذرانده و دولت را مکلف به تولید ۲۰ هزار مگاوات انرژی هسته‌ای کرده که برای این منظور باید ۲۰ رآکتور ۱۰۰۰ مگاواتی در داخل کشور تولید شود و اینها حلقه‌های به هم پیوسته و نیازهای ما در عرصه هسته‌ای و تولید انرژی است و بقیه فرآوری‌های مربوط به رشته‌های متعدد پزشکی، کشاورزی و زمین‌شناسی است.

وی با بیان اینکه مراحل بعدی پس از ۶ ماه باید گشایش بیشتری را به دنبال داشته باشد، افزود: اگر احساس نیاز کنیم برای دولت مصوبه قانونی می‌گذرانیم و الزام ایجاد می‌کنیم همان طور که در مقطعی الزام ایجاد کردیم که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا پذیرفته شدن غنی‌سازی در خاک ایران به تبادل کارشناسان و آموزش آنها در چارچوب NPT می‌انجامد، بیان داشت: این از وظایف آژانس است که تاکنون با فشار آمریکایی‌ها انجام نشده است.

رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست‌ خارجی مجلس خاطرنشان کرد: به طور کلی فضای کشور با توجه به هیئت‌های متعددی که برای مذاکره به ایران می‌آیند مطلوب است، از طرف دیگر بر اساس نشست‌های مانند نشست روز گذشته من با فیشر در مجلس، آنها ابراز علاقه می‌کنند که این کار را انجام بدهند البته برای اینکه ما در عرصه هسته‌ای تبادل اطلاعات داشته باشیم، فکر می‌کنم زمان زیادی نیاز باشد.

بروجردی درباره میزان اموال بلوکه شده‌ای که قرار است مسترد شود، با بیان اینکه این سؤال را از تیم مذاکره‌کننده باید پرسید، تصریح کرد: ظریف باید در مصاحبه تفصیلی درباره تفاهمات صورت گرفته و ارائه اعداد دقیق توضیحات خود را ارائه کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم در این‌ باره که آیا ظریف یا رئیس جمهور برای ارائه توضیحات مسائل هسته‌ای این هفته به مجلس می‌آیند، گفت: خبر ندارم و باید از هیئت رئیسه سؤال شود که آیا تصمیمی گرفته‌اند یا خیر، اما منطق این است که این کار صورت گیرد.

وی درباره اقدامات کمیسیون در راستای اقدام تروریستی صورت گرفته در لبنان گفت:‌ قرار است هیئتی از کمیسیون برای بررسی میدانی و گفت‌وگو با مقامات ذی‌ربط امنیتی به این کشور سفر کنند که مقدمات آن آماده شده و امیدواریم عملیاتی شود.

بروجردی درباره اینکه تفاهم صورت گرفته در ژنو باید به تصویب مجلس برسد یا خیر؟ گفت: براساس قانون اساسی موافقتنامه‌ها پس از امضای اولیه باید به مجلس ارائه شود تا اگر تغییر یا تعدیلی لازم باشد انجام شود.

۱۳۹۲/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...