نسخه چاپی

طرح انتقال پایتخت در دستور كار مجلس

انتقال پایتخت به تهران در زمان قاجاریه صورت گرفت. مشهد هم در زمان افشاریه پایتخت بود و نام شیراز هم به عنوان شهری كه در زمان زندیه به پایتخت تبدیل شد در تاریخ ثبت شده است. لذا این امری است كه در كشور سابقه داشته است.

به گزارش نما به نقل از بولتن نیوز، سالها است که موضوع طرح انتقال پایتخت در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد. با خبر شدیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران هفته آینده طرح انتقال پایتخت را در دستور کار خود دارند و بررسی های لازم در این خصوص را انجام می دهند. ظاهرا پس از مشکلات بسیار زیاد شهر تهران و عدم توانایی مسئولین برای رفع چالش مهم آلودگی هوا در آن شهر، تنها راه کاهش آلودگی هوای تهران توسط کمیسیون عمران مجلس، انتقال پایتخت سیاسی کشور به مکانی دیگر عنوان شده است.

سید هاشم بنی هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس در این زمینه اظهار کرد: انتقال پایتخت از تهران به یک نقطه دیگر از ۱۷ یا ۱۸ سال پیش و از سال ۶۷ یا ۶۸ به همراه مطالعاتی در دستور کار گرفت. اما دولت در نهایت در آن مقطع زمانی تصمیم گرفت که پایتخت از تهران منتقل نشود. اما متاسفانه تهران دچار مشکلات زیادی شد و حتی این شهر به سمت شمال کشور گسترش داشته است.

وی در خصوص طرحی که مجلس در هفته آینده در دستور کار قرا می دهد به خبرنگار بولتن نیوز گفت: در این طرح یک گروه مشخص می شود تا مطالعه کند که چه مکانی برای پایتخت سیاسی جدید مناسب است. در نهایت هم این نقطه پس از تصویب دولت و تایید رهبری به پایتخت تبدیل می شود. اما قطعا این نقطه مکانی جدید شامل شهرهایی مانند مشهد، اصفهان و تبریز نمی شود و یک نقطه جدید مد نظر خواهد بود. در این زمینه مطالعات اقلیمی و محیط زیستی زیادی صورت می گیرد که نقطه مناسبی انتخاب گردد و هیچ یک از شهرهای بزرگ مذکور مد نظر نیستند.

نماینده مردم مشهد در مورد سابقه انتقال پایتخت در کشور گفت: انتقال پایتخت به تهران در زمان قاجاریه صورت گرفت. مشهد هم در زمان افشاریه پایتخت بود و نام شیراز هم به عنوان شهری که در زمان زندیه به پایتخت تبدیل شد در تاریخ ثبت شده است. لذا این امری است که در کشور سابقه داشته است.

وی در پایان در خصوص مشهد و نقش این شهر گفت: ما به عنوان نماینده مردم مشهد به دنبال یک شهر آرام و ساکت هستیم. اصلا به دنبال این نیستیم که مشهد را به عنوان پایتخت سیاسی مطرح کنیم، زیرا شهر ما در حال حاضر هم خیلی مشکلات و شلوغی دارد و مشهد پایتخت معنوی کشور است.
ثبت: ۱۳۹۲/۹/۲۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: