نسخه چاپی

رئیس جمهوری سابق لیبریا جنایتكار جنگی شناخته شد

دادگاه بین المللی كیفری "چارلز تیلور"، رئیس جمهوری سابق لیبریا را به ارتكاب جنایات جنگی و ضد بشری محكوم كرد تا وی اولین رئیس جمهور كشور جهان باشد كه این دادگاه از پایان جنگ جهانی دوم تاكنون وی را محكوم می‌كند.

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، دادگاه بین المللی کیفری مورد حمایت سازمان ملل متحد "چارلز تیلور"، رئیس جمهوری سابق لیبریا را به ارتکاب جنایات جنگی و ضد بشری محکوم کرد تا وی اولین رئیس جمهور کشور جهان باشد که این دادگاه از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون وی را محکوم می‌کند.

قاضی "ریچارد لوزیک" هنگام خواندن حکم تیلور اعلام کرد که رئیس جمهور سابق لیبریا متهم به مشارکت در جنایات جنگی است و دادگاه وی را به اتهام فراهم کردن سلاح و تجهیزات نظامی به نیروهای سیرالئونی محکوم می‌کند که مرتکب جنایات ضد بشری بیشماری شد.

به این ترتیب تیلور مسئول ارتکاب جنایاتی است که در سیرالئون،‌ همسایه شمالی لیبریا توسط نیروهای سیرالئونی به وقوع پیوسته است و جنایاتی همچون مسلح کردن شورشیان و برنامه‌ریزی جهت تجاوز و تعدی بدنی و جنسی و قتل و کشتار و ربودن و سربازگیری کودکان و منضم کردن آنها به جبهه انقلابی متحد سیرالئون را شامل می‌شود.

چارلز تیلور، رئیس جمهوری سابق لیبریا تمام اتهامات وارده به خود را رد کرده است که رسیدگی به آنها در دادگاه بین المللی کیفری از سال 2007 آغاز شده است.

تیلور 64 ساله در تمام مدت خواندن حکم ساکت بود و با پایان خواندن حکم توسط قاضی ریچارد لوزیک برای وی کف زد. دولت لیبریا نیز از مردم این کشور خواست آرامش خود را حفظ کنند و برای آرامش و صلح نماز بخوانند.

دولت لیبریا در بیانیه‌ای اعلام کرد که به عادلانه بودن دادگاه بین المللی ایمان دارد و نتیجه محاکمه هرچه باشد، مردم لیبریا آن را می‌پذیرند.

۱۳۹۱/۲/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...