نسخه چاپی

ویژه‌خواران در بخش كشاورزی چگونه عمل می‌كنند؟

یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس به تشریح فعالیت‌های ویژه‌خواران در بخش كشاورزی پرداخت و گفت: این شبكه‌ها در مراحل پیش از تولید و پس از تولید كالا به فعالیت می‌پردازند و باعث می‌شوند ضرر و زیان به كشاورز و مصرف‌كننده وارد شود.

به گزارش نما؛ به نقل از ایسنا،عباس پاپی‌زاده توضیح داد: در بخش کشاورزی به دلیل اینکه عمده کشاورزان، توان مالی برای سرمایه‌گذاری و شکل‌دادن به شبکه‌های بازار و تهیه نهاده‌ها ندارند،‌در بخش تولید نهاده‌ها،‌کود، سم،‌بذر، علوفه و نهاده شبکه‌هایی شکل می‌گیرد.
وی ادامه داد: شبکه‌هایی نیز در بحث بازاررسانی محصولات داریم که چون کشاورزان نمی‌توانند تک‌تک محصولاتشان را از تولید به مصرف برسانند شبکه‌های واسطه‌ای و عمدتا دلالان شکل می گیرند که سود اصلی تمام تولید این دو شبکه یعنی قبل و بعد از تولید را می‌برند.
نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: این مسئله باعث می‌شود تولید دچار ضرر و زیان شود یعنی کشاورز یکسال زحمت و سرمایه صرف تولید محصولش می‌کند با سود بسیار کمی مواجه می‌شود اما شبکه‌های دلالی و واسطه‌گری خاصی شکل گرفتند که با کمترین زحمت سود هنگفتی دریافت می‌کنند.
این عضو کمیسیون کشاورزی خاطر نشان کرد: در بخش واردات مرغ و نهاده‌ها نیز شرکت‌های خاصی مشغول به فعالیت هستند که نظارت زیادی روی آنها نیست و به همین دلیل قیمت علوفه،‌سویا و دان مرغ که برای کشاورزان و دامداران ضروری است، افزایش پیدا می‌کند گرچه این مسئله ممکن است تحت تاثیر مواردی مثل قیمت ارز باشد اما هماهنگی در افزایش قیمت‌ها جایی مدیریت می‌شود که نظارتی در آن نمی‌بینیم.
وی اضافه کرد: از این رو نمی‌شود عنوانی برای ویژه خواری برای آنها پیدا کرد مثلا کلم در مزرعه کیلویی 150 تومان است که کشاورز حتی رغبت نمی‌کند آن را برداشت کند اما وقتی به تهران می‌رسد بین 1200 تا 1500 تومان قیمت پیدا می‌کند یعنی ده برابر چیزی که در مزرعه بعد از یکسال سرمایه‌گذاری و زحمت تهیه شده است.
وی گفت: شبکه‌هایی که پس از تولید و پیش از تولید شکل گرفته، بدون هیچ نظارتی فعالیت می‌کنند و به هر شکل ممکن با منافع کشور تا می‌کنند این شبکه‌ها بنیه بخش کشاورزی را روز به روز ضعیف تر می‌کند تا جایی که بیم این وجود دارد که به خاطر همین سوء رفتارها کشاورزان ناچار شده زمین‌های خود را رها کرده و مهاجرت کنند در نتیجه امنیت غذایی مردم دچار مشکل شود.
پاپی‌زاده تصریح کرد: البته اسامی‌ا‌ی هم وجود دارد که ما سال قبل پیگیری کردیم اما متاسفانه به جایی نرسید. انتظار داریم با شفافیت بهتری با مسئله ویژه‌خواری برخورد شود امیدواریم با دستور رییس جمهور اتفاق مبارکی بیفتد و زحمات کشاورزان بیشتر دیده شود و از طرف دیگر مصرف‌کننده هزینه‌های ناخواسته کمتری را به جیب افراد سودجو بریزد.

۱۳۹۲/۱۰/۱۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...