نسخه چاپی

صادرات گاز ایران به تركیه ادامه دارد

با وجود كمبود شدید گاز و قطع و محدودسازی گاز صنایع، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و حتی افت فشار گاز خانگی در برخی از استان‌ها، صادرات گاز ایران به تركیه كماكان پابرجا بوده و روزانه 20 تا 22 میلیون مترمكعب گاز به این كشور صادر می‌شود.

به گزارش نما ، همزمان با ورود دومین جبهه هوای سرد زمستانی و بارش برف در برخی از استان‌های نیمه جنوبی کشور، گازرسانی به صنایع عمده همچون کارخانه‌های سیمان، فولاد، نیروگاه‌ها و برخی از واحدهای پتروشیمی بار دیگر محدود شده است.

از این رو با اوج گیری مصرف گاز توسط مشترکان خانگی و تجاری، شرکت ملی گاز با محدود کردن گاز صنایع، نیروگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی و حتی سقوط آزاد تزریق گاز به مخازن نفت، گاز بیشتری در اختیار مشترکان خانگی و تجاری قرار گرفته است.

آمارهای منتشر شده گازرسانی حاکی از آن است که در روزهای اخیر به طور متوسط روزانه 450 تا 480 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف شده است که یک رکورد جدید در حوزه مصرف گاز به شمار می‌رود.

آغاز افت فشار گاز منازل و ساختمان‌ها

اظهارات منتشر شده توسط مسئولان مختلف شرکت ملی گاز در استان های مختلف از افت فشار گاز در سطح شبکه خانگی حکایت دارد.

هوشنگ صیدالی مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد ازاحتمال قطعی و یا افت فشار گاز خانگی در سطح شهرهای این استان سردسیر خبر داده و خواستار صرفه جویی جدی مردم در مصرف گاز شده است.

اسماعیل هیبتیان مدیرعامل شرکت گاز چهارمحال و بختیاری هم در هشداری مشابه از احتمال افت فشار گاز در سطح این استان خبر داد و تاکید کرده است: حفظ پایداری شبکه گاز در گروی مصرف بهینه این انرژی پاک توسط مردم است.

همزمان با هشدارهای مسئولان شرکت‌های مختلف گاز استانی، در چند روز گذشته مانور مقابله با افت فشار گاز در سطح شبکه سراسری گاز کشور برگزار شده و صنعت گاز به حالت آماده باش درآمده است.

در این بین پیگیری‌ها از افت فشار سبکه گاز در مناطق شرقی شهر تهران حکایت دارد اما با وجود افت فشار تاکنون قطعی گاز در سطح شهر تهران گزارش نشده است.

صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه دارد

با وجود قطع گاز و افت فشار گاز در سطح صنایع و کارخانه های کشور، اما میزان صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه در شرایط مطلوبی قرار دارد به طوری که در روزهای اخیر به طور متوسط رزوانه 20 تا 22 میلیون متر مکعب گاز بنا بر درخواست بوتاش ترکیه به این کشور همسایه صادر شده است.

علاوه بر این شرکت ملی گاز ایران به منظور حفظ و افزایش پایداری شبکه انتقال گاز ایران به ترکیه در سالجاری 10 عملیات انشعاب گرم در سطحشبکه گاز مناطق شمالغرب و غرب کشور اجرایی کرده است.

پیگیری‌ها از وزارت نفت حاکی از آن است که با وجود قطع گاز صنایع و واحدهای تولیدی همچون گلخانه‌ها و حتی محدودسازی گاز جایگاه‌های سی.ان.جی و ساختمان‌های دولتی اما تاکنون صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه و ارمنستان متوقف و یا با افت فشار روبرو نشده است.

حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت پیشتر با اشاره به شکایت گازی ترکیه از ایران، دو محور شکایت این مشتری گازی ایران را تشریح کرده و گفته بود: مطرح کردن این ادعاهای گازی در داوری بین‌المللی جزئی از قرارداد گاز ایران و ترکیه است و در این بین شرکت ملی گاز ایران هم مدارک و مستندات محکم خود را به دادگاه ارسال کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه بر این اساس در یک ادعا این کشور نسبت به مطمئن نبودن روند صادرات گاز ایران مطرح کرده است، یادآور شده بود: چند سال قبل هم ترکیه چنین ادعایی را درباره نامطمئن بودن روند دریافت گاز از ایران مطرح کرده بود که در داوری بین‌المللی نتیجه‌ای نداد و حکم دادگاه بین‌المللی به سود ایران صادر شد.

در طول یک دهه گذشته تاکنون ترکیه یکی از مشتریان سنتی گاز طبیعی ایران بوده است به طوری‌که در طول چند سال اخیر به طور متوسط روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به این کشور همسایه صادر شده است.

هم اکنون علاوه بر افزایش تامین امنیت خط لوله انتقال گاز به ترکیه، سرمایه گذاری‌هایی به منظور افزایش ظرفیت صادرات گاز به ترکیه را در دستور کار قرار داده به طوری‌که هم اکنون ظرفیت انتقال به حدود 40 میلیون مترمکعب در روز رسیده و پیش بینی می‌شود با ساخت چندین تاسیسات جدید تقویت فشار گاز و خط لوله ششم سراسری این ظرفیت حتی تا مرز 100 میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

از سوی دیگر همزمان با شمارش معکوس برای بهره‌برداری از تاسیسات جدید تقویت فشار گاز " فامنين" در شمالغرب کشور، ظرفیت انتقال گاز به ترکیه و سایر کشورهای اروپایی خریدار گاز ایران معادل تولید گاز 2 فاز پارس جنوبی افزایش می‌یابد.

۱۳۹۲/۱۰/۱۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: