نسخه چاپی

رتبه‌های جهانی دانشگاه‌های ایرانی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به نظام رتبه بندی QS به عنوان یكی از نظام های رتبه بندی بین المللی آخرین وضعیت دانشگاه های ایرانی را در 30 رشته موضوعی در این رتبه بندی تشریح كرد.

به گزارش نما به نقل از مهر: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به نظام رتبه بندی QS به عنوان یکی از نظام های رتبه بندی بین المللی آخرین وضعیت دانشگاه های ایرانی را در 30 رشته موضوعی در این رتبه بندی تشریح کرد.

دکتر جعفر مهراد افزود: نظام رتبه بندی QS یکی از نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های جهان را رتبه بندی می کند. رتبه بندی سال 2014 میلادی که در 30 رشته موضوعی صورت گرفته بر اساس ارزیابی 3002 دانشگاه انجام شده است.

وی اظهار داشت : این نکته حائز اهمیت است بدانیم که QS نتیجه رتبه بندی 200 دانشگاه ممتاز را در دستور کار قرار دارد. رتبه های بعد از 200 در حالیکه در این نظام رتبه بندی قابل دریافت و قابل مشاهده است، اما در هر حال جزء 200 دانشگاه ممتاز محسوب نمی شوند.

رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته موضوعی پزشکی در دامنه ای بین 400-301

مهراد ادامه داد: رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته موضوعی پزشکی در دامنه ای بین 400-301 قرار دارد که نشان دهنده بهترین وضعیت موجود در ارتباط با کل دانشگاه های کشور در این نظام رتبه بندی است. سایر دانشگاه های کشور در رشته هایی که رتبه آن ها گزارش می شود بعد از رتبه 400 قرار دارند.

وی توضیح داد: به اعتقادم گرچه انتظارات جامعه آن است که رتبه دانشگاه ها به طور کلی و رتبه رشته های موضوعی به طور اخص در رده های بالاتر و برتر از سایر دانشگاه های جهان قرار گرفته و عملکرد بهتری از خود نشان دهند، ولی باید توجه داشت که نقش آفرینی در شرایط تحریم و در جمع 3002 دانشگاهی که مورد ارزیابی قرار گرفته است، با تخصیص نامناسب بودجه به دانشگاه های کشور، کهنگی و فرسودگی آزمایشگاه ها وضعیت را برای حضور در رتبه های بالای جهانی دشوارتر می سازد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه های ایران در این زمینه نسبتا موفق عمل کرده اند. عملکرد کلی دانشگاه های کشور در رتبه بندی سال 2004 میلادی برحسب رشته های موضوعی بهترین عملکرد تاریخ دانشگاه های کشور محسوب می شود.

رتبه دو دانشگاه ایرانی در رشته فلسفه

سرپرست ISC ابراز داشت: دانشگاه تهران در رشته فلسفه و دانشگاه آزاد اسلامی ایران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی رتبه اول کشوری را در بین تمام دانشگاه های کشور به خود اختصاص داده اند.

وی خاطر نشان کرد: در رشته مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، آزاد اسلامی، صنعتی اصفهان و اصفهان به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را کسب کرده اند.

مهراد عنوان کرد: در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه آزاد اسلامی به ترتیب در جایگاه اول تا سوم در بین دانشگاه های کشور قرار دارند. در علوم زمین و دریا دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی تهران رتبه های اول و دوم کشوری را در اختیار دارند.

رتبه های اول تا سوم دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیرکبیر در رشته ریاضی

وی گفت: در رشته ریاضی رتبه های اول تا سوم به دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و صنعتی امیرکبیر تعلق دارد. دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر در رشته های مهندسی مکانیک و هوا فضا به ترتیب موفق به کسب رتبه های اول تا پنجم کشوری شده اند.

مهراد خاطر نشان کرد: در رشته محیط زیست (علوم محیطی) رتبه دانشگاه تهران در دامنه ای بین 400-301 قرار دارد و بعد از دانشگاه تهران، دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی گلپایگان، و علم وصنعت ایران به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: در رشته فیزیک و نجوم دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، علوم و فنون کاربردی، صنعتی اصفهان، و صنعتی امیرکبیر به ترتیب در جایگاه اول تا پنجم کشوری نشسته اند.

رتبه دانشگاه تهران در رشته محیط زیست (علوم محیطی) در دامنه ای بین 400-301

سرپست ISC گفت: رتبه های اول تا چهارم در رشته آمار و تحقیق در عملیات به ترتیب به دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، و صنعتی اصفهان تعلق دارد. رتبه کشوری در رشته حقوق در بین تمام دانشگاه های ایران به دانشگاه تربیت مدرس تعلق دارد.

وی عنوان کرد: دانشگاه های برتر کشور در رشته مهندسی شیمی شامل تهران، صنعتی شریف، صنعتی گلپایگان، فردوسی مشهد و دانشگاه تبریز است. در علوم کشاورزی و جنگل رتبه های اول تا چهارم در اختیار دانشگاه های علم و صنعت ایران، شیراز، صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان است.

مهراد افزود: دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، شیراز و صنعتی اصفهان رتبه های اول تا پنجم را در مهندسی عمران و سازه به خود اختصاص داده اند. در زیست شناسی علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، شیراز و صنعتی اصفهان در جایگاه اول تا پنجم کشوری نشسته اند.

وی عنوان کرد: رتبه های اول تا پنجم، در رشته شیمی به دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علم و صنعت ایران، و دانشگاه کاشان تعلق دارد. در علم مواد به ترتیب دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، صنعتی اصفهان و صنعتی امیرکبیر برترین دانشگاه های کشور محسوب می شوند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: در ارتباطات و مطالعات رسانه ها دانشگاه های تهران، آزاد اسلامی، فردوسی مشهد، تبریز و پیام نور از سایر دانشگاه ها برتر هستند. رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل، حسابداری، جغرافیا، روانشناسی، داروسازی، تاریخ، اقتصاد و جامعه شناسی فاقد رتبه اند.

۱۳۹۲/۱۲/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...