نسخه چاپی

افزایش تحركات دیپلماتیك دولت یازدهم

عکس خبري -افزايش تحرکات ديپلماتيک دولت يازدهم

یك عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به اینكه هنر دیپلماسی این است كه بتواند سیاست تقابل را به تعامل تغییر دهد، گفت: دولت یازدهم تا كنون در همین مسیر به پیش رفته و تبحر ویژه ای برای استفاده از ظرفیت دیپلماسی در راستای تامین منافع ملی دارد.

به گزارش نما ، شهربانو امانی روز یکشنبه با اشاره به گسترش رفت و آمدهای دیپلماتیک در دولت یازدهم ،یکی از مسیرها و رویکردهای تنوع بخشی به سیاست خارجی و روابط بین کشورها را استفاده از ظرفیت دیپلماسی دانست و افزود: در این راستا باید توانایی دولت یازدهم را برای فعال کردن دیپلماسی ستودنی دانست.
وی معتقد است:منطق اداره جامعه در شرایط فعلی، سیاست خارجی مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت است و در همین راستا نمی‌توان در دنیای معاصر بدون تعامل سازنده و دیپلماسی فعال به مسیر خود ادامه داد.
این فعال سیاسی به افزایش تحرکات دیپلماتیک دولت یازدهم اشاره و بیان کرد: به همین دلیل دولت های غربی ناچار شدند تا از مواضع تنش آمیزعلیه جمهوری اسلامی فاصله گرفته و خواهان گسترش روابط با ایران شوند.
وی روابط دیپلماتیک و روابط اقتصادی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و گفت: بدون شک روابط سیاسی گسترده می تواند در راستای افزایش مراودات اقتصادی بوده و تاثیر مهمی بر آن داشته باشد.
این عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصریح کرد: خوشبختانه حاکمیت تصمیم گرفت مباحث بین المللی را از وضعیت امنیتی به حوزه سیاسی و دیپلماتیک واگذار کند و در این راستا با توجه به شناختی که جامعه بین الملل از آقای روحانی و تیم مذاکره کننده اش دارد زمینه ساز بهبود وضعیت گفتمانی برای جلب اعتماد سایر کشورها درقبال ایران فراهم شد.
وی اظهار داشت:در زمان حاضر در مرحله اعتماد سازی قرار داریم و امیدواریم این اعتماد سازی ها منتج به برقراری روابط بیشتر شود.
خانم امانی در مقایسه ای کوتاه میان دیپلماسی دولت روحانی و احمدی نژاد، گفت: هر حرفی که فردی در کسوت رییس جمهوری کشوری می زند،سخن فرد عادی نیست و کشورهای دیگر براساس گفته های رییس جمهوری آن را تجزیه و تحلیل می کنند .
وی افزود: یک رییس جمهور بحث هولوکاست و جنگ افروزی را مطرح کرده و مشکلات بسیار جدی به وجود می آورد که در عین حال موجب از بین رفتن اعتماد می شود و برعکس یک رییس جمهوری مانند آقای روحانی که حقوقدان است و روابط بین الملل را خوب می شناسد ،طرح عاری از جنگ و خشونت را مطرح می کند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بر این اعتقاد است :سیاست خارجی دولت احمدی نژاد بدون توجه به واقعیت های موجود و تاکید صرف بر امنیت محوری به جای رویکرد همکاری طلبانه بود که هزینه های متعددی را نیز به دنبال داشت.
وی در عین حال کارآمدی در عرصه دیپلماسی را یکی از ویژگی های مثبت دولت روحانی دانست و بیان کرد: در دولت یازدهم برنامه های عملیاتی برای خروج کشور از وضعیت 8 سال گذشته طراحی شد

۱۳۹۲/۱۲/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...