نسخه چاپی

تحریم نشست گروه هشت در روسیه

انگلیس و فرانسه نیز پس از آمریكا و كانادا اعلام كردند كه در واكنش به "مشاركت روسیه در بحران اوكراین" در نشست های مقدماتی گروه 8 ، در روسیه شركت نخواهند كرد.

به گزارش نما به نقل از العالم، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس، دراین خصوص گفت: لندن در اعتراض به مشارکت روسیه در بحران اوکراین، شرکت خود در نشست های مقدماتی ژوئن را لغو کرده است.

هیگ قبل از سفر به کیف به خبرنگاران گفت: انگلیس این هفته با تعلیق همکاری اش با گروه 8 به دیگر کشورهای عضو خواهد پیوست و از جمله، نشست های مقدماتی این هفته را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

روسیه در سال جاری میلادی ریاست گروه 8 را به عهده دارد.

وزیر امور خارجه انگلیس با ابراز "نگرانی شدید" از تشدید بحران در اوکراین افزود: حاکمیت اوکراین و یکپارچگی جغرافیایی این کشور مورد تعرض قرار گرفته و این گونه برخوردها در روابط بین الملل پذیرفتنی نیست.

هیگ گفت: در دیدار از کیف بر اهمیت مشارکت همه اوکراینی ها در روند سیاسی کشور تاکید و اوکراینی ها و روسیه را به گفت وگوهای مستقیم برای حل بحران دعوت خواهد کرد.

به گفته وی این گفت وگوها می تواند با میانجی گری نهادهایی مانند سازمان ملل هم انجام شود.

ویلیام هیگ در پاسخ به کسانی که می گویند واکنش غرب درقبال "اقدام های روسیه در اوکراین" قوی نبوده است، نیز گفت: "واکنش ما دیپلماتیک و مسالمت آمیز است و باید این گونه باشد."

وی در عین حال افزود: غرب در واکنش دیپلماتیک خویش به صورت متحد عمل خواهد کرد و علاوه بر غرب بسیاری از کشورهای دنیا نیزهمین روش را پیش می گیرند و این موضوعی است که روسیه به طور جدی باید درباره اش فکر کند.

از سوی دیگر فرانسه نیز از تعلیق مشارکت خود در نشست های مقدماتی گروه 8 خبر داد.

یک منبع آگاه از کاخ الیزه در این خصوص گفت: مشارکت خود را در نشست های مقدماتی که طی روزهای آینده برگزار خواهد شد، به تعلیق در آوردیم.

به گفته وی این تصمیم در "نشست بحران" میان فرانسوا اولاند و لوران فابیوس در الیزه اتخاذ شد.

فابیوس پیشتر گفته بود فرانسه تمایل دارد نشست های مقدماتی برای اجلاس گروه 8 را تا زمانی که "شرکای روس" به اصول هماهنگ با اصول گروه های 7 و 8 بازنگشته اند به حالت تعلیق در آورد.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین اعلام کرد: ما تهدید نظامی روسیه ضد اوکراین را محکوم می کنیم و تمایل داریم در نزدیک ترین زمان ممکن روسها و اوکراینی ها بطور مستقیم یا با واسطه سازمان ملل و شورای امنیت و همکاری اروپا پای میز مذاکره بنشینند.

آمریکا و کانادا پیشتر اعلام کرده بودند که در واکنش به تهدید نظامی روسیه به دخالت در اوکراین، در نشست گروه 8 در سوتشی شرکت نخواهند کرد.

۱۳۹۲/۱۲/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...