نسخه چاپی

لاریجانی:موضوع هسته‌ای بامذاكره قابل حل است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی بر گسترش مناسبات دوجانبه در همه زمینه ها تاكید كرد.

به گزارش نما ، به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی امروز (چهارشنبه 14اسفند) با سی سی سولو رئیس مجلس آفریقای جنوبی دیدار و گفت وگو کرد.
لاریجانی در این دیدار ضمن تشکر از دعوت پارلمان آفریقای جنوبی برای سفر هیات ایرانی به این کشور، گفت: مطمئنا روابط دو کشورپس از مذاکرات امروز توسعه و ادامه می‌یابد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث ارتباط، دو کشور ایران و آفریقا دارای سوابق طولانی و تاریخی هستند، گفت: در مبارزه با نژادپرستی و آپارتاید ایران نلسون ماندلا را نماد آن می‌داند که یادو خاطره او را گرامی می‌داریم.
او با تاکید بر اینکه روابط میان ایران و آفریقای جنوبی از جهات مختلف مطلوب است، گفت: جمهوری اسلامی ایران، آفریقا را دوست خود در مبارزه می داند و رایزنی نزدیکی در مسائل سیاسی و حساس میان دو کشور وجود دارد، که امروز رویکرد ایران استمرار دوستی است.
لاریجانی، گفت: پارلمان ایران خواستار همکاری‌های بیشتر میان کمیسیون‌های تخصصی دو مجلس با یکدیگر است.
عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس با بیان اینکه در زمینه اقتصادی میان دو کشور، باید گام های سریعتری برداشته شود، گفت: ظرفیت‌های خوبی در ایران وجود دارد که بر اساس آن می‌توان در وضع فعلی گام های بلند‌تری برداشت.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه ایران آماده همکاری با آفریقای جنوبی در زمینه نفت‌وگاز است، گفت: در زمینه سرمایه گذاری مشترک مانند پتروشیمی، نفت و معادن باید تلاش کنیم همکاری مشترک بیشتری داشته باشیم.
لاریجانی، گفت: با توجه به اینکه موضوع نفت آفریقای جنوبی خارج از تحریم ها است، می توان بر روی این موضوع سرمایه گذاری کردو گام های اساسی برداشت.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان و مذاکره با گروه1+5 گفت: در موضوع هسته ای، مذاکرات درحال پیشرفت است ما پیش از این اعلام کردیم، موضوع هسته ای از طریق گفت‌وگو قابل حل است.
او گفت: قدرت های بزرگ خیال می کردند با فشار و تحریم می توانند مقاومت مردم ایران را بشکنند که موفق نشدند، ایران بارها اعلام کرده در دکترین خود سلاح هسته ای جای ندارد وهمچنان مذاکرات را دنبال می‌کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی، همچنین گفت: کشورهای غربی، هیچ گاه نباید به دنبال منصرف کردن ایران از دانش صلح آمیز هسته ای باشند.
لاریجانی با بیان اینکه آفریقای جنوبی می تواند در مراودات اقتصادی با ایران فعال‌تر باشد، گفت: خوب است که، تجارآفریقای به ایران بیایند.
او با تاکید براینکه ایران در یک منطقه پربحران قرار دارد، گفت: اوضاع افغانستان،عراق و سوریه در منطقه ما، اوضاع مناسبی نیست، اما در فضای فعلی منطقه، ایران کشوری پایدار و با اهمیت است، که این امنیت برای سرمایه گذاران بسیار مهم است.
عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس با اعلام اینکه وضعیت تروریسم در منطقه با حمایت برخی از قدرت های بزرگ یک مسئله تاکتیکی است، گفت: به هرمیزان تروریسم درمنطقه گسترش یابد قطعا مبارزه با آن مشکل می‌شود.
لاریجانی در این دیدار با اشاره به مسئله سوریه، گفت: از ابتدای پیدایش مسئله سوریه، ایران اعلام کرد، این بحران باید از طریق راه کار سیاسی حل شود، زیرا دموکراسی با اسلحه مستقر نمی شود، برخی از کشورها اگر نگران دموکراسی در سوریه هستند باید وضعیت را در کشور خود سامان دهند.
او گفت:حضور غربی ها باعث مشکل تر شدن اوضاع در سوریه می شود، ما تلاش می کنیم اوضاع دراین کشوراز طریق سیاسی و برگزاری انتخابات پیگیری شود.
لاریجانی ضمن تشکر از موضع آفریقای جنوبی در موضوع هسته ای ایران و مسئله فلسطین، گفت: موضوع فلسطین امروز چهره ای از نژاد پرستی را دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از حوادث رخ داده در آفریقای مرکزی،گفت: رفتار با مسلمانان در آفریقای مرکزی خشونت‌آمیز و نوعی نسل کشی است، این اوضاع چهره آفریقا را تهدید می‌کند و باید کمک کرد این مسئله حل شود.
در این دیدار سی سولو رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی ضمن خوش آمدگویی به هیات ایرانی، از میزبانی ایران درسفری گذشته وی به ایران تقدیر و تشکر کرد.
او گفت: من از تلاش مردم ایران به ویژه در بخش مسکن تحت تاثیر قرار گرفتم و آفریقای جنوبی مایل است از تجربیات ایران استفاده کند.
سی سولو همچنین گقت: ایران با حمایت از انقلابیون در زمان مبارزه با آپارتاید به یک نماد آزادی برای مردم آفریقای جنوبی تبدیل شده است.
او گفت: همکاری خوبی میان پارلمان ایران و آفریقای جنوبی برقرار است.
رئیس مجلس ملی آفریقای جنوبی با اشاره به مسئله فلسطین، گفت: در تمام مجامع بین المللی همانند سازمان ملل آفریقای جنوبی حمایت خود را از مردمفلسطین اعلام کرده است.
سیسولو با بیان اینکه اقتصاد ایران علی رغم تحریم ها بسیار پویا است، گفت:آفریقای جنوبی کشوری در حال توسعه و مایل است که از تجربیات ایران در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی استفاده کند.
او با اشاره به مسئله صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، ادامه داد: آفریقای جنوبی از برنامه صلح‌امیز هسته‌ای ایران حمایت می کند.
رئیس مجلس آفریقای جنوبی گفت: من معتقدم تجار آفریقای وهیات‌های تجاری ایرانی برای گسترش و تعمیق مناسبات باید تلاش کنند.

۱۳۹۲/۱۲/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...