نسخه چاپی

ركود در بازار مسكن

به گزارش نما، مشاوران املاك با بيان اينكه در تهران نرخ افت معاملات از نصف هم بيشتر است، اعلام كردند: در روزهاي باقيمانده از سال۹۲، بازار با افت بيشتر، عملا به پيشواز تعطيلات مي‌رود.انتظار متقاضيان از وضع قيمت مسكن در سال ۹۳ در ركود موجود نقش‌ دارد.

هفته‌های پایانی سال۹۲ سردترین روزهای بازار ملک را رقم زد

معاملات مسکن به پیشواز تعطیلات می‌رود

پیش‌بینی‌کاهش ۷۰درصدی خریدوفروش در هفته‌ آینده

تنور نقل‌وانتقال در بازار اجاره گرم‌تر است

بیشترین حد رکود مسکن سال۹۲، در هفته‌ای که امروز به پایان می‌رسد، احساس شد و پیش‌بینی مشاوران‌ املاک از آخرین هفته سال نیز حکایت از رکوردزنی این رکود در روزهای باقی‌مانده دارد.

همسو با اعلام نظر مشاوران‌ املاک، روز گذشته تازه‌ترین آمار مربوط به ثبت معاملات مسکن در سامانه‌ «رهگیری» نیز در اختیار ما قرار گرفت و نشان داد: روند معاملات در اسفند۹۲ نه تنها کندتر از سایر ماه‌های قبل بوده که شیب سردشدن بازار در روزهای اخیر تندتر نیز شده است.

حجم روزانه خرید و فروش آپارتمان در تهران و کل کشور در نیمه‌دوم اسفند امسال ۵۰درصد نسبت به نیمه‌اول همین ماه کاهش پیدا کرده و در هفته آینده احتمال می‌رود نرخ رکود به ۷۰ درصد در مقایسه با ابتدای اسفند برسد.

در اوایل اسفند امسال، روزانه حدود ۸ هزار فقره انواع معامله ملک مسکونی شامل خرید و اجاره و پیش‌فروش در کشور انجام شد اما این حجم در هفته‌ای که گذشت به کمتر از ۴ هزار فقره رسید.

در تهران نیز تعداد قراردادهایی که توسط بنگاه‌های املاک برای متعاملین مسکن تنظیم شده از حدود ۱۱۰۰ تا ۱۴۰۰ فقره قرارداد در دو هفته اول اسفند۹۲ به کمتر از ۵۰۰ فقره در چند روز گذشته رسیده است.

سال گذشته در چنین روزهایی، معاملات مسکن رکورد «اوج‌گیری» را در مقایسه با طول ماه‌های سال۹۱ ثبت کرد، طوری که حجم خرید آپارتمان در بهمن و اسفند۹۱ به بالاترین حد در کل سال رسید. اما امسال اول به‌دلیل انتظاری که متقاضیان خرید از وضع قیمت‌های سال۹۳ دارند و دوم به خاطر امیدواری به افزایش وام‌خرید در سال آینده، معاملات به رکود فزاینده دچار شد. بازار مسکن از هفته آینده به مدت نزدیک یک ماه به حالت نیمه تعطیل در می‌آید.

در حال حاضر بنا بر روایت مشاوران‌ املاک، تنور نقل‌وانتقالات بازار اجاره گرم‌تر از بازار خرید است. هر چند خریدوفروش‌هایی که این روزها در جریان است عمدتا آپارتمان‌های سالخورده و مناسب وام ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی موجود را شامل می‌شود.

سال‌های گذشته بازار معاملات مسکن در هفته‌های پایانی یا بهتر است گفته شود در روزهای پایانی سال از رونق چشمگیری برخوردار بود اما به نقل از بنگاهداران مسکن امسال آنچنان استقبال نوروزي توسط خریداران از بازار مسکن صورت نمي‌گيرد.

گرانی بی حساب و کتاب مسکن و در نتیجه ناکافی بودن قدرت خرید متقاضیان از یکسو و عدم اعتماد خریداران به قیمت‌های پیشنهادی فروش باعث شده است تا رکود چند ماهه بازار مسکن هر چند با شدت كمتري نسبت به تابستان و پاييز تا به امروز ادامه‌دار شود.

با این تفاسیر این روزها اگرچه خرید و فروش صورت نمی‌گیرد اما تعداد فروشنده‌هایی هم که از فروش واحدشان منصرف شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند سال بعد واحدشان را به بازار عرضه کنند تا شاید از گرانی احتمالی سودی نصیب‌شان شود، کم نیست!

یکی از مشاوران املاک در غرب تهران درباره وضعیت فعلی بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی گفت: سال‌های پیش بازار معاملات در هفته‌های آخر سال رضایت بخش بود حتی در روزهای۲۷ و ۲۸ اسفند هم معامله انجام می‌شد و در دو، سه روز بعد از عید هم مابقی کارهای نقل و انتقال صورت می‌گرفت. وی در ادامه افزود: اما امسال رکودی که از چند ماه پیش گریبان‌گیر بازار مسکن شده است تا الان نيز ادامه دارد و خبری از خرید و فروش نیست تا جایی که تعداد مستاجران حاضر در بازار بیشتر از خریداران است.

طاهری تاکید کرد: تعداد انگشت شمار معامله‌ای که انجام می‌شود به‌طور یقین توسط خود دلالان به عنوان خريدار صورت مي‌گيرد که دست به روی اکازیون‌ها گذاشته‌اند یا سازنده‌ها هستند که به صورت مشارکتی اقدام به خرید می‌کنند تا از پرداخت مازاد تراکم در سال جدید معاف شوند.

این مشاور املاک تصریح کرد: با اینکه در بازار فروش، مالکان پول لازم هم حضور دارند اما تعداد فروشنده‌هایی که به اصطلاح در این روزها دست به احتکار زده‌اند، بیشتر است.

علاوه براین فروشنده دیگری در جنوب تهران در شرایط فعلی بازار مسکن تعداد فروشنده‌های پول لازم را با تعداد فروشنده‌هایی که واحدهای خود را برای عرضه در سال جديد نگه داشته‌اند، برابر اعلام کرد و خاطر نشان کرد: در بین مالکان پول لازم تنها مصرف‌کننده‌های واقعی نیستند بلکه سازنده‌ها، دلالان و حتی سرمایه‌گذاران هم هستند زیرا سرمایه‌گذارها به‌دلیل اینکه سودی از سرمایه‌گذاری در بازار مسکن عایدشان نشده است تصمیم به خروج از بازار دارند و سازنده‌ها هم به‌دلیل اینکه سرمایه خود را به کالا تبدیل کرده‌اند برای خرید ملک و شروع ساخت در سال آینده نیاز به نقدینگی دارند و همچنین دلالان هم به‌طور یقین مورد‌های اکازیون بهتری برای سرمایه‌گذاری در کسادی بازار پیدا می‌کنند که قصد تبدیل به احسن كردن سرمایه خود را دارند.

وی اکنون تعداد اندک مراجعه‌کنندگان به بازار خرید را مربوط به متقاضیانی که با ۵۰ میلیون تومان پول نقد و به کمک وام و رهن قصد صاحب خانه شدن را دارند، اعلام کرد.

منوچهری عنوان کرد: بازار خرید و فروش قبل از اسفند ماه از رونق و وضعیت خوبی برخوردار نبود که الان شب عید با استقبال رو به رو شده باشد و بازار معاملات اکنون در خواب به سر می‌برد. این بنگاهدار، مستاجران را در مقایسه با خریداران راغب‌تر بر جابه‌جایی شب عيد اعلام کرد چراکه تعداد مستاجران حاضر در بازار بیشتر از خریداران به چشم می‌آیند.

۱۳۹۲/۱۲/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...