نسخه چاپی

اوباما به پوتین هشدار داد

رئیس جمهور آمریكا روز چهارشنبه به نخست وزیر اوكراین گفت كه آمریكا در دفاع از تمامیت ارضی اوكراین در كنار كی یف ایستاده است.

به گزارش نما، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همچنین پس از دیدار با آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین ابراز امیدواری کرد که دیپلماسی آمریکا با مسکو طی روزهای آینده به تجدیدنظر درباره همه‌پرسی الحاق کریمه به روسیه در روز یکشنبه بینجامد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: روسیه با حمله به اوکراین قوانین بین المللی را نقض کرده و هشدار داد که اگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رویکرد خود را تغییر ندهد با هزینه هایی از جانب آمریکا و جامعه بین المللی مواجه خواهد شد که هم‌اکنون مسکو را با تحریمهای اقتصادی تهدید کرده اند.

اوباما به یاتسنیوک گفت که تحت تاثیر شجاعت مردم اوکراین در جریان برکناری ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور سابق این کشور قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ما کاملا شفاف گفته ایم که حمله روسیه به کریمه را نقض قوانین بین المللی می‌دانیم.
رئیس جمهور آمریکا گفت: ما کاملا قاطعانه گفته ایم که در کنار اوکراین و مردم این کشور خواهیم بود تا از تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور دفاع کنیم.

نخست وزیر اوکراین نیز به خبرنگاران گفت: اوکراین در مبارزه برای حفظ تمامیت ارضی خود هرگز تسلیم نخواهد شد و در عین می‌خواهد که شریک خوبی برای روسیه باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آرسنی یاتسنیوک در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن گفت: اوکراین بخشی از جهان غرب است و خواهد بود.

اوباما همچنین تاکید کرد: آمریکا نتیجه همه پرسی در کریمه برای پیوستن این منطقه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی افزود: این رای گیری یک تلاش ساختگی است و ابراز امیدواری کرد که گفتگو بین جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در روزهای آینده در لندن باعث تغییر اوضاع شود.

اوباما گفت: امیدوارم نتیجه تلاشهای دیپلماتیک در روزهای آتی به تجدید نظر درباره روند جاری شود.

۱۳۹۲/۱۲/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...