نسخه چاپی

ماجرای درز اطلاعات سایت‌های اینترنتی

بر اساس اطلاعات موجود كلیه سایتها اعم از خبری، اطلاع رسانی ، علمی ، آموزشی و ... كه دارای دامنه منحصر به فرد (Domain) هستند، ملزم به تكمیل فرم ثبت نام در طرح ساماندهی سایتهای ایرانی بودند.

به گزارش ایسنا، اخباري در برخي سايتهاي اينترنتي منتشر شده كه از درز اطلاعات هزاران سايت و وبلاگ ثبت شده در سايت ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي خبر مي‌دهد. بر اساس اين اخبار گفته مي‌شود يكي از كارمندان مركز توسعه‌ي فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال موجب درز اطلاعات محرمانه سايت‌ها و وبلاگ‌ها شده است.

در اين زمينه صحبت‌ها به راه‌اندازي جمعي با نام مجمع فعالان فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال كشيده شد و از عدم صلاحيت اين مجمع و غيرمجاز‌ بودن فعاليت آن صحبت به ميان آمد. حتي عده‌اي اين‌گونه مطرح كرده‌اند كه فعالان اين مجمع كه برخي از آن‌ها پيشتر در مركز توسعه‌ي فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌ها فعاليت داشتند، موجب درز اين اطلاعات شده‌اند.

به منظور انتظام امور و فعاليتهاي اطلاع‌رساني و توسعه خدمات دسترسي به اينترنت در كشور و با هدف ساماندهي (ثبت، حمايت و نظارت) فعاليت پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني اينترنتي ايراني در كشور و با مدنظر قرارد ادن حق دسترسي آزاد و سالم مردم به اطلاعات و دانش، حمايت از پايگاههاي اطلاع‌رساني قانوني و رعايت حقوق اجتماعي و صيانت از ارزشهاي اسلامي، ملي، فرهنگي و اجتماعي كشور و همچنین تصویب نامه هیأت وزیران مبنی بر آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی و سایت های ایرانی اعم از وب سایت ها و وبلاگ ها این طرح از دی ماه سال 1385 به اجرا درآمد.

کلیه دارندگان وب سایت ها و وبلاگ ها می‌توانستند نسبت به ثبت پایگاه اینترنتی خود در سايت ساماندهي اقدام كنند. پس از ثبت وب سایت ها و وبلاگ ها نامه الکترونیکی از طرف ستاد ساماندهی وب سایت‌های ایرانی مبنی بر دریافت اطلاعات به آدرس الکترونیکی وب سایت مذکور ارسال می‌شد.

نكته‌اي كه ممكن است باعث ابهام شود اين است كه مگر در اين سايت‌ها و وبلاگ‌ها كه تمام اخبار و مطالب خود را در فضاي مجازي منتشر كرده‌اند، چه سرمگويي وجود داشته است و يا حتي صاحبان اين سايت‌ها چه اطلاعات محرمانه‌اي داشته‌اند كه اكنون انتشار آنها بخواهد تا اين اندازه حساسيت بر‌انگيز باشد؟

محمد‌صادق افراسيابي - معاون مركز توسعه فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌ها ديجيتال ارشاد - در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا توضيح بيشتر در اين زمينه را به جلسه‌اي كه قرار است فردا با حضور مدير عامل مركز توسعه برگزار شود، موكول كرد.

اما محمد جعفر محمدزاده - معاون امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي - در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه ايسنا درباره درز اطلاعات سايتها و وبلاگ‌ها از پايگاه ساماندهي گفت: سرور اين پايگاه دست مركز توسعه فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال است و كل سايت‌ها و وبلاگ‌هايي كه ساماندهي شدند، در اين سايت ثبت مي‌شوند و ما هم به نوعي كاربر آن هستيم و از آن بهره‌برداري مي‌كنيم.

او با تاكيد مجدد بر اينكه سرور اصلي دست مركز توسعه فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال است و اطلاعات مهمي لو نرفته خاطر نشان كرد: اما امسال طرح ما براي رسانه‌هايي است كه كار ارتباط جمعي مي‌كنند، مثل پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني و خبرگزاري‌ها.

وي گفت: دوستان ما دراين باره تدبير مي‌كنند و آنقدر نبايد اين مساله مشكل‌دار باشد، براي مجموعه‌اي كه به معاونت مربوط تلاش مي‌كنيم، زيرا وبلاگ‌ها و فروشگاه‌هاي اينترنتي هم در اين سايت ثبت شده‌اند اما آنچه ما متولي آن هستيم، خبرگزاري‌ها، روزنامه‌هاي الكترونيكي و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني هستند كه تا پايان سال جمع‌آوري و ساماندهي اين اطلاعات نيز انجام مي‌شود.

بنا بر اعلام ثبت وب سایت‌ها گامی بود در جهت ساماندهی وب سایت‌ها تا با حمایت‌های در نظر گرفته شده و نظارت بر آن‌ها خدمات شایانی در عرصه اطلاع‌رسانی آنها ایفا گردد اما پس از انتشار خبر درز اطلاعات اين سوال ايجاد شده كه اين اطلاعات چيست؟

بر اساس اطلاعات موجود کلیه سایتها اعم از خبری، اطلاع رسانی ، علمی ، آموزشی و ... که دارای دامنه منحصر به فرد (Domain) هستند، ملزم به تکمیل فرم ثبت نام در طرح ساماندهی سایتهای ایرانی بودند.

همچنين ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی (به عنوان مثال test.samandehi.com ) اجباری نبوده و در صورت تمایل به ثبت وب لاگ ، از اطلاعات جمع آوری شده در طرح های حمایت از پایگاه های اینترنتی استفاده خواهد شد.

در بخش مربوطه به راهنمای ثبت نام مسوول سایت شما باید اطلاعات مربوط به مدیر مسوول سایت را تکمیل كنيد كه شامل موارد زير است:

1- نام : (نام مدیر مسئول سایت )

2- نام خانوادگی : (نام خانوادگی مدیر مسئول سایت )

3- شماره شناسنامه : (شماره شناسنامه مسئول سایت)

4- تاریخ تولد : (تاریخ تولد مسئول سایت)

5- شماره ملی : (شماره ملی مسئول سایت)

6- ملیت : (ملیت مسئول سایت)

7- جنسیت : (جنسیت مسئول سایت)

8- آدرس : ( آدرس محل سکونت یا محل کار مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از طریق این آدرس قادر به دریافت نامه های ارسالی باشد. لطفا حتما شهر و استان را نیز در آدرس خود انتخاب كنيد.)

9- تلفن همراه : (از این شماره جهت تماس های ضروری با مسئول سایت استفاده خواهد شد.)

10- تلفن : ( تلفن ثابت مدیر مسوول سایت که در صورت لزوم از این طریق با مدیر مسوول سایت تماس گرفته می شود. لطفا حتما کد شهرستان را نیز درج كنيد)

در صفحه بعدی باید مشخصات کاربری مورد نظر خود را برای عضویت در سایت ساماندهی وارد كنيد كه شامل:

1- نام کاربری (نام کاربری دلخواه برای ورود به سایت ساماندهی. در صورتی که این نام قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )

2- کلمه عبور : (کلمه عبور مورد نظر)

3- کلمه عبور مجدد : (تکرار کلمه عبور مورد نظر)

4- آدرس پست الکترونیکی : ( در این قسمت آدرس پست الکترونیکی خود را که بطور مرتب کنترل می کنید بنویسید. در صورتی که این آدرس قبلا استفاده شده باشد بلافاصله نمایش داده خواهد شد. )

با پایان این مرحله شما یکی از کاربران سایت ستاد ساماندهی وب سایت ها خواهید بود. در این زمان فرم ثبت نام وب سایت به شما نمایش داده خواهد شد تا بتوانید اولین وب سایت را به نام خود ثبت نمایید. پس از این هر زمان که بخواهید می توانید با ورود به سایت ستاد ساماندهی، وب سایت های دیگری را به نام خود ثبت نمایید.‍

به گزارش ايسنا، در فرم ثبت مشخصات سایت نيز باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

1- نام وب سایت: (عنوان دلخواه برای ثبت وب سایت)

2- آدرس وب سایت : (بهتر است آدرس سایت خود را به صورت کامل مانند http://www.samandehi.ir وارد نمایید.)

3- نوع پایگاه اینترنتی : در این قسمت باید نوع پایگاه اینترنتی خود را مشخص نمایید، گزینه های قابل انتخاب به شرح ذیل می باشند : وب سایت : (چنانچه پایگاه اینترنتی شما دارای دامنه (domain ) مستقل و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com یا www.samandehi.ir است ، این گزینه را انتخاب کنید.)

وبلاگ دارای دامنه اختصاصی: (چنانچه پایگاه اینترنتی شما از نوع وب لاگ می باشد و دارای دامنه (domain) اختصاصی و منحصر به فرد مانند www.samandehi.com است، این گزینه را انتخاب کنید.

وبلاگ : چنانچه پایگاه اینترنتی شما به صورت وبلاگ بوده و شما این پایگاه را با استفاده از خدمات سرویس دهندگان وبلاگ راه‌اندازی كرده‌اید و آدرس وبلاگ شما شبیه test.samandehi.com است ، این گزینه را انتخاب كنيد.

توجه : ثبت وبلاگ‌های بدون دامنه اختصاصی، اجباری نيست. در صورت تمایل به ثبت وبلاگ ، از اطلاعات جمع آوری شده در طرح های حمایت از پایگاه های اینترنتی استفاده خواهد شد.

راهنماي ويرايش مشخصات سايت شامل: 1- عنوان وب سايت، 2- نوع پايگاه اينترنتي : ( چنانچه پايگاه اينترنتي شما مربوط به سازماني دولتي مي باشد گزينه "دولتي" را انتخاب كنيد، اگر سايت مربوط به يک شرکت خصوصي مي باشد گزينه "شرکتی" و اگر سايت شخصي مي باشد گزينه "شخصي" را انتخاب كنيد.؛ 3- هدف از ايجاد وب سايت: ( لطفا در اين قسمت انگيزه خود را از راه اندازي اين سايت به طور اختصار بيان كنيد.)4- زبان برنامه نويسي سايت : (لطفا از بين گزينه هاي موجود در اين قسمت تکنولوژي هاي به کار رفته در سايت خود را انتخاب كنيند.) 5- نوع بانک اطلاعاتي: ( چنانچه سايت شما داراي بانک اطلاعاتي مي باشد نوع آن را مشخص كنيد.)

6- سال ايجاد وب سايت، 7- تعداد تقريبي بازديد روزانه از سايت، 8- نام سايت ميزبان،9- کشور ميزبان سايت، 10- زبان سايت، 11- کاربري پايگاه اينترنتي، 12- نوع محتواي سايت، 13- مخاطبين به لحاظ رده بندي سني و 14- مخاطبين به لحاظ تخصص: در اين قسمت بايد مخاطبين پايگاه اينترنتي خود را از نظر تخصص مشخص كنيد.

۱۳۹۱/۲/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...