نسخه چاپی

سودجویان و بازی با سلامت مردم

به گزارش نما به نقل از قدس آنلاین؛ از جمله وظایف حاکمیتی و گریز‌ناپذیر دولت‌ها، ایجاد ساز و کاری دقیق و قابل کنترل برای تأمین سلامت مردم و کاهش بروز بیماری‌ها ست.

دکتر عباس زارع‌نژاد

مشاور وزیر و رؤیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت

کمتر کسی است که نداند، دلایل اصلی افزایش آمار بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلبی و عروقی که معمولاً با «سبک زندگی» افراد ارتباط مستقیم دارد، تغذیه نامناسب و کم تحرکی است. کم تحرکی را می‌توان با فرهنگسازی و آموزش، تا حدودی جبران کرد اما ناامنی غذایی صرف نظر از فرهنگسازی و آموزش، نیازمند کنترل و نظارت‌های مستمر بر تولیدکنندگان مواد غذایی است. دولت‌ها موظفند با همه ابزار و راههای ممکن، بیماری‌های ناشی از مصرف کالاهای آسیب رسان به سلامت را از بین ببرند یا لااقل کم کنند.
برای تحقق این مهم، فرهنگسازی و آموزش دو پیش‌نیاز اساسی است اما روندی تدریجی دارد و با اقدام ضربتی نمی‌توان فرهنگ مردم را تغییر داد. اما برخورد با «رفتارهای سوداگرانه» که آگاهانه و تنها برای کسب سود بیشتر، سلامت مردم را مورد هدف قرار می‌دهند باید با ‌‌نهایت قدرت، جدیت و فوریت انجام پذیرد، در غیر این‌صورت مردم به دولت و حاکمیت بی‌اعتماد می‌شوند و سلامت افراد جامعه، قربانی منفعت‌طلبی‌های ناسالم کارخانه‌دار‌ها، واردکنند‌ه‌ها و عده‌ای که برای ثروتمندشدن عجله دارند و می‌خواهند یک شبه ره صد ساله را بپیمایند، می‌شود حتی به قیمت جان دیگران!
فراموش نکنیم هرگونه کوتاه آمدن در برابر این گروه‌ها، بزرگترین سرمایه حاکمیت یعنی «اعتماد» را نابود می‌کند. اکنون که مردم و حاکمیت به یک باور جدی نسبت به عملکرد وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت مردم رسیده‌اند، چه منافعی باعث می‌شود تا عده‌ای سودجو، این طرف و آن طرف دوره بیفتند تا دروغ‌ها و حرفهای غیرعلمی خود را به کرسی بنشانند، خود بحثی روشن است.
از بین رفتن سودهای کلان به دلیل عدم اقبال مردم به مصرف محصولات پرچرب، کسانی را رنج خواهد داد که در سایه عرضه این نوع تولیدات مضر، میلیارد‌ها تومان پول به جیب زده‌اند.
اما اینکه برخی رسانه‌های مکتوب و عمدتاً با خط مشی اقتصادی با انتشار ویژه نامه‌هایی در قالب رپورتاژ آگهی سعی دارند ذائقه مردم را به مصرف لبنیات پرچرب هدایت کنند، و برای ادعاهای غیرمستند و غیرعلمی این تولید کنندگان دل می‌سوزانند، تریبون خود را پیوسته در اختیار آنها قرار می‌دهند، جای بسی شگفتی دارد.
دوستان گاهی فراموش می‌کنند که ادعاهای افراد حقیقی و حقوقی در صورتی که به آرامش و اعتماد مردم آسیب بزند، مصداق تشویش اذهان عمومی است. این درست که رسانه‌ها با تولید برخی برنامه‌های مشارکتی ناگزیر و برحسب سلیقه حامی خود حتی ماست را هم سیاه جلوه می‌دهند، اما جایی که سلامت مردم تهدید می‌شود، نمی‌توان ساده از کنار مسأله رد شد و صرف نظر از توهین به شعور و درک مردم، که به این واقعیت دست یافته‌اند که مصرف کمتر چربی، تضمینی برای سلامتی آنهاست، با انتشار مطالب غیرعلمی، مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را بین مردم در اثر مصرف محصولات غذایی پر چرب «حال چه پالم باشد چه غیر پالم» توزیع کنند.
رسالت اصلی وزارت بهداشت پیشگیری از بروز بیماری‌ها، و رسالت اصلی رسانه‌ها نیز آموزش صحیح، علمی و هدایت افکار عمومی است که اگر این دو در یک مسیر حرکت کنند، سلامت مردم را ارتقا خواهند داد.
ثبت: ۱۳۹۳/۶/۱۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: