ریشه گرانی مرغ صدور جوجه یك روزه بود

صادارت بخشی از تولید جوجه یك روزه مصرفی مرغداران در ماهای پایانی سال گذشته، باعث كاهش تولید و افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف شد.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه مصرف مرغ منجمد در کشور نیازمند فرهنگ سازی است، ادامه داد: در مواردی که قیمت مرغ در کشورافزایش می یابد به راحتی از طریق توزیع ذخیره در گردش مرغ منجمد قابل جبران و تعدیل است.
به گزارش نما محمد یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت مهم ترین دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار مصرف که از اواخر بهمن ماه سال گذشته تا به امروز شاهد آن هستیم، صادارت بدون حساب و خارج از برنامه جوجه یک روزبوده که این امر برمیزان تولیدات مرغداران تاثیر گذاشته است.
رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، افزود: این صادارات به کشو‌رهای حاشیه خلیج فارس و آذربایجان انجام شده و تعادل تولید را در این ایام بر هم زده است.
وی با بیان اینکه دولت برای عرضه هرکیلو گرم مرغ منجمد دو هزار تومان یارانه پرداخت کرده است، خاطر نشان کرد: در مواقعی که قیمت مرغ افزایش می‌یابد لازم است که مردم، از طریق تغییر الگوی مصرف و خریداری مرغ منجمد، دولت را در زمینه تنظیم بازار یاری کنند.
یوسفی با اشاره به برنامه‌های تولید کنندگان مرغ گوشتی در سال جدید، اظهار داشت: در سال 93 حدود 70 هزار تن گوشت مرغ به کشور‌های همسایه صادر شد که در صورت فراهم شدن شرایط لازم، این میزان با توجه به ظرفیت‌های تولید مازاد، در سال 94 به دو برابر افزایش می‌یابد.
وی گفت: در سال جاری تغییری در میزان تولید نخواهیم داشت و سعی بر حفظ تولید و جبران زیان ناشی از افزایش تولید به وسیله افزایش صادارت هستیم.
این مقام مسول در پایان یادآور شد که با توجه به روال هرساله با آغاز به کار کشتار گاه ها از هفته سوم فروردین ماه قیمت گوشت مرغ گرم در بازار مصرف کاهش می یابد.
گفتنی است که قیمت گوشت مرغ از اواخر بهمن ماه سال گذشته با کاهش عرضه مرغداران به یکباره افزایش یافت و هر کیلوگرم مرغ گرم از حدود 5 هزار تومان به 9 هزار تومان رسید.

۱۳۹۴/۱/۹

اخبار مرتبط