مطالبات فرهنگیان رشت برای معلمان

لایحه رتبه‌بندی معلمان نباید صرفاً به منظور افزایش حقوق معلمان تدوین شود. بلكه باید رتبه و جایگاه و منزلت معلمان را در آموزش و پرورش و جامعه تبیین نماید.

جامعه اسلامی فرهنگیان استان گیلان به مناسبت هفته گرامی داشت مقام معلم و سالروز شهادت استاد مطهری طی بیانیه ای خواستار رفع تبعیض میان فرهنگیان و کارمندان سایر دستگاه ها شد. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

خداوندا، بر مخلوقات خود منت نهادی و جهان پر از ظلم و ستم را با فروغ هدایت خویش روشنی بخشیدی. آن گاه که نفاق و فساد، همچون ابرهای تیره جهان را احاطه کرده بود. از ورای این تیرگی انبوه پیامبران را با مشعل کتاب و سنت جلوه‌گر نمودی. پیامبرانی که امانت‌دار اسرار الهی بودند و این امانت را نزد مردم به ودیعه گذاشتند. پس از پیامبران، امامان رهروان پاک و راستین این رسولان الهی بوده و در زمان حاضر رسالت خطیر هدایت و رهبری جامعه پس از پیشوایان دینی به دست معلمانی است که به فرموده حضرت امام(ره) نقش معلم در جامعه نقش انسانیت و تمام ملت باید معلم باشند» از دیدگاه رهبر معظم انقلاب نیز «نقش معلم و مربی در جامعه ما نقش تراز اول است و همه باید تکریم به معلمان رادر فضای فرهنگی جامعه و ذهن مردم بیش از پیش تشدید کنند».
جامعه اسلامی فرهنگیان استان گیلان با گرامی داشت سالروز شهادت استاد فرزانه شهید مرتضی مطهری و ارج نهادن به مقام والای معلم، این ایام را به تمامی فرهنگیان فرهیخته تبریک و تهنیت عرض می‌نماید و با تأسی از منویات مقام معظم رهبری خود را ملزم به ذکر مطالبی در خصوص جایگاه و منزلت معلمان و مطالبات بر حق این عزیزان می‌داند جامعه اسلامی فرهنگیان بر این باور است که تکریم معلمان نباید یک امر ظاهری، نمایشی و فقط در قالب الفاظ و سخنرانی و همایش باشد، بلکه اندیشمندان و شخصیتهای علمی جامعه به خصوص مسئولین ذیربط در این زمینه تلاش نمایند تا تصور نشود که مطالبات فرهنگیان در جهت کسب منافع مادی بیشتر است. معلمین به دنبال حفظ کرامت و منزلت اجتماعی خود و خواستار تحقق عدالت اجتماعی و رفع تبعیض‌های شغلی هستند. امری که یکی از اهداف ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی است و رهبر معزز انقلاب نیز همواره بر آن تاکید نموده‌اند. بر همین اساس اشاره به بخشی از مهمترین مطالبات فرهنگیان ضرورت دارد.
1- جامعه اسلامی فرهنگیان معتقد است لایحه رتبه‌بندی معلمان آنچه امروز متصور است نباید صرفاً به منظور افزایش حقوق معلمان تدوین شود. بلکه باید رتبه و جایگاه و منزلت معلمان را در آموزش و پرورش و جامعه تبیین نماید. وظیفه مسئولین است که ضریب حقوقی و پایه حقوق این عزیزان را افزایش دهند به طوری که فاصله موجود و تبعیض با سایر دستگاه‌های دولتی برداشته شود.
2- اختصاص سهمیه مشخص برای جذب و اشتغال حداقل یکی از فرزندان بازنشسته فرهنگی در آموزش و پرورش، امری که در بسیاری از وزارتخانه‌ها، بانکها و نهادها صورت می‌گیرد.
3- داشتن یک بیمه فراگیر و پاسخگو در سطح آموزش و پرورش به دور از مشکلاتی که هم اکنون موجب نارضایتی شدید فرهنگیان گردیده است.
4- پیگیری در خصوص تامین مسکن برخی از معلمین اجاره‌نشین که بعضاً بیش از پنجاه درصد از حقوق خود را صرف اجاره بهای منزل می‌نمایند.
5- ایجاد و گسترش مجتمع‌های رفاهی و ورزشی با توجه به جمعیت فرهنگیان و اختصاص اعتبارات لازم در سطح استان
6- رفع تبعیض‌ها در مقایسه با سایر وزارتخانه‌ها در پرداخت حق مسکن، حق ایاب ذهابف حق ماموریت، کارانه و پاداش و...
7- پرداخت مطالبات معوقه فرهنگیان اعم از حق الزحمه امتحانات، اضافه کاری، پاداش بازنشستگی و دیون سنوات گذشته
8- صیانت از ارزشها و مقدسات و توجه جدی به امور تربیتی و مربیان پرورشی و اشاعه آموزه‌های دینی و انقلابی در سطح آموزش و پرورش و بخصوص مدارس
9- حمایت جدی از علم و نخبه‌های دانش‌آموزی و دبیران ارجمند در حوزه علم دانش‌افزایی در تمامی زمینه‌ها
10- تلاش به منظور ایجاد فضای امن کاری، علمی، معنوی و به دور از عزل و نصب‌های بی مورد و حزبی که بعضاً موجب آزردگی خاطر و تهدید امنیت شغلی این قشر از اجتماع می‌گردد.
11- شفاف‌سازی عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان و روشن شدن فعالیتهای این صندوق برای تمامی اعضاء
12- توجه جدی به آموزشهای فنی و مهارتی از طریق تأسیس بیشتر این مراکز در سطوح کشور

در پایان جامعه اسلامی فرهنگیان ضمن دوت همه همکاران فرهیخته به هوشیاری در خصوص جریانهای اخیر، آمادگی خود را جهت هر گونه اقدام قانونی از طریق نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت محترم اعلام می‌دارد و بر پیمان مجدد با آرمانهای امام عزیز و رهبری معزز انقلاب و شهیدان انقلاب اسلامی پایبند بوده و حضور فعال و مداوم خود را در تمامی صحنه‌های انقلاب اسلامی تاکید می‌نماید و با دقت و ذکاوت بر عملکرد مسئولین به خصوص در حوزه آموزش و پرورش، نظارت داشته و از دستاوردهای انقلاب اسلامی صیانت می‌نماید و در صورت نیاز با نقد سازنده، به روشنگریهای لازم مبادرت می‌ورزد.
همه اینها چیزی جز لطف خدای بزرگ و اعتماد همکاران فرهیخته به عزیزان جامعه اسلامی فرهنگیان نمی باشد.
جامعه اسلامی فرهنگیان استان گیلان

۱۳۹۴/۲/۱۷

اخبار مرتبط