هزینه دوردور كردن‌های شبانه چقدر است؟

در سال‌های گذشته یكی از مشكلات اجتماعی كه بسیاری از خانواده‌های تهرانی را آزار داده ترافیك ٦ خیابان مناطق شمالی شهر در روزهای پنجشنبه و جمعه است.

به گزارش نما ، کافی است در روزهای مذکور بین ساعت ٢٠ تا ٢٤ سری به این خیابان‌ها بزنید تا از نزدیک شاهد ترافیک سنگین خودروهای لوکسی باشید که رانندگان اغلب آنان را جوانان زیر ٢٥‌سال تشکیل داده‌اند. جوانانی که از ساعت ٢٠ چرخ زدن در این خیابان‌ها را آغاز می‌کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت ساعت ٢٤ به خانه‌های خود باز می‌گردند. هرچند که ترافیک این خیابان‌ها تا ساعت ٤ صبح روز بعد بالاخص در جمعه شب‌ها ادامه دارد.

شهروند نوشت: این درحالی است که برآوردهای «تصمیم» نشان می‌دهد که چرخ‌زدن خودروهای لوکس تنها در شش خیابان تهران در دو روز پایانی هفته بین ساعت ٢٠ تا ٢٤ باعث سوزانده شدن حدود یک‌میلیون لیتر بنزین تنها در این مناطق می‌شود که در این صورت با احتساب آمار معاونت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت مبنی بر عرضه هر لیتر بنزین فوب خلیج‌فارس در یک هفته گذشته در حدود ٥١ سنت، جوانان تهرانی برای چرخ‌زدن در خیابان‌های این شهر در دو روز پایانی هفته، زمینه هدررفت ١,٥‌میلیارد تومان ثروت ملی را فقط برای تردد در ٦ خیابان که کل مسافت آن شاید کمتر از یک دهم‌درصد مسافت خیابان‌ها و بزرگراه‌های کل شهر تهران باشد را فراهم می‌کنند.

این درحالی است که این میزان مصرف در روز پایانی هفته در تهران بیش از مصرف بنزین یک روز یک استان مانند ایلام است.

براساس آمارهای موجود به‌طور میانگین روزانه ٧٦٤هزار لیتر بنزین در استان ایلام مصرف می‌شود درحالی‌که تنها به دلیل چرخ زدن جوانان در ٦ خیابان تهران در دو روز هفته و در ٨ ساعت یک‌میلیون لیتر بنزین هدر می‌رود.

مبنای این گزارش ٦ خیابان محبوب جوانان تهرانی چون سعادت‌آباد، پاسداران، ایران زمین، جردن، نیاوران و بلوار اندرزگو بوده است.

در این محاسبه خیابان سعادت‌آباد حد فاصل یادگار امام تا بلوار خوردین در رفت و برگشت حدود ٦ کیلومتر، خیابان پاسداران حدفاصل سه‌راه ضرابخانه تا اتوبان صدر رفت و برگشت حدود ١١ کیلومتر، خیابان ایران زمین در رفت و برگشت حدود ٧ کیلومتر، خیابان جردن از تقاطع جهان‌کودک تا اتوبان مدرس در رفت و برگشت حدود ٧ کیلومتر، بلوار اندرزگو از قیطریه تا ارتش در رفت و برگشت حدود ٤ کیلومتر و در انتها خیابان نیاوران از میدان قدس تا میدان باهنر در رفت و برگشت حدود ٨ کیلومتر در نظر گرفته شده است. (این ارقام براساس محاسبه نقشه تهران به دست آمده است) براساس این محاسبه و در نظر گرفتن طول ٣ متری هر خودرو و فضای متعادل برای تردد و چهار بانده بودن مجموع مسیر رفت و برگشت، همزمان در ساعت مذکور در روزهای پایانی هفته ٢٨‌هزار و ٦٠٠ دستگاه خودرو که اغلب آنها در لیست خودروهای لوکس قرار می‌گیرند در این خیابان‌ها تردد می‌کنند. این درحالی است که اگر در حالت ترافیک سوزاندن سوخت در هر ١٠٠ کیلومتر را ١٠ لیتر محاسبه کنیم که البته این رقم بسیار خوشبینانه خواهد بود چراکه کارشناسان بر سوزاندن سوخت بیش از ١٢ لیتر در این شرایط تأکید دارند از ساعت ٢٠ تا ٢٤ یک روز پنجشنبه از محل چرخ زدن جوانان تهرانی در ٦ خیابان تهران ٤٩٣‌هزار لیتر سوخت هدر می‌رود. برآوردهای «تصمیم» نشان می‌دهد هر خودرو اگر تنها یک بار خیابان پاسداران از سه‌راه ضرابخانه تا اتوبان صدر را در این ساعت‌ها طی کند ٤,٣ لیتر بنزین می‌سوزاند.

جوانان تهرانی تنها برای ساعاتی تفریح در سطح شهر و در روزهای پایانی هفته بدون آن‌که بدانند ١,٥‌میلیارد تومان ثروت ملی را هدر می‌دهند و در این میان اگر از هنجارهای اجتماعی و آمار تصادفات مرگ‌و‌میر ناشی از این تفریحات بگذریم باید به نبود برنامه‌ای دقیق و اساسی برای مقابله با این ناهنجاری اجتماعی اشاره کنیم.

۱۳۹۴/۲/۲۱

اخبار مرتبط