بسته درمانی رایگان ایدز برای حاشیه‌نشین‌ها

رییس اداره كنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت برنامه‌های جدید این وزارتخانه جهت كنترل ایدز در كشور را تشریح كرد و از ارائه بسته‌های خدماتی رایگان برای جمعیت حاشیه‌نشین در قالب اجرای طرح تحول بهداشت خبر داد.

به گزارش نما، دکتر عباس صداقت در گفت‌و‌گو باایسنا،در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت جهت کنترل بیماری ایدز با بیان اینکه در راستای طرح تحول نظام سلامت سه برنامه بزرگ برای کنترل ایدز در حال پیگیری‌ است،‌ گفت: سال گذشته برای اولین بار هم در کشور و هم در بین کشورهای مدیترانه شرقی، توانستیم 12 آزمایشگاه قطب منطقه‌ای تشخیص تخصصی HIV را در کشور راه‌اندازی کنیم.

از پیگیری تا درمان ایدز در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت

وی هدف از ایجاد این 12 آزمایشگاه‌ قطب منطقه‌ای در کشور را ارائه کلیه خدمات تخصصی نظیر تشخیص، پایش، درمان و تشخیص‌های مولکولی برای کل کشور دانست تا این خدمات به صورت کاملا رایگان در دسترس بیماران قرار گیرند.

ارائه بسته جامع ایدز برای حاشیه‌نشینان

صداقت برنامه دیگر وزارت بهداشت را کنترل ایدز میان حاشیه‌نشینان عنوان و اظهار کرد: یک بسته جامع و همه جانبه در این خصوص تدوین کردیم که در مرحله نهایی شدن قرار دارد تا در قالب این بسته بتوانیم خدماتی جهت پیشگیری، کاهش آسیب، مراقبت و درمان HIV را ارائه دهیم. جزییات این بسته پذیرفته شده و فقط بحث‌های فنی و کارشناسی این موضوع باقی مانده که پیش بینی می‌کنیم آنها نیز به زودی نهایی شوند.

آموزش و اطلاع‌رسانی ایدز از طریق پایگاه‌های طرح تحول

به گفته وی در این بسته‌های جامع، برنامه‌های پیشگیری، کاهش آسیب، مراقبت و درمان در قالب پایگاه‌هایی که در طرح تحول برای حاشیه شهرها پیش‌بینی شده به صورت ادغام یافته صورت می‌گیرد. در کنار آن آموزش و اطلاع‌رسانی جهت پیشگیری از HIV و همینطور در مواردی که اعتیاد به مواد مخدر و محرک در ابتلا به HIV تاثیر گذار باشد، انجام می‌شود.

ارائه خدمات به صورت کاملا رایگان و محرمانه

رییس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: در صورتی که گروه‌ها یا افرادی نیازمند بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص HIV باشند، شرایط انجام این کار نیز فراهم خواهد بود و در صورت نیاز به دریافت بسته‌های کاهش آسیب، این بسته‌ها به صورت کاملا رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرند و در نهایت اگر کسی به خدمات مراقبت و درمان نیاز داشت در این بسته خدمت پیش‌بینی شده تا این افراد بتوانند از طریق سیستم ارجاع، به بخش‌هایی که این خدمات را ارائه به صورت رایگان و کاملا محرمانه ارائه می‌دهند ارجاع داده شوند.

۱۳۹۴/۳/۲

اخبار مرتبط