ردپای هفت بانك كشور در پرونده زنجانی

به گزارش نما - آرمان نوشت: رئیس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس با بیان اینکه تخلف بابک زنجانی به فروش نفت ختم نمی‌شود، گفت: بابک زنجانی برای پرداخت بدهی خود گردن کلفتی می‌کند. این فردا با یادداشت یک شخص خاص به بانک مرکزی معرفی شد.

امیرعباس سلطانی با اعلام اینکه بابک زنجانی نه تنها با بانک مرکزی بلکه با شش بانک دیگر نیز ارتباط مالی داشته است افزود:‌ متاسفانه بانک مرکزی برای تبدیل دلار به ریال از برخی افراد که نقش دلالی داشتند استفاده می‌کرده است که یک از آنها هم بابک زنجانی بود که نسبت به بقیه دلالان سهم بیشتری داشت، البته در گذشته از این افراد زیاد داشتیم و ممکن است هم اکنون نیز وجود داشته باشند. دبیر کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به برگزاری دادگاه بابک زنجانی در 11 مهرماه تصریح کرد: برگزاری جلسه دادگاه زنجانی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد چرا که وکلای وی به دنبال عدم برگزاری دادگاه زنجانی در روز شنبه آینده هستند وی ادامه داد: آن‌طورکه ما اطلاع داریم 6 تیم از وکلای خبره در حال تلاش برای عدم برگزاری دادگاهند، زیرا زنجانی حدود 22ماه در زندان است و اگر حضور وی به دو سال برسد، نگه داشتن وی در زندان با مشکل مواجه خواهد شد. سلطانی با بیان اینکه بابک زنجانی ویترین است و افراد رانتخوار پشت سر زنجانی‌ هستند، گفت: نام افراد خاصی در پروند زنجانی مطرح است که نام پنج نفر از آنها مشخص شده که یا دستگیر شدند یا آزاد هستند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه حدود 80درصد اموال زنجانی در خارج از کشور است، تاکید کرد: بخش زیادی از اموال وی در ترکیه است که توسط رضا ضراب مدیریت می‌شود و بخش دیگر در تاجیکستان قرار دارد. رئیس کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس با بیان اینکه حجم دارایی زنجانی در ایران حدود 2300میلیارد تومان است اظهار داشت:‌ پول نفت و میعانات گازی را پرداخت نکرده و آخرین سررسید پرداخت وی 20/12/2012 بود و در حالی که تشدید تحریم‌ها و و ورود نام وی به لیست تحریم‌ها 22/12/2012 بوده است، یعنی خیلی راحت مرتکب جرم شده است. سلطانی در مورد میزان قرارداد نفتی زنجانی با وزارت نفت، بیان داشت: وی 12محموله کشتی نفت و میعانات تحویل گرفته که 8کشتی را به فروش قطعی رسانده و هم به عنوان دلال نفتی وارد موضوع شده که نفت را گرفته و فروخته است و از طرفی دیگر یک درصد از فروش نفت را دریافت کرده است.

۱۳۹۴/۷/۹

اخبار مرتبط