آمادگی ایران برای گسترش روابط با افغانستان

محمدرضا نعمت‌زاده در آئین گشایش سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در كابل گفت: امیدواریم با برگزاری این نمایشگاه كه خود گواه فاز جدیدی از همكاری‌های ایران با افغانستان است، علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صنایع كوچك و متوسط بتوانند كار خود را در این كشور برادر آغاز كنند.

به گزارش نما به نقل از پول‌نیوز وزیر صنعت با دعوت از تجار افغانی برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت: آماده گسترش روابط خود با افغانستان هستیم.

محمدرضا نعمت‌زاده در آئین گشایش سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل گفت: امیدواریم با برگزاری این نمایشگاه که خود گواه فاز جدیدی از همکاری‌های ایران با افغانستان است، علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک و متوسط بتوانند کار خود را در این کشور برادر آغاز کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز نیز تفاهمنامه‌ای در بخش معادن به امضاء خواهد رسید، ابراز امیدواری کرد: با همکاری‌های مشترک شاهد صادرات محصولات معدنی افغانستان به سایر کشورهای جهان باشیم.

وی با تاکید بر فراهم کردن بسترها برای افزایش تجارت دو کشور تصریح کرد: ما آمادگی کامل داریم روابط خود را با افغانستان گسترش دهیم و از برادران افغانی نیز می‌خواهم با ارتباطی که با ایران فراهم می‌کنند، زمینه همکاری و مشارکت‌های بیشتر را فراهم کنند.

نعمت‌زاده با بیان اینکه ما تجار افغان را افراد با تجربه‌ای می‌دانیم چرا که در بسیاری از کشورهای جهان مشغول کسب و کار و سرمایه‌گذاری هستند، اظهارداشت: از تجار و سرمایه‌گذاران افغان دعوت می‌کنیم در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

وی گفت: ما آماده‌ایم تجربیات ۳۷ ساله خود را در بخش‌های مختلف در اختیار برادران افغان قرار دهیم چرا که معتقدیم افزایش عمق روابط و همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در افغانستان یا ایران می‌تواند روابط استراتژیک بلند مدت دوطرف را تضمین کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در ادامه به حضور بیش از ۲ میلیون افغان در ایران اشاره کرد و گفت: امیدوارم روزی میزان رفاه و امنیت در افغانستان به اندازه ای برسد که آنان برای ساخت کشور خود به کشورشان برگردند و در سازندگی کشورشان مشارکت کنند.

در ادامه «همایون رسا» وزیر تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد: تجار ایرانی در صورت سرمایه‌گذاری در افغانستان و انتقال خطوط تولید خود به این کشور، از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند خواهند شد. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ درصد نیاز افغانستان از طریق ایران تامین می‌شود، افزود: ما مشترکات فرهنگی و زبانی بایکدیگر داریم، شرکت‌های زیادی از کشورهای مختلف در کشور ما سرمایه‌گذاری کرده‌اند و به سودهای سرشاری دست یافته‌اند اما در رابطه با ایران بیشتر تفاهمات بر روی کاغذ مانده است و ما خواستار عملیاتی شدن آنها هستیم.

وزیر تجارت و صنایع افغانستان افزود: عدم همترازی صادرات و واردات یکی موانع در پیش‌رو گسترش روابط تجاری دو کشور است ما از ایران انتظار داریم با کاهش تعرفه‌های گمرکی افغانستان، ما را در بهبود تراز تجاری یاری کند. ایجاد خط تولید در کشور ما از سوی ایرانی‌ها می‌تواند به اقتصاد افغانستان کمک فراوانی کند چرا که کشور ما دارای نیروی کار ارزان و انرژی هستیم.

وی گفت: فراهم کردن عرضه و به نمایش درآمدن کالاهای ایرانی در افغانستان از دیگر خواسته‌های ما است و هدف از برگزاری این نمایشگاه نزدیک‌تر شدن تجار دو کشور و کسب اطلاعات بیشتر دو طرف از تجارب یکدیگر است ضمن اینکه بهتر شدن روابط تجاری دو کشور و یافتن بازارهای بیشتر نیز مد نظر بودهاست.
ثبت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۳