این ۵ برند لوازم‌های آرایشی خطرناك هستند

۱۸۵ قلم لوازم آرایشی برندهای معروف فرانسه مضر اعلام شده است. اتحادیه مصرف كنندگان فرانسه از مشتریان اروپایی لوازم آرایشی خواسته تا چند برند فرانسوی نیوآ، داوو، اورئال، ركسونا و گارنیه كه حاوی مواد شیمیایی مضر و آلرژی زا هستند را نخرند.

به گزارش نما به نقل از فردا نیوز، 185 قلم لوازم آرایشی برندهای معروف فرانسه مضر اعلام شده است. اتحادیه مصرف کنندگان فرانسه از مشتریان اروپایی لوازم آرایشی خواسته تا چند برند فرانسوی نیوآ، داوو، اورئال، رکسونا و گارنیه که حاوی مواد شیمیایی مضر و آلرژی زا هستند را نخرند.


انجمن حمایت از مصرف کنندگان فرانسه می گوید: در این محصولات سه ماده مضر و خطرناک متیلیزتیازلیون، فنوکسی اتانول و پارابون استفاده شده است. این در حالی است که این موادهای شیمیایی مضر در 5 برند فرانسوی نام برده، بیش از حد مجاز استفاده شده است. از سوی دیگر باید گفت که این مواد شیمیایی دارای مواد نگهدارنده ای هستند که بسیار خطرناک می باشد و در بهترین شرایط باعث آلرژی مضمن خواهد شد.

گفتنی است «اورئال» که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم آرایشی به حساب می آمد و حالا نام این برند جز محصولات مضر و آسیب زا اعلام شده است. این در حالی است که اسرائیل، مرکز منطقه‌ای شرکت لورآل در جنوب‌غربی آسیاست و پیش از این کنگره یهودیان آمریکا در بیانیه‌ای خشنودی خود را از پشتیبانی شرکت لورآل از دولت اسرائیل، اعلام کرده بود. همچنین نیمی از مدیران شرکت یهودی‌اند و جانشین مدیرعامل شرکت خودش را عاشق اسرائیل می‌داند. شرکت لورآل به پاس پشتیبانی چشمگیرش از اسرائیل، جایزه جوبیلی را از نخست‌وزیر رژیم اسرائیل دریافت کرده است!

عوارض جانبی مصرف لوازم آرایشی آلرژی زا

مراکز تحقیقاتی معتبر جهان از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا تاکنون نسبت به استفاده مواد سمی در تولید محصولات بهداشتی آرایشی از جمله برندهای مختلف بارها هشدار داده است .اما با وجود هشدارهای مکرر به متخصصین سم شناسی و پوست، این تولیدکنندگان هنوز روش های خود را تغییر نداده اند و محصولاتی که برای سلامتی مصرف کنندگان مضر است را تولید و روانه بازار می کنند.

گفتنی است که در میان این 185 محصول، بیش از 100 قلم حاوی مواد تغییر دهنده هورمون هستند و حدود 50 قلم از این محصولات حاوی فیلتر ماوراء بنفشی هستند که بر اساس نظر این گروه وجود آنها در محصولات مو و پاک کننده کاملا غیرضروری است!

به همین منظور از مردم فرانسه درخواست شده تا هیچ یک از این محصولات، مخصوصا برای افراد حساس مانند نوزادان خریداری نکنند و هر گونه عوارض جانبی ناشی از مصرف این محصولات را گزارش دهند. زیرا که بسیاری از این محصولات مانند دستمال مرطوب اطفال شرکت نیوآ حاوی مواد سمی حساسیت زایی هستند که برای پوست نوزادان مناسب نیستند.

رتبه ایران در مصرف لوازم آرایشی چند است؟

طبق اخبار منتشر شده در رسانه ها، ایران رتبه هفتم مصرف لوازم آرایشی را در جهان و در خاورمیانه پس از عربستان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

البته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی در آذر ماه سال جاری اعلام کرد که دفاتر مطالعات فرهنگی و اقتصادی این مرکز گزارشی با عنوان « بررسی میزان مصرف فرآورده های آرایشی در کشور» با توجه به بازنمایی رسانه های داخلی و خارجی مبنی بر اعلام رتبه هفتم ایران در جهان و رتبه دوم در خاورمیانه درمصرف فرآورده های آرایشی به بررسی صحت و سقم این آمار با توجه به احتساب آمار حجم واردات، میزان قاچاق و هزینه خانوار برای خرید فرآورده های آرایشی پرداخت.

این گزارش می افزاید: آمار قابل استنادی درمورد مصرف لوازم آرایشی در کشور موجود نیست...شاید بتوان تنها مرجع قابل اتکا جهت احتساب مصرف فرآورده های آرایشی در کشور را هزینه کرد خانوارها برای خرید فرآورده های آرایشی دانست، بررسی ها نشان می دهد در سال 1392، 5/2 درصد از هزینه خانوارهای ایرانی که صرف خرید این فرآورده ها شده، اما اینکه چه مقدار از این فرآورده ها از نظر سلامت قابلیت مصرف داشته، مشخص نیست.

در گمانه زنی های رسانه ای در مورد میزان هزینه های خرید لوازم آرایشی در ایران بیش از 100 تریلیون ریال نیز ذکر شده که تاکنون توسط منابع رسمی مورد تایید قرار نگرفته است.

این هشدار جدی است!

مصرف کنندگان لوازم آرایشی برندهای نیوآ، داوو، اورئال، رکسونا و گارنیه در داخل ایران باید نسبت به مضرات مربوط به این دسته از اقلام آرایشی، آگاهی داشته باشند. زیرا که بخش بیشتری از لوازم بهداشتی و آرایشی ایران از کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه وارد می شود و ممکن است همین اقدام از بازار اروپایی جمع آوری و با قیمت پایین تر به بازارهای دیگر از جمله ایران وارد شود. البته باید گفت که بخش های نظارتی و سلامت موظف هستند که از واردات این لوازم های آرایشی آسیب زا جلوگیری کنند.
ثبت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۳