استقبال آل‌اسحاق از شفاف‌سازی سیف

یحیی آل‌اسحاق با اشاره به اینكه صحبت‌های رئیس كل بانك مركزی كه گفته است "تقریباً هیچ عایدی از اجرای برجام نصیب ایران نشده است" قابل كتمان نیست، اظهار داشت: عملاً تاكنون نتوانسته‌ایم وجوهی را میان بانك‌های بزرگ خارجی و ایرانی نقل و انتقال دهیم.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، وی با بیان اینکه آقای سیف قبل از سفر به آمریکا اعلام کرده که جریان سوئیفت در کشور برقرار شده است، افزود: البته کنار هم گذاشتن این دو مطلب یک تناقض به‌وجود می‌آورد، از یک طرف می‌گویند سوئیفت برقرار شده اما از طرف دیگر از عدم نقل و انتقال پول میان بانک‌های خارجی و ایرانی صحبت می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در توضیح این تناقض باید بگویم، جریان مخابره پیام در سوئیفت ایجاد شده است اما در این شبکه باید پاسخ‌های مثبتی از سوی بانک‌های خارجی ارسال شود که این موضوع هنوز اجرایی نشده است. ما پیام مخابره می‌کنیم اما از آن طرف بانک اروپایی به‌دلیل نگرانی از اعمال تحریم‌های جدید برضد خود حاضر به همکاری با بانک‌های ایرانی نیست.

آل‌اسحاق با یادآوری اینکه قسمت عمده فعالیت‌های تجارت بین المللی با دلار انجام می‌شود تصریح کرد: آمریکا به‌دلیل اینکه این واحد ارزی را در اختیار دارد امکان معاملات دلاری را برای بانک‌‌های ایرانی ممنوع کرده است، در نتیجه ما شبکه را ایجاد کرده‌ایم اما عملاً نمی‌توانیم معاملات بزرگ نفتی و بخش خصوصی و تأمین مواد اولیه خود را از طریق معاملات دلاری انجام دهیم.

وی اضافه کرد: بانک‌های خارجی منتظر مجوز آمریکا برای آغاز فعالیت خود با بانک‌های ایرانی هستند لذا سیف در آمریکا با بیان این صحبت‌ها از آمریکا درخواست کرده تا این ممنوعیت را از بین ببرد. البته به‌اعتقاد من آمریکا در بی‌عهدی سابقه طولانی دارد و نمی‌توانیم به قول‌های آنها اعتماد کنیم، زیرا امروز دلار و روز دیگر قدرت دفاعی ایران را بهانه کرده و در صدد اعمال تحریم‌های جدید بر ضد ایران است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه دولت نیز باید در این شرایط با مردم شفاف باشد، گفت: دولت باید با محاسبه هزینه فایده، برخی از مطالب را با درنظرگرفتن عدم آسیب آنها به کشور بیان کند و با مردم شفاف باشد و اوضاع اقتصادی را به‌صورت کامل تشریح کند.

۱۳۹۵/۱/۲۹

اخبار مرتبط