حجتی:برای واردات برنج تحت فشار هستیم

وزیرجهاد كشاورزی با انتقاد از تلاش برای واردات برنج مازاد بر نیاز گفت: سال ۹۲ حدود ۱.۸ میلیون تن برنج به كشور وارد شد و همچنان برای واردات این محصول تحت فشار هستیم.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، محمود حجتی عصر امروز در نشست مشترک مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با رئیس، هیئت رئیسه و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهار کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس دهم در مدت فعالیت، همکاری مناسبی با مدیریت بخش کشاورزی داشته و ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، رویکرد مثبتی در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های نهادهای کشور ایجاد کرده است اما ایجاد تحول در نگاه به بخش کشاورزی نیازمند ارتقای فرهنگ عمومی با مشارکت همه بخش ها به ویژه نمایندگان مجلس است.

وی با اشاره به اینکه قیمت گذاری منصفانه محصولات کشاورزی در پایداری تولید موثر است افزود: کشورهای چین و ترکیه ذخایر گندم خود را ۴۰ درصد بالاتر از قیمت جهانی تامین و برای گندم وارداتی تعرفه ۶۰ تا ۱۲۰ درصدی وضع می کنند.

۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت خسارت کشاورزان اختصاص یافت

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر راهبردی کالاهای اساسی در راستای تامین امنیت غذایی و ملی ضروری است ادامه داد: برای رقابت در بازار جهانی، نگاه تجار کشور باید از واردات به صادرات تغییر و آمادگی و ساختار لازم برای صادرات ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیمه بخش کشاورزی حمایتی است و تجاری نیست تصریح کرد: پوشش بیمه کشاورزی باید افزایش و بخش زیادی از اعتبارات حوادث غیرمترقبه به پرداخت خسارات بخش کشاورزی اختصاص باید.

حجتی افزود: برای رفع این مشکل با تصویب دولت ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت خسارت کشاورزان اختصاص یافت.

قرارداد جدیدی برای بهره برداری از جنگل‌ها منعقد نشود

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: آبخیزداری، حیات بخش و از طرح های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است و با توافقات بهره گیری از ظرفیت های جهادی بسیج و مشارکت مردم، اجرای طرح های آبخیزداری در کشور گسترش می یابد.

وی با بیان اینکه قرارداد جدید بهره برداری از جنگل ها نباید منعقد شود اضافه کرد: حفاظت و صیانت از جنگل ها ضروری است و وزارت جهاد کشاورزی از طرح توقف بهره برداری از جنگل ها و توسعه زراعت چوب حمایت می کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حضور پایدار در بازارهای جهانی نیازمند حمایت و پرداخت یارانه صادراتی به تولیدات کشاورزی است گفت: ما معتقدیم که تخصیص و پرداخت یارانه صادراتی محصولات کشاورزی باید نظام مند شود و بر این اساس ۲۰۰ میلیارد تومان برای یارانه صادرات لبنیات از سوی دولت اختصاص یافت و امید می رود که صادرات محصولات لبنی امسال افزایش یابد.

قیمت منصفانه مرغ تا ۷۵۰۰ تومان است

حجتی با بیان اینکه برای تنظیم بازار، روزانه تا ۸۰۰ تن گوشت مرغ خریداری و ذخیره سازی می شود تاکید کرد: قیمت منصفانه برای هر کیلوگرم گوشت مرغ در عمده فروشی میدان بهمن بین ۶۵۰۰ تا ۶۹۰۰ و برای مصرف کننده ۷ تا ۷۵۰۰ تومان است.

وی افزود: باید در نظر داشت که مسئولیت کنترل و نظارت قیمت گوشت مرغ و سایر کالاهای اساسی در خرده فروشی ها با دستگاه های دیگر است.

حجتی گفت: مرغ منجمد سالم تر از مرغ تازه است و دولت با توجه به عرضه آن به قیمت هر کیلوگرم ۵۱۰۰ تومان حدود ۲ هزار تومان یارانه برای هی کیلو گرت از اینت محصول پرداخت می‌کند.

وی افزود: قیمت نهاده های دام و طیور نسبت به سال ۹۲ تغییر چندانی نداشته است همچنین انتظار می‌رود که امسال ۱.۲ میلیون تن "جو" در کشور تولید شد.

تولید برنج ایرانی ۸ درصد افزایش یافت

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با اختصاص ۷ هزار میلیارد تومان از سوی دولت به زودی باقی مطالبات گندمکاران و دیگر کشاورزان پرداخت می شود.

حجتی با بیان اینکه مردم کشور خواهان مصرف برنج ایرانی هستند تاکید کرد: تولید و بازار برنج با تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری کشور و همچنین ممنوعیت واردات و وضع تعرفه در فصل برداشت مدیریت شده است.

وی افزود: امسال برنج مازندران ۸ درصد افزایش تولید داشت و ۴۰ هزار هکتار به زیرکشت دوم رفته است.

وزیر جهاد کشاورزی با ارائه توظیح بیشتر در این خصوص ادامه داد: راهکار تامین برنج مردم با اتکا به تولید داخلی، تجهیز و نوسازی و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری، بهره گیری از ارقام پرمحصول، توسعه مکانیزاسیون و دو کشته کردن برنج در کشور است.

وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برج تحت فشار است

وی تصریح کرد :سال ۹۲ حدود ۱.۸ میلیون تن برنج به کشور وارد شد و همچنان وزارت جهاد کشاورزی برای واردات این محصول تحت فشار است.

حجتی تاکید کرد:وضع ممنوعیت و اخذ تعرفه واردات این محصول با تلاش موثر وزارت جهاد کشاورزی و حمایت دولت صورت گرفت.

وی با بیان اینکه بازار ۸۰ میلیون نفری ایران بزرگترین سرمایه کشور در بخش کشاورزی است افزود: وضع تعرفه برای واردات موز و کاهش آن در ازای صادرات سیب و همچنین خرید دانه های روغنی دو شاهکار حمایتی از تولید داخلی در مقابل فشار واردکنندگان بود.

حجتی گفت: با این اقدام صادرات سیب کشور افزایش و کلزا و دانه های روغنی با قیمت قابل قبول از کشاورزان خریداری شد.

وی همچنین تاکید کرد: رفع مشکل اراضی تداخلی برای حل مشکلات مردم باید با جدیت از سوی سازمان‌های ذیربط پیگیری شود.

۱۳۹۵/۷/۱۲

اخبار مرتبط