عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با نما :

بدعهدی های امروز امریكا به دلیل عجله دیروز است/ آقایان در رسیدن به توافق عجله داشتند

عکس خبري -بدعهدي هاي امروز امريکا به دليل عجله ديروز است/ آقايان در رسيدن به توافق عجله داشتند

آیت الله محسن حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری گفت : آقایون اگر عجله و پافشاری نمی كردند و برای رسیدن به توافق عجله نداشتند تا بند ها با دقت بیشتری نوشته شود، بدعهدی های امروز آمریكا رخ نمی داد.

به گزارش خبرنگارنما ، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت. مذاکرات طولانی مدت میان ایران و 6 قدرت جهانی برای دستیابی طرفین به "برجام"، همزمان با "توافق موقت ژنو" در نوامبر 2013 آغاز شد.

پس از توافق ژنو، دو طرف مذاکرات را به مدت 20 ماه ادامه دادند تا سرانجام در آوریل 2015 به "تفاهم لوزان" به عنوان چارچوبی برای توافق وین دست یافتند.بر اساس متن توافق برجام، ایران ذخایر غنی سازی متوسط خود را پاکسازی، ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع و همچنین تعداد سانتریفیوژهای خود را تا حدود دو سوم به مدت حداقل 15 سال کاهش خواهد داد.همچنین بر اساس برجام، ایران غنی سازی بیش از 3,67 درصد را متوقف کرده و هیچ تاسیسات غنی سازی جدید و یا رآکتور آب سنگین نخواهد ساخت.

علاوه بر محدودیت هایی در بخش های فنی و هسته ای تاسیسات هسته ای کشورمان، به منظور بررسی، نظارت و تایید اعمال این محدودیت ها از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمامی تاسیسات هسته ای کشورمان دسترسی منظم خواهد داشت. بر اساس برجام و در ازای اجرای تمامی این تعهدات، ایران از ذیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا خارج خواهد شد.
گفتنی است؛ مقام معظم رهبری عجله در حصول توافق را علت بدعهدی های امروز آمریکایی ها دانستند، از این رو با دو تن از شخصیت های سیاسی کشورمان به گفت‌وگو پرداختیم.

**بدعهدی های امروز به خاطر عجله دیروز است
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: : آقایون اگر عجله و پافشاری نمی کردند و برای رسیدن به توافق عجله نداشتند تا بند ها با دقت بیشتری نوشته شود، بدعهدی های امروز آمریکا رخ نمی داد.
آیت الله محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار نما ، پیرامون بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه عجله در رسیدن به توافق موجب بدعهدی های امروزآمریکایی ها شده است، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که در رسیدن به توافق دقت کنید تا در جریان توافق کلاه سرتان نگذارند.

وی در ادامه افزود: آقایان در رسیدن به توافق عجله داشتند تا برجام را به جایی برسانند که بتوانند از آن استفاده سیاسی کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آقایون به بعضی از مسائل در جریان مذاکرات توجه نکردند، ادامه داد: آنها استفاده سیاسی از برجام را بر دقت به روند آن ترجیح دادند.

آیت الله حیدری با اشاره به اینکه طرف مقابل در مذاکرات از کلمات دو پهلو استفاده کردند، گفت: آمریکایی ها از این بی دقتی ها که منشأ آن عجله بوده است، سوء استفاده کردند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: آقایون اگر عجله و پافشاری نمی کردند و برای رسیدن به توافق عجله نداشتند تا بند ها با دقت بیشتری نوشته شود، بدعهدی های امروز آمریکا رخ نمی داد.

**اعتماد به آمریکا خطای بسیار بزرگ استراتژیک بود

آیت الله عباس کعبی نسب در گفت و گو با خبرنگار نما ،پیرامون بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه عجله در رسیدن به توافق موجب بدعهدی های امروزآمریکایی ها شده است، اظهار داشت: آمریکا از جنس استکبار و سلطه گری بر کشورها و ملت های مستقل و آزاده که خواهان پیشرفت هستند، است.

وی در ادامه افزود: آمریکا انقلاب اسلامی را به عنوان یک الگو برای کشورهای اسلامی که خواهان پیشرفت و عدالت مطرح است، نمی پذیرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رژیم استکباری آمریکایی ماهیتاً مخالف ایران هسته ای نیست بلکه مخالف ایران اسلامی است، ادامه داد: آمریکا در مسیر تحقق اهداف ظالمانه خود و استحاله انقلاب اسلامی بدعهدی در ذات آمریکایی ها نهفته است.

آیت الله کعبی تصریح کرد: در مسئله برجام به جای عجله به حصول توافق که در تعلیق هسته ای و جلب اعتماد قدرت های استکباری صورت گرفت باید با استحکام و اطمینان در جهت تامین منافع و مصالح ملی و پیشرفت اقتدار نظام جمهوری اسلامی حرکت می‌کردیم که متاسفانه چنین نشد.

وی با اشاره به اینکه مبنای مذاکره با آمریکا مبتنی بر اعتماد سازی نسبت به قدرت های استکباری به ویژه آمریکای جهان خواه بود، گفت: این اشتباه بود و خطای بسیار بزرگ استراتژیک به حساب می آید.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: الان شاهدیم که آمریکایی ها به اتفاق قانون داماتو را تصویب کردند از این رو تمدید تحریم ها به معنی نقض برجام است. برجام فقط یک فایده داشت و آن هم تجربه برجام و مشخص شدن بدعهدی آمریکا بود.
آیت الله کعبی در پایان خاطر نشان کرد: باید در مورد دیپلماسی ای که مبنای پایه کار خودشان را اعتماد سازی به رژیم آمریکایی بوده است، اظهار تاسف کرد.

۱۳۹۵/۹/۱۷

اخبار مرتبط