دكتر مهدی مطهر نیا در گفتگو با نما:

تمدید تحریم‌ها لگدزدن به برجام است/ ترامپ تمدید تحریم ها را وتو نمی كند

عکس خبري - تمديد تحريم‌ها لگدزدن به برجام است/ ترامپ تمديد تحريم ها را وتو نمي کند

استاد دانشگاه، گفت: ترامپ بی تردید مصوبه سنای آمریكا را وتو نمی كند، ترامپ اساسا با جمهوری خواهان همفكر و بر ضد تهران است.


دکتر مهدی مطهر نیا، استاد دانشگاه و کارشناس بین الملل در خصوص مواضع اخیر وزارت خارجه برجام در خصوص زیر پا گذاشتن برجام از سوی ترامپ، گفت: با روی کار آمدن ترامپ با شعارهای عوام فریبانه ای که رای جامعه آمریکا را در یک وضعیت شگفتی ساز از آن خود کرد، امروز با یک دولت پسا نو محافظه کار در ایالات متحده آمریکا رو به رو هستیم و او حتی تندتر از نئو کانهایی چون سارا پرین، مک کین و بولتون عمل می کند.
وی ادامه داد: امروز یک تیم ضد تهران و نزدیک به مسکو در آمریکا بر سر کار آمده است، فلذا تا امروز جهت گیری ترامپ نسبت به تهران، چه در کمپین انتخاباتی و چه در وضعیت کنونی قبل از گرفتن سکان ریاست جمهوری در کاخ سفید، موضعی ضد ایران است، وی تقسیر حداقلی از برجام را به تهران تحمیل و نظام بین الملل را بار دیگر در این زمینه تحت فشار قرار خواهد داد.
استاد دانشگاه تاکید کرد: ترامپ از سوی دیگر بر آن خواهد شد تا محاصره منطقه ای تهران با مرکزیت تل آویو و هم گرایی با عربستان در منطقه و نزدیک شدن به مسکو در نظام بین الملل را بوجود آورد، لذا باید در این زمینه به این نکته توجه داشته باشیم، آنچه که اکنون ملاحظه کنیم نمایان گر دکترین آمریکایی ها در فصل جدید قدرت در کاخ سفید است، که در آن محدود سازی همکاری با تهران و اجماع منطقه ای بر ضد ایران را شکل می بخشد.
وی ذکر کرد: تحریم هایی که در ISA یا ادامه داماتو است، اکنون قبل از آنکه داماتو در قالب ایسا بار دیگر در آخر ماه میلادی کنونی تمدید و رئیس جمهور بعدی مجبور به لغو آنها شود، دلواپسان در تهران آن را رسانه ای کردند و زمینه را برای گریز وزارت امور خارجه آمریکا و آنچه که ترامپ می خواسته است فراهم نموده اند.
وی خاطر نشان کرد: وتوی قانون سنا در مورد تمدید تحریم ها در زمان اوباما امکان بیشتری داشت، اوباما یک نو دموکرات، ولی ترامپ یک پسا نو محافظه کار است و معامله با اوباما اگر چه آغازش سخت، ولی امتیازش بیشتر است و این در حالی است که معامله با ترامپ به سادگی آغاز می شود، ولی به همان راحتی تمام نمی شود.
وی در پایان گفت: ترامپ که بی تردید مصوبه سنای نمایندگان آمریکا را وتو نمی کند، ترامپ اساسا با جمهوری خواهان کنگره آمریکا نه تنها همفکر، بلکه گامی از آنها بلند تر و بالاتر بر ضد تهران است، این اوباما بود که در صرت رئیس جمهوری یک دموکرات دیگر این قانون را قطعا وتو می کرد، اما اکنون که مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا بیش از دو سوم آرا این قانون را تمدید کرده اند، اوباما نمی تواند به راحتی آن را وتو کند که وتو بر آن کارگر نیست، چون دو سوم نمایندگان دو مجلس آمریکا به آن رای دادند.

۱۳۹۵/۹/۲۲

اخبار مرتبط