نماینده پارلمان عراق: حیدر العبادی حاضر به فاصله گرفتن از ایران نیست

یك نماینده پارلمان از فراكسیون 'المواطن' وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق گفت كه 'حیدر العبادی' نخست وزیر عراق حاضر نشد، به فشارهای آمریكا تن داده و از جمهوری اسلامی ایران فاصله بگیرد.

به گزارش نما به نقل از ایرنا 'حبیب الطرفی' روز چهارشنبه به خبرگزاری عراقی 'المعلومه' گفته است که نخست وزیر عراق با فشارهای آمریکایی ها برای فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرد و به آن تن نداد.
این نماینده پارلمان اضافه کرد که حیدر العبادی در جریان سفر خود به واشنگتن بر حفظ مناسبات متوازن با همه کشورهای همجوار عراق تاکید کرد و حاضر نشد به فشارهای امریکا برای فاصله گرفتن از ایران تن دهد.
به گفته وی، العبادی در جریان سفرش به واشنگتن، برخلاف تصور، دستاوردهای زیادی را تحقق بخشیده است از جمله مسئله حضور نیروهای آمریکایی در عراق بعد از پایان داعش و شرایط حضور مشاوران نظامی آمریکا در عراق را بحث و بررسی کرده است.
حبیب الطرفی در خصوص جزییات مذاکرات نخست وزیر عراق با رییس جمهور آمریکا و توافق های احتمالی انجام شده توضیحی نداده است.
برخی کارشناسان و رسانه های گروهی قبل از شروع سفر العبادی به واشنگتن، پیش بینی کرده بودند که آمریکایی ها بخواهند در راستای ایجاد صف بندی های جدید منطقه ای، عراق را برای فاصله گرفتن از ایران و محور مقاومت و پیوستن به محور (آمریکایی - صهیونیستی - سعودی) تحت فشار بگذارند.
نخست وزیر عراق دوشنبه گذشته (20 مارس 2017) به دعوت رسمی رییس جمهور آمریکا، در راس هیاتی عازم واشنگتن شده است.

۱۳۹۶/۱/۲

اخبار مرتبط