آل‌اسحاق: ۵ میلیون بیكار تحصیل‌كرده داریم

آل‌اسحاق با بیان اینكه بیكاری یكی از موضوعات اساسی و بیماری مزمن اقتصاد ایران است، گفت: كشور برای فارغ التحصیلان زحمت‌های بسیاری كشیده است تا انسان‌های خام را بارور كند. در حال حاضر بیش از 5 میلیون فارغ التحصیل بیكار داریم، در مجموع بیان می‌شود كه به‌صورت حدودی 11 میلیون فارغ التحصیل داریم.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، آل‌اسحاق اولین الزام در مقابل فرمایش مقام معظم رهبری را اتحاد همه بیان کرد و اظهار داشت: وقتی مقام معظم رهبری شعار امسال را اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال عنوان کردند یعنی این دو موضوع زیر خیمه اقتصاد مقاومتی هستند که نقشه راه کشور است. اولین نکته این است که همه متحد شویم و در چارچوب اقتصاد مقاومتی این دو موضوع را جزو اولویت‌ها قرار دهیم و همه کارهایی را که توفیقی حاصل می‌کند مثبت حساب کنیم و مسایل انتخابات، مسایل حزبی و گروهی، منافع شخصی را باید در مقابل این دو هدف کنار بگذاریم و آنچه مهم است عملیاتی شدن و به نتیجه رسیدن است.

وی یکی از از راه‌های ایجاد اشتغال را سامان دادن تولید داخلی برشمرد و ادامه داد: متأسفانه شاخه تقاضای محصولاتمان پایین است یعنی کارخانجات با تمام مشکلات محصولات را تولید کردند اما خریدار ندارد، چرا که مردم قدرت خرید برای کالا ندارند، بنابراین باید قدرت خرید مصرف کنندگان را بالا ببریم و تقاضا را تحریک کنیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: صادرات مشکل دیگری است که داریم. مشکلاتی بر سر راه تولید کنندگان وجود دارد. تولیدکنندگان باید با شناسایی بازارهای جهانی و منطقه‌ای محصولی را تولید کنند که در بازارهای جهانی و منطقه‌ای بتواند با رقبایش رقابت کند و در این راستا مسئولان هم باید کمک لازم را به تولید کنندگان داشته باشند.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شاهراه رسیدن به شعار سال اقتصاد مقاومتی است، گفت: در مسیر توجه به تولید و اشتغال مسائل انتخاباتی و حزبی نباید مقابل این دو هدف قرار گیرد و آنچه مهم است عملیاتی شدن و به نتیجه رسیدن شعار سال است.

یحیی آل‌اسحاق، درباره لزوم تحقق شعار سال 96 و توجه مسئولان به امر اشتغالزایی و تولید گفت: نامیدن سال با عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" زیر خیمه اقتصاد مقاومتی است و این راهکار نقشه راه کشور است.

وی با بیان اینکه عمده رشد در سال 95 مربوط به بخش نفت بوده است، گفت: بیش از 70 درصد رشد در کشور مربوط به بخش نفت بوده است. در گذشته حدود 700 هزار بشکه می‌فروختیم که در سال 95 به حدود 2 میلیون و خرده‌ای بشکه رسانده‌ایم ولی در سال 96 این‌گونه نیست که بتوانیم این تعداد را به 4 میلیون بشکه برسانیم تا دوباره همان رشد را داشته باشیم ما حداکثر 4 درصد می‌توانیم اضافه کنیم لذا مسایلی که ما در رشد داشته‌ایم و در سال 95 با تکیه بر آن به جلو رفته‌ایم در حوزه نفت کنار می‌رود.

وی با تأکید بر اینکه "با شرایطی که در کشور داریم بیکاری و اشتغال جزو مسایل ملی است"، گفت: اگر ما نتوانیم بیکاری، اشتغال و حاشیه‌نشینی را حل کنیم ممکن است بعضی از مسایل به امنیت ملی کشور ضربه بزند بنابراین باید با عزم ملی در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید گام برداریم.

۱۳۹۶/۲/۱۵

اخبار مرتبط