رشد۳۰۰درصدی صادرات نفت ایران به اروپا

میزان صادرات نفت ایران به بازار اروپا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا كرده و در ماه مه به حدود یك میلیون بشكه در روز رسید.

به گزارش نما به نقل از وزارت نفت، یکی از اهداف این وزارتخانه طی دو سال اخیر در بخش صادرات نفت، تنوع بخشی به بازارهای صادراتی و احیای بازارهای اروپایی نفت ایران بود که توانست به این هدف دست یابد. در این راستا، میزان صادرات نفت ایران به بازار اروپا طی دو سال اخیر ، ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و در ماه مه به نزدیک یک میلیون بشکه در روز رسید.

صادرات نفت ایران به بازار آسیا و چهار کشور اصلی کره جنوبی، ژاپن، هند و چین که در دوران تحریم نیز خریدار نفت ایران بودند پس از اجرای برجام ۴۰ درصد افزایش یافت و کشورهای آسیایی مقصد یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از محموله‎های نفت خام ایران در ماه مه بودند. صادرات نفت ایران در برخی ماه‌های سال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‎رسد.

هند یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران است که با وجود برخی از مشکلات پیش آمده در ماه مه نزدیک ۵۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریداری کرد و پیش بینی می شود سوء تفاهم‎های پیش آمده درباره توسعه میدان گازی فرزاد بی به‎زودی میان ۲ کشور در یک فضای تجاری برطرف شود.

با افزایش تولید و صادرات نفت، ایران توانسته به جایگاه واقعی خود در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دست یابد و در جایگاه تصمیم سازان اصلی این سازمان قرار گیرد.

۱۳۹۶/۳/۱۶

اخبار مرتبط