دستگیری فرزندقلابی مقام ارشدنظامی كشور!

رئیس پایگاه یكم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مرد جوانی كه با معرفی خود به عنوان فرزند یكی از مسئولان ارشد نظامی كشور اقدام به كلاهبرداری از شهروندان با بهانه‌های مختلف كرده بود، خبر داد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، در نخستین روز از خرداد ماه امسال زنی ۳۰ ساله با مراجعه به کلانتری ۱۰۱ تجریش اعلام کرد که توسط مدیر یک شرکت واردات خودرو به نام محمدپرهام جواهریان مورد کلاهبرداری قرار گرفته و این شخص با جلب اعتماد او و در ادامه خانواده اش، اقدام به کلاهبرداری میلیاردی از آنها کرده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "کلاهبرداری" و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه یکم آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چندی پیش از طریق شبکه های مجازی با تبلیغات شرکتی به نام مهین تک رو که درحوزه واردات و فروش خودروهای خارجی فعالیت داشت آشنا شدم. با مراجعه به دفتر شرکت در خیابان جردن با مدیر شرکت به نام آقای محمدپرهام جواهریان آشنا شده و قرارداد تنظیم یک دستگاه خودرو سواری اپتیما به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان میان بنده و شخص بسته شد و مبلغ پنج میلیون تومان نیز به عنوان پیش پرداخت به این فرد پرداخت کردم و قرار شد تا مابقی پول خودرو نیز همزمان با تحویل خودرو پرداخت شود.

مالباخته در خصوص نحوه آشنایی خود با مدیر شرکت به نام محمدپرهام جواهریان به کارآگاهان گفت: مدت کوتاهی از مراجعه من به شرکت مهین تک رو و تنظیم قرارداد خرید خودرو نگذشته بود که تماس های مدیر شرکت شروع شد و این فرد به بهانه های مختلفی با من تماس می‌گرفت و از من درخواست ملاقات می‌کرد تا سرانجام اولین ملاقات بنده با او انجام شد. محمدپرهام با طرح این ادعا که در همان ملاقات اول به من علاقه‌مند شده، از من درخواست ازدواج کرد و همین موضوع زمینه تماس‌ها و ملاقات‌های بعدی او با من شد.

مالباخته در خصوص ادعای محمدپرهام مبنی بر ارتباطش با ارگان‌های مهم دولتی و لشگری نیز به کارآگاهان گفت: درهمان ملاقات های اول بود که محمدپرهام خودش را فرزند یکی از فرماندهان ارشد نظامی معرفی کرد و عنوان کرد که پدرش به‌واسطه نوع شغل و مأموریت‌هایش دائما در خارج از کشور است. علاوه بر آن خودش نیزمدعی بود که با وزارتخانه های مهم و حساس دولتی ارتباط نزدیکی دارد و برای اثبات اظهاراتش تصاویری از خودش با لباس های مختلف نظامی برایم ارسال می کرد؛ حتی در چند قرار ملاقاتی که با یکدیگر داشتیم، او تجهیزات پلیسی از جمله بی سیم و ... همراه خود داشت و همین اقدامات باعث شده بود تا من تمامی صحبت هایش را باور کنم.

مالباخته در خصوص نحوه کلاهبرداری میلیاردی از او و خانواده اش توسط محمدپرهام نیز به کارآگاهان گفت : محمدپرهام برای طرح درخواست ازدواجش به خانه ما آمد و موضوع را با خانواده ام مطرح کرد و همین موضوع باعث شد تا دیگر کاملا به او و صحبت هایش اطمینان پیدا کنم؛ خانواده ام نیز که به من کاملا اعتماد دارند، زمانیکه با علاقه من به محمدپرهام روبرو شدند با درخواست ازدواج محمدپرهام موافقت کرده و بدین طریق محمدپرهام وارد خانواده ی ما شد؛ پس از گذشت مدت کوتاهی از آغاز نامزدی ما دو نفر، یک روز محمدپرهام مدعی شد که زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری در واردات خودروهای گران قیمت خارجی در اختیارش قرار گرفته و به این بهانه مبلغ ۵۶۰ میلیون تومان از من و خانواده ام دریافت کرد؛ پس از دریافت این مبلغ و در شرایطی که پدرم قصد ساخت و ساز در یک قطعه زمین ۵۰۰ متری در منطقه لواسان را داشت، محمدپرهام مجددا با طرح این موضوع که می تواند تمامی امور قانونی و اداری مربوط به مجوز ساخت و ساز و ... را در کمترین زمان ممکن برای پدرم آماده کند، مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان دیگر از پدرم دریافت کرد اما پس از آن و به صورت ناگهانی، در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری ناپدید شد.

کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی با مراجعه به محل شرکت مهین تک رو در منطقه جردن اطلاع پیدا کردند که دفتر شرکت مکانی استیجاری بوده که صرفا برای چند ماه اجاره و پس از آن به مالک آن تحویل داده شده است؛ همچنین در بررسی سوابق شرکت نیز مشخص شد که اساسا چنین شرکتی ثبت قانونی نشده و هیچ شرکتی تحت این نام مجوز واردات خودرو به کشور را ندارد.

در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان با بهره گیری از اظهارات مالباخته مبنی بر حضور دو مرد جوان در شرکت به نام های سعید و حمیدرضا و هچنین بررسی تراکنش مالی حساب های مالباخته که همین افراد نسبت به وصول چک ها اقدام کرده بودند، محل سکونت آنها در خزانه و یافت آباد را شناسایی و هر دونفر آنها در دو عملیات جداگانه، در تاریخ پنجم خرداد ماه دستگیر و برای انجام تحقیقات به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند.

مالباخته پس از مواجهه حضوری با این دو نفر، هر دو نفرشان را مورد شناسایی دقیق قرار داد و گفت : در طول مدت آشنایی من با محمدپرهام، این دو نفر همیشه تمامی اظهارات محمدپرهام را در خصوص اینکه او واقعا فرزند یکی از فرماندهان نظامی است و یا ارتباط نزدیکی با وزارتخانه ها و ارگان های مهم دولتی دارد تأیید می‌کردند.

در ادامه تحقیقات پلیسی، سعید و حمیدرضا لب به اعتراف گشوده و عنوان داشتند فردی که خودش را به نام محمدپرهام جواهریان معرفی کرده، در واقع یکی از دوستان آنها به نام واقعی محمد. الف، متولد ۱۳۶۹ است که با طرح و برنامه قبلی برای کلاهبرداری اقدام به افتتاح شرکت به نام مهین تک رو کرده و در حال حاضر نیز در یک خانه استیجاری در منطقه نیاوران مخفی شده است.

با شناسایی دقیق مخفیگاه محمد. الف در منطقه نیاوران، سرانجام متهم اصلی پرونده در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۹۶ و در حین تردد با یک دستگاه BMW مدلZ۴ شناسایی، دستگیر و به پایگاه یکم آگاهی منتقل شد.

در بررسی مدارک شناسایی خودرو توقیف شده از متهم مشخص شد که متهم، خودرو را به صورت روزانه از یک شرکت خصوصی کرایه کرده که با شناسایی این شرکت در شمال شهر تهران و انجام تحقیقات بعدی مشخص که متهم اصلی پرونده در دفعات مختلف اقدام به کرایه خودروهای مدل بالا از جمله تویوتا و بی ام دبیلو از آنجا کرده است. مالباخته نیز در تحقیقات تکمیلی تأیید کرد که محمدپرهام جواهریان یا همان محمد. الف در طول این مدت با انواع خودروهای مدل بالا بر سر قرارهایش حاضر می شده و متهم نیز اظهارات مالباخته را تأیید کرد.

با دستگیری متهم و اعترافات صریح وی، تعدادی دیگری از شکات و مالباختگانی که با مراجعه به شرکت مهین تک رو مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، شناسایی و به پایگاه یکم آگاهی دعوت شدند؛ یکی از مالباختگان پس از شناسایی متهم عنوان داشت که برای تحویل یک دستگاه خودرو لوکس خارجی، مبلغ ۹۰ میلیون تومان به او پرداخت کرده و دیگر مالباختگان نیز در اظهاراتی مشابه عنوان داشتند که ده‌ها میلیون تومان برای تحویل خودرو خارجی به متهم اصلی پرونده پرداخت کرده‌اند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه کرم یوسف وند، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت : در تحقیقات تکمیلی مشخص شد که متهم هیچگونه وابستگی و نسبتی با افراد سرشناس و یا مدیران دولتی وفرماندهان لشگری نداشته و تمامی اقدامات متهم در استفاده از هویت مجعول و ... صرفا با قصد و نیت کلاهبرداری از افراد صورت گرفته است.

رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ با دعوت از شکات و مالباختگان برای حضور در پایگاه یکم آگاهی برای پیگیری شکایات خود گفت: با توجه به نوع اقدامات مجرمانه متهم در استفاده از هویت مجعول، انتساب خود به افراد سرشناس و همچنین ارگان مختلف دولتی و لشگری و برنامه ریزی متهم برای کلاهبرداری در پوشش شرکت کاغذی مهین تک رو و به منظور شناسایی سایر شکات و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس پرونده صادر شده است.

وی از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند خواست به نشانی پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ در بزرگاه شهید صدر (مسیر شرق به غرب) – ابتدای خیابان شهید قلندری شمالی مراجعه کنند.

یوسف‌وند افزود:‌همچنین از کلیه شهروندان محترم که موفق به شناسایی تصویر متهم شده و اطلاعاتی در خصوص دیگر اقدامات مجرمانه ی این شخص در اختیار دارند درخواست می شود تا هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تماس ۲۱۸۶۸۳۱۰ در اختیار کارآگاهان پایگاه پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند.

۱۳۹۶/۳/۲۲

اخبار مرتبط