پیش‌نویس پاسخ 10 بندی قطر به مطالبات كشورهای عربی

پیش‌نویس پاسخ غیررسمی قطر به خواسته‌های كشورهای عربی شامل ۱۰ بند از جمله آمادگی این كشور برای تعطیلی پایگاه تركیه است.

به گزارش نما، شبکه المیادین به نقل از برخی محافل دیپلماتیک پیش‌نویس پاسخ غیررسمی دولت قطر به خواسته‌های کشورهای عربی را منتشر کرد.

طبق این گزارش، قطر آمادگی خود برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران در صورت پایبندی همه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به این امر و طرد اتباع ایران از قطر را اعلام کرده است.

قطر همچنین متعهد شده است در صورتیکه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله امارات روابط اقتصادی خود با ایران را قطع کنند، قطر نیز این روابط خود را قطع خواهد کرد.

دوحه همچنین آمادگی خود برای تعطیلی پایگاه ترکیه در خاک خود به شرط تعطیلی پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را اعلام کرده است.

بنابر این گزارش، دوحه همچنین هر گونه ارتباط با گروه‌های تروریستی که سازمان‌ ملل مشخص کرده است، را رد و تأکید کرده است که اخوان‌المسلمین جزء این گروه‌های تروریستی نیست.

قطر همچنین اتهامات مربوط به حمایت مالی از تروریسم بدون ارائه هیچ گونه ادله‌ای را رد و بر عدم پایبندی به فهرست کشورهای محاصره‌کننده درباره سازمان‌های تروریستی تأکید کرده و گفته است که تنها به فهرست‌های سازمان ملل پایبند است.

به موجب این پیش‌نویس قطر تحویل تمامی کسانی که پناهنده سیاسی یا مسلمان سُنی مقیم این کشور هستند، رد و تأکید کرده است که هیچ یک از موسسات رسانه‌ای رسمی و غیررسمی را تعطیل نخواهد کرد مگر اینکه شبکه‌های العربیه، اسکای نیوز، الحدث، ام بی سی و کانال‌های مصری تعطیل شود.

قطر در این پیش‌نویس غیررسمی خود تأکید کرده است که در امور داخلی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس دخالت نمی‌کند بر خلاف امارات که در امور قطر و کویت دخالت و علیه آنها اقدامات تحریک‌آمیز انجام می‌دهد و یا در امور عمان دخالت کرده و برای کودتا در این کشور تدارک می‌بیند.

دوحه همچنین وجود تماس با معارضان کشورهای محاصره‌کننده قطر و یا حمایت از آنها را رد و در عین حال تأکید کرد که اعطای تابعیت به این معارضان امری حاکمیتی است.

قطر همچنین مخالفت خود را با پرداخت غرامت به کشورهای محاصره‌کننده این کشور اعلام و تأکید کرده است که این کشورها باید خسارت آنچه «حماقت» علیه قطر خواند، بپزدازند.
منبع: فارس

۱۳۹۶/۴/۱۳

اخبار مرتبط