پایان دوران نفت هنوز فرا نرسیده است

رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت: این فكر كه با حضور خودروهای برقی به زودی شاهد پایان دوران نفت خواهیم بود غلط است و تقاضا برای نفت طی سال های آینده افزایش می یابد.

به گزارش نما ، تسنیم به نقل از پایگاه خبری اناتولی نوشت: رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت، تقاضای جهانی برای نفت به رغم کند شدن در نتیجه به عرصه آمدن خودروهای برقی، همچنان به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد.

فیث بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت: «بر خلاف برخی دیگر که می گویند تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت، ما فکر می کنیم تقاضای جهانی در سال های آینده همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.»

وی افزود: «برخی فکر می کنند به دلیل حضور خودروهای برقی ما به زودی شاهد پایان دوران نفت خواهیم بود...(اما) ما معتقدیم تقاضا برای نفت رشد خواهد کرد. شاید این رشد اندکی کندتر از گذشته باشد، اما رشد تقاضا تداوم خواهد داشت.»

بیرول گفت: «ما همچنان به سرمایه گذاری نیاز داریم. همچنان به عرضه نفت نیاز داریم. ما همچنان به نفت اوپک و کشورهای غیر عضو اوپک نظیر آمریکا، برزیل و مکزیک نیاز داریم، در غیر این صورت با سختی مواجه خواهیم شد.»

رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت، هرچند در سال گذشته حدود 2 میلیون خودروی برقی در جاده ها بود، اما میزان فروش خودروهای برقی در همان بازه زمانی کمتر از یک درصد کل فروش خودروها بوده است.

بیرول افزود، تقاضا برای نفت از خودروها ناشی نمی شود، بلکه از کامیون ها، کشتی ها، هواپیماها و صنعت پتروشیمی ناشی می شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر تغییرات زیست محیطی بر بخش انرژی گفت: «ما هیچ مشکلی با انرژی نداریم و ما با آلاینده ها مشکل داریم. اینها دو چیز متفاوت است.»

بیرول افزود، تا سه سال گذشته، رشد سالانه آلاینده های کربنی جهان همراستا با رشد اقتصاد جهانی بود. اما «در سال 2016، آلاینده های جهانی ثابت بود و رشدی نداشت، در حالی که اقتصاد جهانی بیش از 3 درصد رشد داشت.»

«این بدان دلیل است که گاز شیل در حال جایگزینی با زغال سنگ است و استفاده بیشتری از انرژی های جایگزین می شود.»

۱۳۹۶/۴/۲۳

اخبار مرتبط