سازمان ملل: سوریه برای بازگشت آوارگان امن نیست

سخنگوی كمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان تاكید كرد كه شرایط فعلی سوریه ناامن بوده و اجازه بازگشت پناهجویان را نمی‌دهد.

به گزارش نما به نوشته روزنامه عکاظ چاپ عربستان، رولا امین، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان گفت: وضعیت فعلی سوریه ناامن بوده و اجازه بازگشت پناهجویان به سوریه را نمی‌دهد و هیچ‌یک از حقوقشان نیز محقق نمی‌شود.

امین با اشاره به اینکه هیچ قطعنامه‌ای از سوی کمیساریا در خصوص پناهجویان سوری صادر نشده است، ثبت هر گونه اسمی از سوی کمیساریا را که با هدف بازگرداندن ۷۵۰ خانواده پناهجو به سوریه باشد تکذیب کرد.

سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان افزود:‌ کمیساریا پس از آنکه از تمایل پناهجویان برای بازگشت به کشورشان بدون هیچ‌گونه فشار و تحمیلی اطمینان یافت، ماموریت خود را بر امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه از طریق تعامل با تمامی شرایط ویژه پناهجویان متمرکز می‌کند.

همزمان با برقراری آرامش نسبی در جبهه‌های مختلف سوریه به جز جبهه‌های نبرد با داعش، نیروهای روسیه ضمن تقویت و افزایش پلیس نظامی در مناطق کاهش تنش، به اجرای ماموریت‌های خود در این مناطق ادامه می‌دهند.

این شرایط به نیروهای روسیه این فرصت را داد تا به استقرار خود در مناطق کاهش تنش در غوطه شرقی دمشق، درعا و اطراف آن ادامه داده و در راستای تلاش برای تضمین آتش‌بس، ممانعت از تغییر خطوط کنترلی موجود و تعیین گروه‌های مشمول آتش‌بس جهت ممانعت از هدف قرار گرفتن در مقابل جدایی آنها از جبهه النصره و دیگر گروه‌های نزدیک به آن تلاش کنند.

۱۳۹۶/۵/۷

اخبار مرتبط