اگر تماس از دست رفته داشتید خیلی مراقب باشید

شركت ارتباطات سیار ایران درباره استفاده از نرم‌افزارهای غیر اورجینال، دانلود از سایتهای غیر معتبر، نصب نبودن آنتی ویروس و عدم بروزرسانی آن و تماس با شماره‌های مشكوك و ناشناس هشدار داد.

به گزارش نما، اپراتور اول ارتباطی در پی تماسهای مشترکان با مرکز تماس ما و بیان مشکلات مربوط به تلفن همراه، نکات لازم را درباره لزوم استفاده از نرم‌افزارهای اورجینال، عدم دانلود از سایتهای غیرمرتبط، نصب آنتی‌ویروس و بروزرسانی آن و عدم تماس با شماره‌های ناشناس و مشکوک، اطلاع‌رسانی کرد.

استفاده از نرم‌افزارهای اورجینال

استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای غیراورجینال می‌تواند مشکلات فراوانی را برای صاحبان گوشی‌های هوشمند همراه به دنبال داشته باشد.

توجه داشته باشید که امکان کپی‌برداری از روی نرم‌افزارها و برنامه‌های اورجینال وجود دارد که ممکن است این برنامه‌ها مخرب بوده و منجر به آلوده‌سازی گوشی‌های هوشمند همراه شوند لذا برای دانلود و نصب هرگونه برنامه‌ و نرم‌افزار بر روی گوشیهای خود، حتماً به اصل بودن آنها دقت کنید.

این موضوع با عناوین «نکات ایمنی درباره نصب برنامک بر روی تلفن همراه» و «آشنایی با بدافزارهای شایع موبایل» توسط تیم MCI-CERT تدوین و در سایت همراه اول، بخش cert.mci.ir برای بهره‌برداری، اطلاع‌رسانی شده است.

عدم دانلود از سایتهای غیر معتبر

با توجه به ایجاد مشکلات فراوان برای کاربران گوشیهای هوشمند همراه درباره دانلود و نصب برنامه‌های کاربردی از طریق منابع نامعتبر، یادآور می‌شود برای دانلود نرم‌افزارهای مورد نیاز بر روی گوشی تلفن همراه فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد اقدام کنید.

دانلود و نصب این اپلیکیشن‌ها از طریق کانالهای شبکه‌های اجتماعی و سایر منابع ناشناس می‌تواند خطر آلودگی تلفنهای همراه را در پی داشته باشد؛ این موضوع با عناوین «نکات ایمنی درباره نصب برنامک بر روی تلفن همراه» و «آشنایی با بدافزارهای شایع موبایل» توسط تیم MCI-CERT تدوین و در سایت همراه اول، بخش cert.mci.ir برای بهره‌برداری، ارائه شده است.

نصب آنتی‌ویروس و بروزرسانی آن

از آنجا که در سالهای اخیر شیوع گسترده انواع بدافزارها و ویروسها بر روی گوشیهای هوشمند همراه منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای صاحبان این گوشیها شده است لذا نصب برنامه‌های آنتی‌ویروس یکی از کارهای ضروری جهت جلوگیری از آلوده شدن گوشی و انتشار برنامه‌های مخرب است.

همچنین در استفاده از این برنامه‌ها توجه داشته باشید که همواره از برنامه‌های آنتی‌ویروس معتبر استفاده کرده و مرتباً با انجام بروزرسانی برای این برنامه‌ها از انجام پروسه صحیح ویروس‌یابی بر روی گوشی خود اطمینان حاصل کنید؛ این موضوع با عناوین «باج‌افزار اندرویدی Double locker» و «آشنایی با بدافزارهای شایع موبایل» توسط تیم MCI-CERT تدوین و در سایت همراه اول، بخش cert.mci.ir جهت بهره‌برداری ارائه شده است.

عدم تماس با شماره‌های مشکوک و ناشناس

در پی بروز مشکلاتی که اخیراً با نام "Wangiri Fraud" برای اپراتورها به وجود آمده است، مهاجمان از طریق شماره‌های ویژه (premium) اقدام به ایجاد تماس بی‌پاسخ (Missed Call) برای افراد کرده و قربانی در صورت تماس با این شماره‌ها (Call back)، متحمل پرداخت هزینه‌های بالایی خواهد شد.

لذا در صورت مشاهده تماس بی‌پاسخ از سوی شماره‏‌های بین‌المللی ناآشنا و نامتعارف، از برقراری تماس مجدد با آن‌ها جدا خودداری کنید؛ آگاهی‌رسانی مرتبط با این موضوع توسط تیم MCI-CERT تدوین و در سایت همراه اول، بخش"https://mci.ir/sucpicious-calls-fa" و با عنوان «با شماره‏‌های بین‌المللی از دست رفته مشکوک تماس حاصل نکنید!» قرار داده شده است.
منبع: تسنیم

۱۳۹۶/۱۱/۹

اخبار مرتبط