اگر برجام نفعی برای ایران نداشته باشد بازگشت به وضعیت قبل در اسرع وقت ممكن است

سفیر ایران در كوبا گفت: اگر آمریكا برجام را به روشنی نقض كرده و از آن خارج شود و توافق نفعی برای ملت ایران نداشته باشد، بازگشت به وضعیت قبل از توافق در اسرع وقت، ممكن بوده و ما برای هر سناریویی آماده هستیم.

به گزارش نما، کامبیز شیخ حسنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در طی مصاحبه تلویزیونی با شبکه ملی کوبا، انقلاب اسلامی را حاصل تلاش صد ساله مردم ایران برای رهایی از استبداد و کسب استقلال واقعی عنوان کرد.

کامبیز شیخ حسنی اظهار داشت که مردم ایران مانند سایر ملل، خواستار در دست گرفتن سرنوشت خودشان بودند، ولی استبداد داخلی و مداخلات قدرتهای بزرگ 100 سال از این اتفاق ممانعت بعمل آوردند.

وی ضمن مقایسه رژیمهای دیکتاتوری اسبق در ایران و کوبا، تجربه مشترک دو ملت در این زمینه را یادآور و تاکید کرد که مردم ایران از این حیث که اینک مقدرات و سرنوشتشان توسط خودشان تعیین می شود، خرسند هستند و با مشکلات ناشی از دشمنی نظام سلطه علیه انقلاب هم با ایثار و فداکاری مبارزه می کنند.

سفیر کشورمان درخصوص ناآرامیهای اخیر با اشاره به جایگاه حق اعتراض و تجمعات قانونی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تاکیدات مقامات عالیرتبه نظام بر این موضوع، از جمله تصریحات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در این زمینه، به تشریح آغاز ناآرامی های اخیر، سوءاستفاده اغتشاشگران از اعتراضات مسالمت آمیز و حمایت کشورهای خارجی و دشمنان انقلاب از آنها پرداخت و در ادامه اوضاع کنونی کشورمان را عادی توصیف و اظهار داشت که مردم ایران بلافاصله نیت سوء اغتشاشگران را تشخیص داده و به صورت میلیونی در شهرهای مختلف کشور در حمایت از نظام به خیابانها آمدند و ظرف یک هفته اغتشاشگران و حامیان آنها شکست خوردند و در حال حاضر اوضاع کاملا عادی است.

وی همچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات اقتصادی اظهار داشت که دولت جمهوری اسلامی ایران برای حل این مشکلات سخت در تلاش بوده و همانگونه که ملت کوبا نیز بمدت 60 سال با تحریم ظالمانه مواجه بوده، تحریم های مذکور بر رشد اقتصادی و رفاه جامعه تاثیر سوء می گذارد، ولی به خوبی می دانیم که راه مقابله با آن فداکاری ملی و مقاومت انقلابی است.

در مورد تهدیدهای دولت آمریکا به خروج از برجام نیز شیخ حسنی عنوان کرد که برجام معاهده ای بین المللی است و خروج از آن دارای تبعات خاص خود است. ما توافق را به نفع سیستم عدم اشاعه و حقوق کشورهای در حال توسعه برای برخورداری از حقوق صلح آمیز هسته ای می دانیم. ایران بطور کامل به این قرارداد پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی، 9 بار این پایبندی را تائید کرده است. ولی اگر آمریکا توافق را به روشنی نقض کرده و از آن خارج شود و برجام نفعی برای ملت ایران نداشته باشد، بازگشت به وضعیت قبل از توافق در اسرع وقت، ممکن بوده و ما برای هر سناریویی آماده هستیم.

پایان بخش مصاحبه سفیر کشورمان روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کوبا بود.

وی ضمن تاکید بر سطح عالی روابط سیاسی از تلاشهای انجام شده در خصوص گسترش هرچه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور با اشاره به دستاوردهای روابط دو کشور در سال گذشته میلادی و تلاشهای صورت گرفته جهت ارتقای آن در اقتصاد در حوزه های بهداشت و درمان، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، کشاورزی، صنعت برق و آب ابراز امیدواری شد که در سال پیش روی نیز با برگزاری هفدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور این روند با شتاب بیشتری ادامه مسیر دهد.

۱۳۹۶/۱۱/۱۸

اخبار مرتبط