نشانه‌های ابتلا به آندومتریوز در زنان

آندومتریوز یك بیماری شایع و خوش‌خیم در زنان بوده كه بیشتر در ایام بارداری آنها را گرفتار می‌كند و با دردهای شدید در هنگام قاعدگی همراه است.

به گزارش نما، شاهین خزعلی در آستانه برگزاری کارگاه جانبی چهارمین کنگره بین المللی تولید مثل در ارتباط با موضوع لاپاراسکوپی و بیماری‌های زنان اظهار داشت: جراحی‌ لاپاراسکوپی یا کم‌تهاجمی مدتی است که در ایران و به طورکلی دنیا مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین برخی از جراحی‌های باز به ویژه در حوزه بیماری‌های زنان شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اساتید برجسته‌ای در ایران در زمینه لاپاروسکوپی فعالیت کرده و آن را تدریس می‌کنند، گفت:‌بیماری آندومتریوز از جمله بیماری‌های زنان بوده که در صورت لزوم می‌توان درمان آن را از طریق لاپاروسکوپی انجام داد، البته پزشکان مربوطه در این زمینه باید آموزش دقیقی فراگیرند.

این جراح لاپاروسکوپی پیشرفته با اشاره به اینکه کلینیک ابن‌سینا در حاضر در حوزه لاپاروسکوپی موفقیت‌های زیادی داشته است، گفت: هر چند که انواع مختلف جراحی عوارض به همراه دارد،‌ولی جراحی لاپاروسکوپی درد و عفونت کمتری را برای بیماری به همراه داشته و مدت زمان بستری در بیمارستان را برای فرد کاهش می‌دهد.

خزعلی گفت: از طریق لاپاراسکوپی دوربین‌ها، بزرگ‌نمایی از داخل بدن خواهند داشت و جراح می‌تواند اقدامات مناسب را برای بیمار انجام دهد. البته در مورد هزینه‌های این جراح ی باید گفت که ابزار و وسایل لاپاروسکوپی گران‌تر از جراحی باز بوده، ولی با توجه به اینکه بیمار زودتر مرخص می‌شود و درد کمتری دارد، گاهی این هزینه را توجیه می‌کند.

رئیس کلینیک آندومتریوز ابن‌سینا اضافه کرد:‌ آندومتریوز یک بیماری شایع و خوش‌خیم در زنان بوده که بیشتر در ایام بارداری آنها را گرفتار می‌کند و با دردهای شدید در هنگام قاعدگی همراه است. همچنین این مشکل در زنان ناباروری ایجاد کرده، بنابراین جهت درمان باید به پزشکانی که حاذق بوده و تبحر دارند مراجعه شود.

وی بیان داشت: در بیماری آندومتریوز تخمدان و لوله‌های حالب،‌ روده‌ها و اعضای داخل لگن نیز گاهی درگیر شده و برای درمان نیاز به جراحی پیچیده دارد، بنابراین درمان بیماری به شرایط و وسعت بیماری بستگی دارد.

خزعلی گفت: از آنجا که هر جراحی خود می‌تواند سبب چسبندگی شود، بنابراین انجام جراحی توسط تیم حاذق، بسیار حائز اهمیت است.

۱۳۹۶/۱۲/۱۹

اخبار مرتبط