ثبت ۷۴ میلیون نفر اقامت شب در نوروز

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در نوروز امسال ۷۴ میلیون نفر اقامت شب ثبت شده كه نسبت به گذشته رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش نما، علی اصغر مونسان صبح امروز در نخستین نشست خبری سال جدید خود، آمارها و وضعیت سفرهای نوروزی امسال را اعلام کرد.

مونسان در این نشست خبری گفت: در نوروز امسال ۷۴ میلیون نفر اقامت شب ثبت شده که نسبت به گذشته رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به افزایش بازدید از مراکز گردشگری و تاریخی کشور گفت: ۱۳۲ میلیون بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی کشور در نوروز ثبت شده است. در موزه کلی ایران روزانه حدود ۱۴ هزار بازدید ثبت شده است. به طور متوسط هر گردشگر از ۷ مرکز گردشگری و تاریخی بازدید داشته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به کاهش شکایات گفت: در نوروز امسال ۵۰ درصد شکایت کاهش داشته و تشویق از فعالان و دستگاه های درگیر در سفر ۵۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی به وضعیت جاده ها اشاره کرد و گفت: برای داشتن سفرهای جاده ای با کمترین آسیب‌ها و تصادفات تمهیداتی در نظر گرفته شده بود که یکی از آنها افزایش مراکز بین راهی بود.

مونسان درباره وضعیت اماری استان در اقامت نوروزی گفت: استان مازندران در رتبه نخست اقامت نوروز قرار دارد. پس از آن گیلان، بوشهر، خراسان رضوی ، هرمزگان ، خوزستان و فارس در رتبه های بعدی هستند.

وی درباره استان‌های کمتر شناخته شده نیز گفت: در نوروز امسال استان چهارمحال و بختیاری ۲۰ درصد رشد اقامت داشته است. همچنین استان همدان نیز ۱۲۸ درصد رشد اقامت داشته است.استان‌های کرمان، گلستان، آذربایجان شرقی و قم نیز با رشد قابل توجهی روبرو بودند.

مونسان به برنامه ریزی برای ایجاد نوروز شاد و با نشاط اشاره کرد و گفت: ۷۱۶ ایستگاه نوروزگاه در سطح کشور برپا شد که نسبت به سال گذشته ۸۲ درصد رشد داشته است. همچنین ۶۶۴ بازارچه صنایع دستی نیز در نوروز امسال در سطح کشور برپا بودند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی دربار امار سفرهای خارجی نیز گفت: نوروز امسال ۲۷ درصد رشد خروج از مرزهای زمینی را داشتیم که این افزایش برای ما قابل توجه است و به سفرهای داخل کشور نیز کمک می کنند و از سفرهای نقطه به نقطه هوایی برای ما بهتر خواهد بود. سفرهای هوایی خارجی نیز ۷ درصد رشد داشتند.

گفتنی است که در نشست خبری رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای نخستین بار ۶ مدیر کل استانی به صورت برخط حاضر بودند و به ارائه آمارهای نوروزی استان ها پرداختند.

۱۳۹۷/۱/۱۸

اخبار مرتبط