۴ اشتباه رایج حین پخت و پز كه موجب چاقی می‌شود

اگر سعی دارید غذا‌های سالم تری بخورید و این كار را با آشپزی در خانه انجام می‌دهید از ۴ اشتباه رایج حین پخت و پز دور بمانید تا از ابتلا به افزایش وزن پیشگیری كنید.

به گزارش نما، برخی اشتباهات خیلی ساده حین آشپزی می ‌تواند تلاش ‌هایتان را برای رسیدن به اهداف کاهش وزن به باد دهد:

اجتناب از اندازه گیری چربی ها: شما حین آشپزی باید بدانید چه میزان چربی مصرف می ‌کنید. برای مثال وقتی سبزیجات را سرخ می ‌کنید، خیلی راحت می ‌توان مقداری روغن به آن افزود. در واقع روغن باعث جریان داشتن بهتر گرما و طعم سبزیجات می شود. اگر مراقب نباشید، ممکن است سبزیجات شما به غذایی سرشار از کالری تبدیل شود. یک قاشق روغن زیتون حاوی 120 کالری است. به طور تصادفی افزودن دو قاشق از آن حدود 240 کالری به غذای شما می ‌افزاید. از آنجایی که حتی کم‌ چرب ‌ترین سس ‌های سالاد هم سرشار از چربی ‌اند، مصرف زیاد آنها می ‌تواند کیفیت سبزیجات خامی را که می ‌خورید پایین بیاورند.

مصرف میان وعده حین پخت غذا: خوردن میان ‌وعده هنگام پخت و پز رژیم غذایی ‌تان را به هم می ‌زند. برای درست کردن یک غذای خوب، چشیدن مزه آن اهمیت فراوانی دارد، اما اگر گرسنگی به شما فشار آورد و وادارتان کرد تا چیزی بخورید، از این فرصت استفاده کنید و به‌ جای این کار آب بنوشید.

تخمین نزدن اندازه بشقاب غذایی: اگر در رژیم هستید، احتمالا می‌ دانید که اندازه ظرف غذای یکی از عواملی است که بر اندازه دور کمرتان اثر می ‌گذارد. یک ظرف برنج پخته برای شما باید اندازه یک توپ تنیس باشد. تحقیقات نشان می ‌دهد که ما در ارزیابی اندازه ظرف خود عملکرد بسیار بسیار بدی داریم.

مصرف بیش از حد چربی های سالم: چربی هایی مانند روغن زیتون، آووکادو،‌ آجیل و ... در رژیم ‌های غذایی سالم به موادی اصلی تبدیل شده اند. این چربی‌ها سرشار از مواد مغذی‌ اند و نسبت به محصولاتی مانند کره گزینه ‌های بهتری محسوب می‌ شوند، اما نباید این مساله را نادیده گرفت که همین چربی های سالم سرشار از کالری هستند. یک آووکادوی کامل حدود 322 کالری دارد. از آنجایی که افزایش یا کاهش وزن، به نوعی بازی جذب و دفع کالری محسوب می ‌شود، بنابراین باید سعی کنید حد تعادل را رعایت کنید.


۱۳۹۷/۸/۲۰

اخبار مرتبط