اسپانیا هم از اقدام ترامپ انتقاد كرد

وزیر امور خارجه اسپانیا در واكنش به تصمیم دونالد ترامپ برای خارج كردن نیروهای آمریكایی از سوریه گفت، این اقدام هم در زمینه عملیات ائتلاف علیه تروریسم و هم "پیامدهای ژئواستراتژیك" تردید ایجاد می‌كند.

به گزارش نما، جوزپ بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا در پیامی توییتری نوشت: تصمیم غیرمنتظره ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه، پرسش‌هایی را برمی‌انگیزد و عدم اطمینان ایجاد می‌کند. از سویی شکست تروریست‌های افراطی در سوریه با محقق شدن فاصله دارد و از این رو تردیدهایی جدی درباره چگونگی ادامه عملیات ائتلاف مبارزه با داعش به وجود می آورد. از سوی دیگر، این وضعیت جدید ممکن است فرایندی که سازمان ملل برای اجرایی کردن آن در سوریه تلاش می‌کند را پیچیده کند.

وزیر امور خارجه اسپانیا ادامه داد: علاوه بر این، سوالاتی نیز درباره تغییرات احتمالی در حضور روسیه و ایران در سوریه وجود دارد که به دنبال آن پیامدهای ژئواستراتژیکی رخ خواهند داد.

این وزیر اسپانیایی یادآور شد، چنین وضعیتی "لزوم خودمختاری استراتژیک واقعی اروپا" را نشان می‌دهد.

او همچنین معتقد است که استعفای جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا "شکافی قابل توجه" در استراتژی آینده آمریکا ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه اسپانیا این اظهارات را پس از آن بیان کرد که سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد، آمریکا خروج نیروهای خود از سوریه را آغاز کرده است. این مقام آمریکایی یادآور شد، خروج این نیروهای به معنای پایان مبارزه ائتلاف بین‌المللی علیه داعش نیست.

۱۳۹۷/۱۰/۲

اخبار مرتبط