به بهانه تقریظ رهبر انقلاب بر كتاب «ره‌نمای طریق»

كتابی برای بهتر زیستن

عکس خبري -کتابي براي بهتر زيستن

كتاب «ره‌نمای طریق» مشتمل بر ۵۸۰ سؤال پرسیده‌شده در موضوعات گوناگون از آیت‌الله جاودان و پاسخ‌های ایشان به این سؤالات است.


کتاب «ره‌نمای طریق» مشتمل بر ۵۸۰ سؤال پرسیده‌شده در موضوعات گوناگون از آیت‌الله جاودان و پاسخ‌های ایشان به این سؤالات است. این کتاب در سال ۱۳۹۴ از سوی مؤسسه‌ «ایمان ماندگار» تهیه و منتشر شده است. سؤالات این مجموعه، همان سؤالاتی است که مردم و به‌خصوص جوانان از طریق پایگاه اینترنتی آیت‌الله جاودان از ایشان پرسیده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این کتاب که حاوی پاسخ‌های مکتوب و عالمانه‌ آیت‌الله جاودان به پرسش‌های مردم و به‌ویژه جوانان در مسائل مبتلابه آنان در حوزه‌های گوناگون اخلاقی و اعتقادی و معنوی است، مرقوم فرمودند:

«بخش عمده‌ای از کتاب مطالعه شد، مطالب سودمند بسیاری در آن هست که برای جوانان دانستن آن لازم یا راه‌گشا است. خداوند به همه‌ آن‌ها توفیق دهد و مؤلف محترم را محفوظ بدارد بمنّه و کرمه. مرداد ۹۷»

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

می خواستم بدانم اگر فردی مبتلا به گناهی شده باشد و چند سالی باشد که برای ترک گناهش هر تلاشی را کرده باشد ولی متاسفانه موفق نشده باشد توصیه شما برای این فرد چه خواهد بود؟ و یا راهی قطعی برای ترک گناه وجود دارد؟

حجت الاسلام و المسلمين جاودان در پاسخ فرمودند:

به عنايت نظري كن كه من دل شده را

نرود بي مدد لطف تو كاري از پيش

«الهي لم يَكُن لي حَولٌ فأنتَقِلَ به عَن مَعصيَتِك إلا في وقتٍ أيقَظتَني لِمحبتِك» (مناجات شعبانيه) يعني خداوندا براي من تواني نيست كه با آن بتوانم از معصيت تو روي گردانم مگر در آن وقت كه تو مرا با محبت خودت بيدار كني.

خلاصه بدون عنايت و مرحمت خداوندي امكان ترك گناه نيست پس بايد دست به سوي عنايت او دراز كرد راهي كه اين بنده توصيه ميكند در درجه اول اينست كه به نماز واجب شبانه روزي بهاي بيشتري بدهيد در درست خواندن و اول وقت خواندن و هرچه بيشتر با توجه خواندن همت بفرماييد كه اين يك عامل بسيار مهم براي ترك معصيت است و دوم توسل خاص و مداوم به امام حي و حاضر و ناظر زمان عجل الله تعالي فرجه كه اصل الاصول اين راه است. موفق باشيد.

۱۳۹۷/۱۰/۴

اخبار مرتبط