برنامه اشتغالی دولت ۴۰۰ هزار شغل عقب است

مدیركل توسعه اشتغال وزارت كار با اشاره به ایجاد حدود ۶۱۰ هزار شغل در یك سال گذشته گفت: اشتغال ناقص و دستمزد پایین و ناكافی از عللی است كه موجب می شود آمار اشتغال، محسوس و واقعی به نظر نرسد.

به گزارش نما، علاء الدین ازوجی در برنامه تیتر امشب افزود: بخشی از آمار اشتغال مربوط به اشتغال ناقص است، یعنی کسانی که کمتر از 44 ساعت در هفته کار می کنند و حدود 10 درصد شاغلین ما را تشکیل می دهند.

این مسئول وزارت کار گفت: طبق برنامه ششم توسعه هدف گذاری ایجاد 970 هزار شغل بود که به دلیل عدم تحقق از سال قبل، این رقم به 1 میلیون و 33 نفر- شغل رسید که از پاییز پارسال تا پاییز امسال حدود 610 هزار شغل ایجاد شده است.

ازوجی گفت: از طریق طرح کارورزی 19 هزار نفر و طرح مهارت آموزی در محیط واقعی بیش از 50 هزار نفر اشتغال پیدا کرده اند.

او افزود: از طریق اجرای قانون اشتغال روستایی و عشایری هم تا پایان سال 180 هزار شغل ایجاد می شود که تاکنون 150 هزار شغل از این طریق ایجاد شده است.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار با بیان این که ایجاد اشتغال و تحقق اهداف برنامه ها به شرایط با ثبات اقتصادی وابسته است گفت: سهم شاغلین ما در بخش عمومی یا همان دولتی از 19 درصد در سال گذشته به 17 درصد کاهش یافته است که این پیام را به جامعه می دهد که اشتغال در بخش عمومی و دولتی بسیار محدود شده است.

این مسئول وزارت کار با تاکید بر اینکه باید با ثبات اقتصادی سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری کرد افزود: به نظر من باید برویم به سمتی که نظام اجرایی و آموزش عالی ما کارآفرین باشد.

ازوجی همچنین گفت: بالای 94 درصد ایجاد اشتغال ما از بنگاههای کوچک و متوسط است و باید از این بخش حمایت شود.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶

اخبار مرتبط