واكنش مضحك پمپئو به بازداشت جاسوسان سیا در ایران

وزیر امورخارجه آمریكا با اشاره به طرح این كشور برای ایجاد ائتلاف دریایی در خلیج فارس مدعی شد كه كشورهای متعددی از سراسر دنیا به این ائتلاف خواهند پیوست تا از دریانوردی آزاد در تنگه هرمز محافظت كنند.

به گزارش نما، مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه WFTV-9 در پاسخ به سوالی درباره بازداشت چند جاسوس سیا در ایران، در اظهاراتی سخیف ایران را به دروغگویی متهم کرد و در ادامه گفت که نمی‌تواند درباره موضوعات اطلاعاتی اظهار نظر کند.

اخبار سیاسی- پمپئو که کشورش این روزها به شدت برای افزایش حضور نظامی در منطقه به بهانه محافظت از آب‌های اطراف ایران تلاش می‌کند، مدعی شد: رئیس جمهور آمریکا به روشنی مشخص کرده است که ما خواهان جنگ با ایران نیستیم. ما خیلی ساده می خواهیم مانع از دست داشتن آنها در فعالیت‌های تروریستی در جهان شویم. آنها نباید به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی‌شان ادامه دهند. این ستتراتژی رئیس‌جمهور ترامپ است.

وی در ادامه ادعاهای خصمانه خود گفت: آمریکا به دنبال تغییر رفتار ایران است. ما در حال ایجاد ائتلافی برای نگهبانی از تنگه هرمز هستیم تا کشتیرانی در این آبراه مورد محافظت قرار گیرد. کشورهایی از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند. این‌ها، فعالیت‌هایی بازدارنده هستند.

در حالی که آمریکا خود یک نیروی مداخله‌گر در منطقه به شمار می‌آید و کیلومترها دورتر از خاک خود در خاورمیانه حضور نظامی دارد، پمپئو در پاسخ به این سوال که آیا کشورش برای این کار به اندازه کافی قوی عمل کرده است، گفت: آنچه ما از ایران می‌خواهیم این است که همچون یک کشور نرمال رفتار کند و دست به اقدامات تروریستی در دنیا نزند.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین به تکرار این ادعا پرداخت که رئیس جمهور کشورش آماده است بدون پیش شرط با ایران گفت وگو کند، چراکه باور دارد هدف، استفاده از ابزارهای دیپلماتیک برای جلوگیری از درگیری نظامی است.

۱۳۹۸/۵/۱

اخبار مرتبط