انتخابات آمریكا و عدم موفقیت لیبرال دموكراسی

عکس خبري -انتخابات آمريکا و عدم موفقيت ليبرال دموکراسي

كارشناس مسائل سیاسی با بیان اینكه آمریكایی كه خود را ناظم جهان و رهبر جامعه جهانی قلمداد می‌كرد، در یك رویداد عادی مانند انتخابات درمانده شد، گفت: بی اعتمادی شدیدی در این انتخابات مطرح شد

به گزارش نما، محمدصادق کوشکی با اشاره به نشانه‌های زوال آمریکا اظهارداشت: زمانی آمریکا را به‌عنوان برترین نمونه نظام‌های لیبرال دموکراسی معرفی می‌کردند، نظام‌هایی که بر اساس آزادی اقتصادی و سیاست دموکراتیک بناشده‌اند.

وی ادامه داد: در گذشته نه چندان دور، لیبرال دموکراسی آمریکایی نوعی الگو و قبله مطلوب برای بسیاری از کشورها و افراد مختلف جهان بود تا بتوانند کشورشان را شبیه آنها اداره کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: امروزه می‌بینیم که آمریکایی‌ها علیرغم همه توانمندی‌های نظامی و فناوری که در اختیار دارند، در یک امر خیلی ساده مانند برگزاری انتخابات دچاز بن بست شده اند. هر دو کاندید این انتخابات می‌خواهند به روش‌های متفاوتی خود را پیروز نشان دهند.

کوشکی اضافه کرد: با اتفاقاتی که در جریان شمارش آرا در انتخابات آمریکا رخ داد، معلوم شد هیچکدام از نامزدهای این انتخابات، به ساختار سیاسی کشورشان اعتماد ندارند و هر دوی آن‌ها از وجود تقلب گله می‌کنند؛ بی‌اعتمادی به ساختار سیاسی آمریکا حتی به نامزدهای ریاست جمهوری این کشور رسیده است.

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: اینکه یک کشوری با ادعاهای فراوان و با وجود اینکه خود را ناظم جهان و رهبر جامعه جهانی قلمداد می‌کرد در یک رویداد عادی مانند انتخابات درمانده است و یک نوع بی اعتمادی شدید به این سامانه سیاسی چه از طرف مردم و چه نامزدهای این انتخابات مطرح می‌شود؛ این نشان داد که ساختار سیاسی آمریکا با همیان لیبرال دموکراسی موفق نبوده است. این یک نمونه‌ای از علل افول آمریکاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه اگر یک اندیشه کارآمد باشد، باید روز بروز وضعیت کشورهایی که با آن اندیشه اداره می‌شوند، بهتر و مطلوب‌تر شود، گفت: ما شاهد هستیم وضعیت امروز آمریکا بسیار در هم ریخته‌تر از دو دهه پیش است.

کوشکی عنوان کرد: آمریکایی که خود را بهترین ویترین اندیشه لیبرال دموکراسی می‌دانست در مسئله بهداشت، درمان و اقتصاد به بن بست رسیده است و همه این موارد نشان از ناکارآمدی لیبرال دموکراسی دارد، این اندیشه نتوانسته رافع مشکلات مردم این کشور باشد.
منبع: میزان

۱۳۹۹/۸/۱۹

اخبار مرتبط