واعظی: كمیسیون تلفیق شاكله بودجه را برهم زده بود

عکس خبري -واعظي: کميسيون تلفيق شاکله بودجه را برهم زده بود

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما می‌خواهیم كشور را به دولت بعد به گونه‌ای تحویل دهیم كه مشكلات را خودمان حل كرده باشیم.به گزارش نما، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، در پاسخ به این پرسش که دولتمردان در زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفتند که تصمیمات این بودجه ربطی به انتخابات آمریکا ندارد و در ادامه حتی رئیس جمهور تاکید داشت که با این لایحه قیمت دلار به ارقامی چون ۱۵۰۰۰ و ۱۱۵۰۰ تومان خواهد رسید، حال سوال اینجاست اگر دولت توان حفظ ارزش پول ملی را داشت چرا در سال‌های گذشته جلوی افزایش قیمت سرسام آن را نگرفته بود، گفت: ما در بودجه سال‌ گذشته هم که می‌نوشتیم همین بود.

وی ادامه داد: ما در بودجه سه سال اخیر با فشار حداکثری، فروش نفت را ۱.۵ میلیون بشکه می‌گذاشتیم.

واعظی در پاسخ به این پرسش که این نوع بودجه ریزی باعث کسری بودجه می‌شود، خاطر نشان کرد: به هر حال اگر کسری می‌شد ما به دنبال راه‌هایی هم بودیم که انجام بدهیم و از طرف دیگر می‌خواستیم به دنیا بگوئیم ما تحت تسلیم فشارهای شما نیستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: (این نیست که) از ما بخواهند فروش نفت ما صفر باشند و ما بگوئیم باشد. شما باید اینگونه نگاه کنید که یک فشاری از طرف آمریکا به ایران هست که فروش نفتت، پتروشیمی و فولادت را به صفر برسان. خب؛ ما هیچوقت در بودجه سال گذشته اینها را به صفر نرساندیم.

واعظی اضافه کرد: روی همه اینها مبلغ بالا گذاشتیم. ما به انتخابات آمریکا کاری نداریم ما از اواسط سال گذشته به جمع بندی رسیدیم و بارها من، آقای رئیس جمهور و آقای ظریف هم اعلام کردند که فشارهای حداکثری و سیاست‌های غلط شکست خورده است. ما یا حرف تبلیغی می‌زنیم و یا بر اساس تحلیل و باورهایمان صحبت می‌کنیم.

وی افزود: ما می‌گوئیم فشار حداکثری شکست خورده است در یک مقطعی نفتی که صادر می‌کردیم زیر صد هزارتا بود اما اواسط سال گذشته با همه فشارها فروش نفت چند برابر شد. ما یاد گرفتیم چکار کنیم و هم اینکه دنیا فهمید در یک حدی می‌توانند تبعیت کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان داشت: از طرف دیگر ما الان از اواسط سال ما یک تحلیلی داشتیم که شرایط انتخابات در آمریکا شرایط خاصی است. خود من بارها پیش‌بینی و تحلیل کرده بودم که الان همه چیز به ضرر ترامپ تمام می‌شود. سیاست‌های آمریکا در زمینه کشته شدن آن فرد (جورج فلوید) و وضعیت کرونا باعث شد ما بدانیم این دولت محبوبیت ندارد. ما ۱.۵ میلیون فروش نفت را به ۲.۳ میلیون رساندیم.

واعظی خاطر نشان کرد: در این یکی دوماه گذشته که هیچ اتفاقی روی تحریم‌ها نیفتاده است و حتی به گفته برخی دوستان تحریم هم افزایش یافته است اما دنیا دید که ترامپ دارد می‌رود و بسیاری از کشورهای جهان علاقه‌مند هستند با ایران کار کنند. بر اساس تحلیل افزایش فروش نفت ما بودجه را آنطوری نوشتیم.

وی در مورد نرخ ارز گفت: وقتی بتوانیم فولا، نفت و پتروشیمی بیشتری بفروشیم بازارهای بهتری در دنیا داشته باشیم قیمت ارز هم کاهش می‌یابد. وقتی قیمت ارز پائین می‌آید ارزش پول ملی بیشتر می‌شود. ما می‌خواهیم کشور را به دولت بعد به گونه‌ای تحویل دهیم که مشکلات را خودمان حل کرده باشیم.
منبع: فارس

۱۳۹۹/۱۱/۱۹

اخبار مرتبط