یك روز در سایت تزریق واكسن رازی

عکس خبري -يک روز در سايت تزريق واکسن رازي

در این گزارش تجربه یك روز حضور در سایت تزریق واكسن رازی بیان شده است.به گزارش نما، واکسن رازی کوو پارس یک واکسن پروتئینی نوترکیب است که جزء بی خطر و بی ضررترین واکسن‌ها هستند و این واکسن توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، که در زمینه تولید واکسن سابقه صد ساله دارد، در ایران در حال ساخت است و شامل دو دز تزریقی و یک دز استنشاقی است.

مرحله اول آزمایش انسانی این واکسن در ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ در بیمارستان رسول اکرم بر روی ۲ داوطلب انجام شد؛ که در پایان تعداد داوطلبان مرحله اول به ۱۳۳ نفر رسید. همچنین تزریق دز استنشاقی واکسن بر روی داوطلبان مرحله اول تست انسانی، در ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ صورت گرفت.
در ۶ خرداد ۱۴۰۰ فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با ۵۰۰ داوطلب آغاز و در مرداد ماه به پایان رسید و فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن هم در ۱۴ شهریور آغاز شد و هم اکنون در حال انجام است و داوطلبان همچنان می‌توانند از طریق ثبت نام از طریق سایت اینترنتی این واکسن و همچنین مراجعه حضوری به سایت تزریق این واکسن در شهر کرج در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی شرکت و یکی از دو واکسن کوو پارس و یا سینوفارم را دریافت کنند.

در این گزارش تجربه یک روز حضور در سایت تزریق واکسن رازی بیان شده است.

چه نکاتی قبل از تزریق واکسن رازی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

یکی از پزشکان سایت تزریق واکسن کوو پارس رازی در گفت‌وگو با میزان در خصوص مواردی که قبل از تزریق واکسن رازی مورد بررسی قرار می‌گیرند، توضیح داد: هنگامی که داوطلبی برای تزریق واکسن به ما مراجعه می‌کند، ما علائم حیاتی او را نظیر فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس‌هایش در دقیقه و دمای بدنش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی افزود: چنانچه این علائم در داوطلب طبیعی باشند در ادامه در خصوص سابقه بیماری‌های زمینه‌ای، آسم، مشکلات ریوی، کلیوی، کبد چرب، بیماری‌های اعصاب و روان، مشکلات خونی، دردهای مفصلی و... از داوطلب شرح حال گرفته می‌شود و توضیحات او در سیستم ثبت می‌گردد و بر اساس این موضوع که آیا بیماری‌های داوطلب کنترل شده است یا نه وارد مطالعه می‌شوند و یا از مطالعه خارج می‌شوند.

این پزشک گفت: همچنین از آن‌ها در خصوص این موضوع که آیا در دو هفته اخیر با علائم شبه سرماخوردگی و کرونا مواجه بودند و یا اینکه در این مدت با فردی که تست مثبت PCR و یا علائم این بیماری را داشته است، در ارتباط بوده اند، پرسش می‌شود که اگر دچار این علائم باشند و یا با مورد مثبت در ارتباط بودند واکسیناسیون آن‌ها به تعویق می‌افتد و به علاه در خصوص این موضوع که داوطلب در یک ماه اخیر عمل جراحی انجام داده است یا نه هم از او پرسیده می‌شود.

در جریان بازدید خبرنگار میزان از سایت تزریق این واکسن یکی از داوطلبان به دلیل داشتن فشار بالا در معاینات قبل از تزریق واکسن، این واکسن را دریافت نکرد و این پزشک که به عنوان یکی از پزشکان سایت تزریق واکسن کوو پارس رازی در این موسسه فعالیت می‌کرد، در این خصوص اظهار کرد: محدود مورد قبول ما برای فشار خون سیستولیک تا ۱۵۰ است و چنانچه فشار داوطلب قبل از تزریق از این مقدار بالاتر باشد، ما از او می‌خواهیم که یک ربع در مجموعه استراحت داشته باشند چرا که ممکن است فشار داوطلبان به دلیل حرکت سریع برای رسیدن به این مکان باشد و تا ۳ بار به فاصله‌های یک ربع فشار داوطلبرا چک می‎‌کنیم و اگر بعد از ۳ بار همچنان فشار او بالا باشد، داوطلب را موقتا از مطالعه خارج می‌کنیم و از او می‌خواهیم که با مراجعه به پزشک فشار خود را کنترل کنند و یک هفته بعد برای دریافت واکسن به ما مراجعه کند و چنانچه فشار او بعد از این مدت در محدوده قبول ما باشد، تزریق واکسن را برای داوطلب انجام می‌دهیم.

یکی از پرستاران این مجموعه نیز در گفت‌وگو با میزان در خصوص روند تزریق این واکسن به داوطلبان عنوان کرد: داوطلبان تزریق واکسن ابتدا به پذیرش مراجعه می‌کنند و اطلاعات شخصی آن‌ها بررسی می‌شود و سپس به کارشناسان این مجموعه مراجعه می‌کنند و علائم حیاتی آن‌ها توسط این کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از آن نزد پزشک ما می‌روند و به طور کامل معاینه می‌شوند.

وی افزود: داوطلبان به صورت تصادفی یکی از دو واکسن سینوفارم و رازی را دریافت می‌کنند و ما هنگام تزریق به آن‌ها نمی‌گوییم که چه واکسنی به آن‌ها تزریق می‌شود بعد از پایان این مطالعه آن‌ها را در جریان این موضوع قرار می‌دهیم. این واکسن شامل ۳ دز است که دو دز آن تزریقی و یک دزش استنشاقی است و دز دوم ۲۱ روز بعد از دز اول و دز سوم آن یک ماه بعد از دز دوم یعنی روز پنجاه و یکم بعد از تزریق دز اول دریافت می‌شود.

این کارشناس متذکر شد: حدودا یک ماهی است که داوطلبان ما می‌توانند نوع واکسن تزریقی خود را از بین واکسن‌های رازی و سینوفارم انتخاب کنند و همچنین ما حدود ۶ تا ۸ ماه بعد از تزریق واکسن هم داوطلبان خود را بیمه می‌کنیم و اگر خدایی نکرده به دلیل تزریق واکسن با مشکلی مواجه شوند، هزینه‌های آن توسط بیمه پرداخت می‌گردد.

در جریان بازدید از موسسه واکسن سازی رازی و سایت تزریق این واکسن شاهد استقبال خوب داوطلبان از واکسن کووپارس بودیم و طی گفت‌وگوهایی که با آن‌ها داشتیم، اصلی‌ترین دلیل خود برای داوطلب این واکسن شدن را اعتماد بیشتر به واکسن سازان داخلی و سابقه طولانی موسسه رازی عنوان کردند که در این ویدئو صبحت‌های تعدادی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

منبع: میزان

۱۴۰۰/۸/۳

اخبار مرتبط