اوكراین صادرات نفت، گاز و زغال سنگ را متوقف كرد

عکس خبري -اوکراين صادرات نفت، گاز و زغال سنگ را متوقف کرد

دولت اوكراین اعلام كرد، صادرات گاز، زغال سنگ و نفت را به دلیل ادامه حملات روسیه به این كشور متوقف كرده است.

به گزارش نما، کی‌یف دوشنبه شب افزود، این اقدام در ارتباط با "تهاجم مسلحانه روسیه به اوکراین و اعمال حکومت نظامی در این کشور است. "

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیش از این با اشاره به اینکه به دلیل شرایط جنگی، زمستان پیش رو سخت‌ترین فصل سرما در تمام سال‌های کشورش خواهد بود، از توقف صادرات گاز و زغال سنگ تا پیش از آغاز زمستان آینده خبر داده بود.

دنیز شمیهال نخست وزیر این کشور هم با بیان اینکه تولید زغال سنگ در معادن دولتی اوکراین از اواخر فوریه (اوایل اسفند و همزمان با آغاز جنگ) یک سوم کاهش یافته، توصیه کرد باید برای سخت‌ترین فصل مورد نیاز گرمایش آماده شویم.
دولت کی‌یف شرکت نفت و گاز این کشور را موظف کرده که دستکم ۱۹ میلیارد متر مکعب گاز در انبارهای زیرزمینی اوکراین ذخیره کند. این در حالی است که براساس اظهارات شمیهال اوکراین زمستان گذشته را با ۹ میلیارد متر مکعب گاز باقی مانده در مخازن خود به پایان رساند. علاوه بر این از اول ژوئن (۱۱ خرداد) تاکنون این کشور ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در اختیار داشته است.

پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

اکنون جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.
منبع: ایرنا

۱۴۰۱/۳/۲۴

اخبار مرتبط