اردبیلی‌ها شب منفی 18 درجه را سپری كردند

عکس خبري -اردبيلي‌ها شب منفي 18 درجه را سپري کردند

سرما و سوزناكی هوا به قدری مردم را اذیت می‌كند كه در شهر خلخال اهالی از ساعت 11 صبح فعالیت‌های خود را آغاز می‌كنند و تب و تاب بازار عید نیز به دلیل سرمای هوا فروكش كرده است.

در حالی که تنها دو روز به پایان سال باقی مانده، اردبیلی‌ها شب منفی 18 درجه را که همراه با سوز و سرمای استخوان‌سوز بود سپری کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل راه و ترابری استان اردبیل صبح امروز در جریان بازگشایی محورهای مواصلاتی استان اظهار داشت: از شب گذشته با آرام شدن وضعیت جوی در بسیاری از محورها کار برف‌روبی و نمک‌پاشی آغاز شده و تا ظهر امروز محورهای اصلی مسدود شده که اغلب به دلیل احتیاط بیشتر انجام شده بود بازگشایی کامل می‌شود.

محمد کریم هدایتی خاطرنشان کرد: به دلیل بارش برف و کولاک محور اسالم به خلخال، خلخال به شاهرود و خلخال به خورش‌رستم و بالعکس از عصر دیروز مسدود شده بود و امکان تردد به هیچ عنوان وجود نداشت که با تلاش راهداران سعی داریم تا ظهر امروز این محورها با برف‌روبی و نمک‌پاشی کامل بازگشایی شود.

وی همچنان به مسافران و گردشگرانی که مقصد‌شان اردبیل است توصیه کرد در تردد از محورهای کوهستانی و گردنه‌های صعب‌العبور این استان زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی را به همراه داشته باشند و با ایمنی و سرعت مطمئنه حرکت کنند.

مدیرکل راه و ترابری استان اردبیل بیان داشت: در برخی از محورها نظیر گردنه صایین، الماس و گردنه حیران پلیس به هیچ وجه به خودروهای فاقد زنجیر چرخ اجازه تردد نمی‌دهد.

به گفته وی در بخش راه روستایی نیز که بر اثر بارش برف سنگین و کولاک راه 500 روستا مسدود شده بود از امروز بازگشایی می‌شود و تلاش خواهیم کرد تا به باز نگه داشته شدن محورهای اصلی و فرعی به رغم سرمای هوا و یخبندان ادامه دهیم.

هدایتی اضافه کرد: لغزندگی جاده‌ها سبب بروز چندین تصادف تلخ رانندگی در محورهای اصلی و فرعی شده به طوری که شب گذشته امداد‌گران جمعیت هلال احمر در مشگین‌شهر، نیر، گرمی و خلخال سرنشینان ده‌ها خودرو و اتوبوس گرفتار در برف، کولاک و یخبندان را امداد‌رسانی کرده و در مکان‌های امن اسکان دادند.

بارش برف که در برخی از مناطق استان اردبیل به ویژه گردنه‌ها و مناطق کوهستانی به یک متر رسیده است سرمای سوزناکی را نیز با خود به همراه آورده تا زمستان در واپسین روزهای خود تمام عیار برای بهار خودنمایی کند.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان اردبیل مردم نیر با دمای منفی 19 درجه سردترین شب زمستانی را سپری کردند در حالی که در شهر نمین اهالی با دمای منفی 18، اردبیل منفی 15، سرعین منفی 15، مشگین‌شهر منفی 11 و خلخال نیز منفی 11 درجه شب سرد زمستانی را در آستانه نوروز و بهار سپری کردند.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز و فردا از شدت ناپایداری‌ها کاسته شده و بر شدت سرمای هوا افزوده می‌شود به طوری که افت محسوس دما فردا بین 15 تا 20 درجه اتفاق می‌افتد.

بر همین اساس از روز سه‌شنبه به عنوان نخستین روز سال هوای پایدار و بهاری بر استان حاکم شده و شاهد ذوب شدن برف‌ها خواهیم بود، اما روز جمعه اولین بارش پراکنده سال 91 در مناطق کوهستانی به شکل رگباری اتفاق می‌افتد.

* مدارس برای دومین روز در استان اردبیل تعطیل شد

در حالی که تنها یک روز به آغاز تعطیلات رسمی عید نوروز باقی مانده امروز و به دنبال بارش سنگین برف و برودت هوا تمام مدارس استان اردبیل در تمام پایه‌ها و شیفت صبح و عصر تعطیل شد.

سرما و سوزناکی هوا به قدری مردم را اذیت می‌کند که در شهر خلخال اهالی از ساعت 11 صبح فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند و تب و تاب بازار عید نیز به دلیل سرمای هوا فروکش کرده است.

شهرداری اردبیل نیز از شب گذشته با به راه انداختن ماشین‌آلات سنگین خود در قالب نیروهای خدمات شهری به پاکسازی خیابان‌های اصلی و هسته مرکزی شهر اقدام کرده و با تلاش زحمتکشان این مجموعه بزرگراه شهدا، بسیج، مسیر اصلی شهرک‌ها، خیابان‌های اصلی به ویژه خیابان وحدت، سلمان‌آباد، بعثت و امام اردبیل برف‌روبی شده است.

شهرداری همچنین از شهروندان خواست امشب نیز با توجه به ادامه فعالیت در پاکسازی معابر، خیابان‌ها و کوچه‌های دیگر از توقف خودروها در این مکان‌ها خودداری کنند.

اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان نیز با بهره‌گیری از دوربین‌های نظارتی اعلام کرد که تردد در محور اردبیل – سرچم، اسالم در محور خلخال و صایین به دلیل بارش برف و کولاک تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.
ثبت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۸