رئیس جمهور جدید آلمان انتخاب شد

انتخاب یوآخیم گوك روز یكشنبه در حالی صورت گرفت كه احزاب سیاسی دمكرات مسیحی، سوسیال مسیحی، سوسیال دمكرات، سبزها و حزب دمكرات‌های آزاد آلمان (كه ۱۱۰۰ رأی‌دهنده را شامل می‌شوند) پیش‌تر نام او را به عنوان نامزد مشترك خود برای احراز پست ریاست‌جمهوری اعلام كرده بودند و به همین دلیل انتخابات روز یكشنبه بیش‌تر جنبه تشریفاتی داشت.

یواخیم گوک با کسب حداکثر آراء به عنوان یازدهمین رئیس جمهور آلمان انتخاب شد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "دویچه‌وله" آلمان، مجمع ملی آلمان یوآخیم گوک را به عنوان رئیس‌جمهور جدید آلمان منصوب کرد. یوآخیم گوک جانشین کریستیان وولف می‌شود که به دلیل افشای رسوایی‌های مالی نزدیک به یک ماه پیش مجبور به کناره‌گیری از سمتش شد.

انتخاب یوآخیم گوک روز یکشنبه در حالی صورت گرفت که احزاب سیاسی دمکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، سوسیال دمکرات، سبزها و حزب دمکرات‌های آزاد آلمان (که ۱۱۰۰ رأی‌دهنده را شامل می‌شوند) پیش‌تر نام او را به عنوان نامزد مشترک خود برای احراز پست ریاست‌جمهوری اعلام کرده بودند و به همین دلیل انتخابات روز یکشنبه بیش‌تر جنبه تشریفاتی داشت.

رقیبان یوآخیم گوک در این انتخابات به‌آته کلارزفلد از حزب چپ و اولاف روزه از حزب دمکرات ملی بودند. مجموعا ۱۲۴۰ نفر (۶۲۰ نماینده مجلس و ۶۲۰ نماینده ایالت‌های آلمان) در مجمع ملی آلمان رأی خود را به صندوق ریختند.

یوآخیم گوک با حداکثر ‌آرا (۹۹۱ رأی) به ریاست‌جمهوری برگزیده شد.

گوک که ۷۲ سال دارد، روز دوشنبه وظایف رسمی خود را به عنوان یازدهمین رئیس‌جمهور آلمان در کاخ ریاست‌جمهوری تحویل خواهد گرفت و طبق برنامه مراسم ادای سوگند وی روز جمعه برگزار خواهد شد. رئیس‌جمهور جدید آلمان به هیچ‌‌کدام از احزاب سیاسی در این کشور تعلق ندارد.

در سه سال گذشته مجلس فدرال آلمان سه بار برای انتخاب رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داده است. دوره‌ ریاست‌جمهوری در این کشور پنج ساله ‌است اما دو رئیس‌جمهور پیشین (هورست کوهلر و کریستیان وولف) مجبور به کناره‌گیری از سمت خود شدند.

آقای کوهلر در پی انتقادهای شدید به خاطر اظهاراتش درباره علت ماموریت‌های خارجی ارتش آلمان در سال ۲۰۱۰ از مقام خود استعفا داد. کریستیان وولف در ۳۰ ژوئن همان سال به کاخ ریاست‌جمهوری راه یافت که وی نیز پس از ۲۰ ماه به خاطر فشارهای ناشی از افشای سوءاستفاده مالی از سمت خود کناره گرفت.
ثبت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۸