احتمال لغو میزبانی قطر از جام جهانی!

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال از امكان تغییر زمان برگزاری جام جهانی 2022 قطر و در عین حال احتمال پس گرفته شدن امتیاز میزبانی از این كشور حاشیه خلیج فارس خبر داد.

به گزارش نما، سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا برای نخستین بار از احتمال جابجایی موعد برگزاری رقابت‌های جام جهانی 2022 قطر از فصل تابستان به زمستان خبر داد. بلاتر با اعلام اینکه این جابجایی تنها در صورت درخواست قطری‌ها رخ خواهد داد، اعتراف کرد که این تغییر ممکن است اعتراضاتی را از سوی رقبای این کشور حاشیه خلیج فارس در مسیر کسب امتیاز میزبانی جام جهانی 2022 به همراه داشته باشد.

بلاتر گفت: برای اینکه تغییری در زمان برگزاری این رقابت‌ها صورت پذیرد نخست باید قطری‌ها درخواست خود را ارائه کنند و تا این لحظه که آنها هنوز چنین کاری نکرده‌اند. آنها می‌دانند که اگر این کار را انجام دهند، ریسک از دست دادن امتیاز میزبانی جام جهانی و اعطای آن به یکی دیگر از نامزدها پس از برگزاری انتخاباتی مجدد را افزایش داده‌اند.

به گزارش تسنیم، اظهارات بلاتر به نگرانی‌هایی که تا پیش از این در خصوص توانایی مسئولان قطری برای برای رفع معضل دمای بالای هوا در هنگام برگزاری رقابت‌ها وجود داشت دامن زده است. طبق گزارش قطری‌ها با صرف بودجه‌ای چند میلیارد دلاری احداث استادیوم‌هایی با دمای متعادل را در دستور کار قرار داده‌اند اما این تئوری برای متقاعد کردن منتقدان اعطای امتیاز میزبانی جام جهانی به این کشور کافی نبوده است.

برخی دیگر از جمله بزرگانی همچون دیوید ریچاردز، مدیر لیگ برتر انگلیس، میشل پلاتینی، رئیس یوفا و فرانتس بکن‌باوئر، اسطوره فوتبال‌ آلمان نیز برای مرتفع کردن مشکل گرمی هوا پیشنهاد جابجایی آن از تابستان به زمستان را مطرح کرده‌‌اند. هرچند این جابجایی به احتمال فراوان با مخالفت سرسختانه سران لیگ‌های اروپایی که نگران از دست رفتن عواید مالی حاصل از حق پخش تلویزیونی بازی‌‌های‌شان هستند و همچنین اعتراض باشگاه‌ها برای مرخصی دادن به بازیکنان ملی‌پوش خود منجر خواهد شد.

رخ دادن چنین اتفاقی مسلما به سود کشوری مانند استرالیا، رقیب اصلی قطر در کسب امتیاز جام جهانی 2014 خواهد بود تا از این فرصت برای متقاعد کردن سران فیفا جهت لغو امتیازی میزبانی قطری‌ها استفاده کند.

۱۳۹۲/۱/۱

اخبار مرتبط