سخنگوي دولت:

استخدام غیرقانونی نداریم

سخنگوی دولت با اعلام این‌كه «نشان فرهنگ به اسفندیار مشایی اعطا خواهد شد» گفت: دولت نشان‌ها را تصویب می‌كند و بعدا به پاس خدماتی كه انجام شده است، در مراسمی نشان‌ها به افراد اعطا می‌شود.

غلامحسین الهام در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از اعطای نشان خدمت به تعدادی از افراد خبر داد و گفت: به آقای صفری، سفیر ایران در چین در بحث دیپلماسی و سیاست خارجی، اعطای نشان خدمت تصویب شد همچنین به آقای سردار مومنی در حوزه راهنمایی و رانندگی و نشانی برای آقای افندی‌زاده معاون وزارت مسکن و شهرسازی، همچنین نشان فرهنگ به آقای مشایی اعطا خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ خبرنگار دیگری مبنی بر قیاس‌های اخیر رییس‌جمهور با بنی‌صدر از آن خبرنگار پرسید «آیا شما سن‌تان به دوره بنی‌صدر می‌رسد؟» و گفت: آن‌هایی که شاهد بودند و سن‌شان به آن دوران می‌رسد، شباهتی نمی‌بینند. بنی‌صدر از تمام دوران مبارزه خارج از کشور بود و به تعبیر امام راحل مردم آقای رجایی را از زندان آوردند و نخست‌وزیر کردند و آقای بنی‌صدر را هم از خارج آوردند، با انقلاب آمد و رییس‌جمهور شد.

وی با اشاره به این‌که «آقای احمدی‌نژاد در تمام دوران انقلاب و پس از جوانی در داخل کشور و مناطق مختلف شهر و روستا و در طول ریاست‌جمهوری عمده عمر خود را در مناطق محروم صرف خدمت به مردم کرده است» خاطرنشان کرد: آقای احمدی‌نژاد رویکردهای فرهنگی‌اش برخاسته از دل انقلاب بود، در حالی که آقای بنی‌صدر رویکردهای ملی‌گرایانه داشت و در جوانی تمایلات به جبهه ملی داشتند، آقای احمدی‌نژاد اساسا این خصلت را ندارد.

سخنگوی دولت با اشاره به این‌که «بنی‌صدر آقازاده بود و از خانواده‌های شناخته شده قبل از انقلاب به حساب می‌آمد» افزود: آقای احمدی‌نژاد آهنگرزاده است و از دل مردم توده‌های مردم آمده است. آقای احمدی‌نژاد در برابر قانون هیچ‌گاه نایستاده است و تفسیر و برداشت او از قانون در حدی محکم بود که در برخی موارد به رغم آن‌که گفتند، احمدی‌نژاد غیرقانونی کار می‌کند، شورای نگهبان نظرات آقای احمدی‌نژاد را درست تشخیص داد و بعضی مصوبات که در مجلس مطرح بود، به مجمع تشخیص رفت و مجمع تشخیص نشان داد این مصوبه خلاف قانون اساسی بود.

وی تاکید کرد: در هر خصلتی که بنگریم خواهیم دید که آقای احمدی‌نژاد پیوندش با نهادهای انقلابی و خدماتی که نهادهای انقلابی در دوره آقای احمدی‌نژاد داشته‌اند با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و گرچه انتقاداتی مطرح می‌شود، اما تعارض اصلی بنی‌صدر با نهادهای انقلابی بود، پس من تشابهی نمی‌بینم.

وی با اشاره به این‌که «من شاهد صحنه‌های چهاردهم اسفند و دوران بنی‌صدر بوده‌ام» تصریح کرد: من از کسانی بودم که شاهد بودم مردم در مقابل بنی‌صدر ایستاده بودند، گرچه طرفدارانی هم داشت.

سخنگوی دولت به ذکر خاطره‌ای از ۱۴ اسفند ۵۹ پرداخت و گفت: در روز ۱۵ اسفند روز نماز جمعه مقام معظم رهبری خطیب جمعه بودند و تاکید کردند که کسی علیه رییس‌جمهور شعار ندهد و این موضوع را در مورد بنی‌صدر مطرح کردند و الان نیز رهبری تاکید کرده‌اند در کشور باید وحدت و آرامش حاکم باشد پس آیا جایز است که این اتفاق بیفتد و با این شبیه‌سازی یک سناریوی تخریبی شکل بگیرد که انصافا انصاف نیست.

وی در جواب سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا شما خرید می‌روید و نظر شما در مورد قیمت‌ها چیست؟ گفت: معمولا خانمم خرید می‌کند و همیشه از قیمت‌ها گلایه دارند، البته خودشان جواب خودشان را می‌دهند.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود، دولت طی مصوبه‌ای اختیاراتی به مشایی جهت دیدارهای دیپلماتیک اعطاء کرده است، گفت: طبق اصل ۱۲۷قانون اساسی، رییس‌جمهور این اختیار را دارد که بخشی از اختیارات خود را واگذار کند و بر اساس همین اصل اختیارات جنبش غیرمتعهدها به آقای مشایی واگذار شده است و دیدارهای دیپلماتیکی که ایشان انجام می‌دهند، در همین راستاست.

الهام در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود رییس‌جمهور و مشایی با مطرح کردن شعار زنده باد بهار یک نوع فعالیت انتخاباتی انجام می‌دهند، آیا رییس‌جمهور و دولت می‌توانند طبق قانون فعالیت انتخاباتی داشته باشد؟ تصریح کرد: آقای احمدی‌نژاد در راستای انجام خدمت صادقانه به مردم و تلاش برای تعالی کشور و برقراری عدالت و استقرار دولت اسلامی از سوی مردم منتخب شد و وظیفه دارد که این اهداف را محقق کند و در این راستا فعالیت کند، بنابراین دولت وارد هشتمین سال فعالیت انتخاباتی خود شده است و تا آخرین روز نیز به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد؛ چراکه باید در جهت اهدافی که مشخص کرده تلاش کند، البته اگر فعالیت انتخاباتی را این‌گونه تعریف کنیم.

وی افزود: اگر منظور فعالیت انتخاباتی فعالیتی است که احزاب انجام دهند، این‌گونه فعالیت‌ها بر دولت حرام است و دولت این کار را نکرده؛ چراکه مردم باید انتخاب کنند و دولت نیز حزب نیست. دولت ماموریت اجرایی دارد و وارد فعالیت‌های انتخاباتی اینگونه و با این تعریف نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که دیوان محاسبات اعلام کرده که استانداران حق ندارند طرح مهرآفرین را اجرا کنند و اجرای آن جرم است، گفت: این روزها تعریف جدیدی از جرم ارائه می‌شود. قانون، جرم را تعریف کرده، ولی گویی این روزها هر کسی مجاز است جرم را تعریف کند. در هیچ جای قانون نیامده است که استخدام در چارچوب مصوبات و قوانین، جرم و قابل مجازات است.

سخنگوی دولت با بیان این‌که «استخدام‌ها در چارچوب قانون انجام خواهد شد و غیرقانونی نیست» ادامه داد: این استخدام‌ها با مجوزهای دولتی و رعایت قانون است و اکنون نیز ما جوانان فارغ‌التحصیل آماده کار داریم و مطرح شدن اینگونه مباحث و ایجاد این‌گونه تردیدها باعث می‌شود که فرصت استخدام آن‌ها گرفته شود و این جوانان دچار یاس شوند و از طرف دیگر ظرفیت دولت خالی می‌شود.

وی با بیان این‌که «این‌گونه اظهارنظرها شخصی است و استخدام در چارچوب قانون انجام می‌شود» در مورد حکم انفصال بهمنی نیز گفت: آن موضوع پایه محکم حقوقی نداشت و من نیز اکنون در جریان روال قانونی این موضوع در دیوان محاسبات نیستم.

۱۳۹۲/۱/۷

اخبار مرتبط